Представники НАБУ розповіли про проблеми з розслідуванням фактів корупції

4

Директор Харківського територіального управління НАБУ Юрій Кравченко розповів про стан справ, підслідних бюро та проблеми, що заважають відомству працювати.

Найбільш резонансною справою НАБУ на Полтавщині можна вважати розслідування щодо керівництва Полтавської ОДА, яке підозрюють у вимаганні та отриманні неправомірної вигоди в особливо великих розмірах. Про обшуки в рамках розслідування цієї справи стало відомо 22 лютого. Саме тоді працівники НАБУ вилучили частину майна, гроші та різноманітну документацію. Жодної офіційної інформації у НАБУ тоді так і не повідомили. Нині ж ситуація залишається незмінною.

— Наразі більше інформації повідомити я не можу, оскільки це таємниця слідства. Ані детективи, ані прокурори САП не надали дозволу на оприлюднення цих даних, — заявив Юрій Кравченко.

Зазначимо, попри те, що розслідування ще триває, президент України вже звернувся до прем’єра з проханням ініціювати процедуру звільнення Валерія Головка та його заступника Андрія Пісоцького.

Що ж до іншої, не менш резонансної, справи: про обшуки у Полтавській міськраді у 2017 році, то до НАБУ досі не надходило жодної інформації. Загалом, у судах Полтавської області знаходяться ще дві справи про корупцію. Проте, за словами представників НАБУ, судді, ймовірно, саботують розгляд справ.

Серед інших проблем — недостатня кількість працівників, адже, згідно із законодавством, кількість всіх працівників відомства не може перевищувати 700 осіб. Тоді як у інших правоохоронних органах вона значно більша. Кравченко зазначив, що на 7 областей, ввірених до зони діяльності Харківського теруправління, є лише 7 слідчих.

Також він повідомив, що НАБУ, будучи органом, що розслідує корупційні злочини, не має офіційного права проводити прослуховування підслідних об’єктів, через що за необхідності відомство змушене звертатись за допомогою до СБУ.

Але навіть у випадку передачі справи до суду та підтримки обвинувачення з боку прокурорів САП, існує великий шанс, що справа не буде завершена чи розглянута. Система автоматизованого розподілу формує колегію суддів, які фактично не можуть розглядати справи. Адже, згідно із законодавством, справа НАБУ, підтримана САП, повинна розглядатись у суді колегією з трьох суддів, що мають досвід правосуддя не менше 5 років. Тож судді часто користуються процедурою «самовідводу», адже не підходять під вказані параметри.

Зазначимо, 26 лютого Конституційний суд України визнав неконституційною статтю 368-2 Кримінального кодексу, яка передбачає покарання для чиновників за незаконне збагачення, що стало причиною закриття 65 справ НАБУ.

Присутні під час прес-зустрічі представники Ради громадського контролю при НАБУ зазначили, що таке рішення суду нівелює ледве не всю діяльність слідчого органу та грає на руку частині політиків. На думку представника Ради Віталія Устименка, нинішній склад парламенту не зацікавлений у розслідуванні корупційних схем, через що ряд законопроектів, необхідних для покращення роботи НАБУ так і не прийнятли. Активіст зазначив, що депутати спеціально провалюють відповідні голосування.

23 марта 2019
22 марта 2019
21 марта 2019