У Полтаві обговорили особливості пенсійної та медичної реформ: як виправити недоліки

11 вересня в приміщенні ГО «Погляд» обговорили рекомендації від громади для впровадження пенсійної та медичної реформ.

У Полтаві обговорили особливості пенсійної та медичної реформ: як виправити недоілки

У Полтаві обговорили особливості пенсійної та медичної реформ: як виправити недоліки

ГО «Погляд» продовжує досліджувати думку полтавців стосовно їхнього уявлення про хід медичної та пенсійної реформи та ставлення до неї. Соціологи опитали тисячу респондентів, віком від 50-80 років. З’ясувалося, що переважна більшість опитаних не вірить у можливе покращення медичного обслуговування та зменшення витрат на лікування. На думку експертної групи, що вивчала результати дослідження, медична реформа у тому вигляді, який обрано державою та МОЗ, призведе до подальшого загострення соціальної напруги у суспільстві.

Стосовно наслідків пенсійної реформи після запровадження накопичувальної системи з 1 січня 2019 року, то 40,8% полтавців вважає, що стан сфери пенсійного забезпечення погіршиться, 38,8% – ухиляються від відповіді.

Довіра до другого пенсійного рівня невелика.Люди мають поверхневі знання сутності, завдань і наслідків пенсійної реформи. Є серед громадян і недовіра до всіх державних фінансових інститутів. Ще одна проблема: загальний рівень доходів. На сьогодні працююча людина живе від зарплати до зарплати. І фактично в неї не вистачає коштів на комунальні послуги, харчування. Тому якщо їй сказати, що вона повинна частину своєї зарплати відкладати в недержавні пенсійні фонди, то я думаю, це не дуже буде сприйматися. Але тут варто зазначити, що це добровільно. Ці відрахування працюють вже 14 років в Україні, – зазначає Олександр Залужний, керівник ГО “Центр громадського моніторингу “Погляд”.

Минулого тижня організація закінчила ще одне комплексне соціологічне дослідження. В якому опитали понад 2000 респондентів, різних вікових категорій, соціальних груп. Олександр Залужний подав присутнім короткий витяг «Проблем, які найбільше турбують полтавців»:

– низькі заробітні плати та пенсії – 58%

– зростання цін на основні товари – 41, 4%

– зростання вартості комунальних послуг – 41%

– якість доріг – 34,5%

– питання медичного обслуговування – 14,8%

Олександр Залужний, керівник ГО “Центр громадського моніторингу “Погляд”.

Олександр Залужний, керівник ГО “Центр громадського моніторингу “Погляд”.

Тому детально проаналізувавши проведені дослідження, фахівці ГО «Погляд» сформували конкретні пропозиції до органів державної влади. Також відкрите звернення, стосовно пенсійної реформи, надіслали Олександру Мамаю, міському голові, якщо міська рада підтримає їх, то зможе направити свої прохання до ВРУ, Кабміну. Такі ж звернення отримав голова Полтавської ОДА, та облради.

Наталя Веселова, депутатка ВРУ, має передати ці зауваження та пропозиції:

Україна – єдина країна в Європі, яка не має 2-го рівня пенсійної системи. Дані рекомендації будуть передані до Кабміну, ВРУ, МОЗ, Мінсоцполітики. Для мене, як для депутата цікаво і важливо, як сприймають законодавчі зміни громадяни. Тому дослідження – це сигнал для того, що нам ще потрібно змінювати. У 2004 році прийняли ЗУ «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування», згідно з яким, призначаються пенсії. Але цей закон діє не в повній мірі, адже у нас досі не запроваджений другий рівень пенсійної системи, – розповідає Наталя Веселова.

Зараз люди отримують пенсії солідарного рівня.

– Солідарність поколінь- це, коли працездатне населення сплачує в пенсійний фонд гроші і з нього одразу виплачують кошти пенсіонерам. Чим відрізняється накопичувальна система від солідарної: накопичувальна система передбачає формування індивідуального резервного фонду для кожної людини, яка ще не досягла пенсійного віку. Тобто зміни стосуються не тих людей, які на пенсії, а тих, хто наповнює пенсійний фонд, бюджет. Цим громадянам держава не надала ніяких компенсаторів, коли прийняли закон про підвищення пенсій, у 2017 році.

Наталя Веселова, депутатка ВРУ

Наталя Веселова, депутатка ВРУ

– Це не означає, що ці накопичення залишаться без нагляду держави. Є державні регулятори, які наглядатимуть за усім та надаватимуть ліцензії тим компаніям, які виконуватимуть певні задачі, займатимуться інвестуванням цих коштів. Якщо дійсно запрацює цей другий рівень – від цього виграють усі. Громадяни, які отримують резервний фонд, зможуть використовувати ці кошти не лише при досягненні пенсійного віку, а й при форсмажорних обставинах. Людина бере ці гроші і потім сама собі їх повертає. Держава дає можливість створити власний резервний фонд., -зазначає депутатка.

Наталя Веселова впевнена, що пенсійна та медична реформи пов’язані між собою.

– Як би це цинічно не звучало, але державі вигідно, коли людина не доживає до пенсійного віку і помирає, адже тоді їй не потрібно нічого виплачувати. Закордоном, де є накопичувальна система – люди живуть довго, їм невигідно. щоб люди помирали рано. Адже державний фонд має заплатити всі накопичення однією сумою спадкоємцю. Недержавні пенсійні фонди створюють санаторії, лікувальні заклади, щоб люди використовували свої накопичення якнайдовше, а не помирали в 60 років.

Наразі законопроект №6677 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування» чекає свого розгляду комітетом ВРУ.

Чому реформи не працюють?

– Це проблема органів виконавчої влади. Якщо подивитися, то найбільше критикують ВРУ, яка приймає/не приймає закони. Але саме ці закони не виконують. Наприклад, ЗУ «Про підвищення пенсії», у ньому в прикінцевих положеннях вказано доручення уряду України: запустити другий накопичувальний рівень під кінець року – майже нічого не зроблено. По-друге, оскільки Уряд відмінив нарахування за вислугою років за пільгові пенсії, йому було доручено розробити законопроект про професійну пенсійну систему – нічого не зроблено. Потім до нас приходять і вимагають щось. Хоча ми це доручили виконавчому органу влади – розробити законопроект . Тобто є провал на рівні виконавчих органів влади, до них відносяться центральні і місцеві.

Із сформованими пропозиціями, які будуть передані до органів державної влади можна ознайомитися на сторінці ГО «Погляд».

Залишити відповідь
Коментувати

1 Коментар

Люди хорошо знают, что бывает с деньгами, если их кому-то даешь надолго! Это особенно актуально для нашего гос-ва. Отчисляешь деньги сейчас, потом – фига! Сомневаюсь, что лет ч-з 10 или 15 наши люди будут вообще получать пенсии.

2018-09-11
лл
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: