У Дніпрі встановили хрест Симона Петлюри

Спеціально до дня Соборності України, який відзначається 22 січня, у Дніпрі, неподалік могили Січових стрільців, містяни встановили монумент у вигляді військової нагороди УНР – Хреста (Ордена) Симона Петлюри.

Хрест Петлюри

Про це повідомляє історична правда, з посиланням на портал dnepr.info.

– Мені дали завдання зробити хрест, присвячений подіям 1919 року. Я вирішив, що це повинен бути архаїчний хрест, оскільки дата така – без двох років сторіччя. Робота велася з літа по сьогоднішній день. Були, звісно, і труднощі – як завжди при такій роботі. Але коли все вже закінчене й установлене, бачиш, наскільки гармонійно пам’ятник вписується, – усе забувається», – поділився автор пам’ятника скульптор і член Національної спілки художників України, заслужений художник України Гранік Хачатрян.

Неподалік меморіалу, на Соборній площі, міститься братська могила з похованням Вільних козаків – бійців полку Січових стрільців, які загинули у під час боїв із махновсько-більшовицькими військами 27–30 грудня 1918 року та 1 січня 1919 року.

Загиблими стрільцями командував уродженець Гуцульщини Роман Самокиш. Полк складався як із вояків ЗУНР так із солдатів Наддніпрянщини. Це виглядає символічно на фоні чергової річниця Дня Соборності України.

Стосовно самого петлюрівського хреста, у формі якого споруджено меморіал, то варто зауважити, що цей орден — нагорода Армії УНР. В 1972 році йому було надано статус ордена.

Ще у 1932 році Головна Команда Військ УНР, яка перебувала в еміграції, затвердила статут нагороди Хрест Симона Петлюри. Цей орден надавався всім учасникам визвольних змагань.

Наказ Головної Команди Війська і Флоту Української Республіки № 1 22 травня 1932 р. На еміграції

2.

На відзнаку «Хрест Симона Петлюри» має право кожен вояк Армії УНР та повстанчих відділів, що брав участь у збройній боротьбі за визволення України під проводом бл. п. Головного Отамана, за винятком тих, що:

зрадили ідеї державності України, перейшовши до табору її ворогів

заплямували себе негідною українського вояка поведінкою чи переступами.

Виявлення і ствердження права на хреста покладається, в цілях найскорішого переведення удекорування ним, на існуючі нині військові та громадсько-військові організації через створення при них Місцевих Рад Хреста Симона Петлюри. Місцеві Ради Хреста провадять всі справи, з удекорованням хрестом зв’язані. Вищим репрезентативним і керівним органом по справах Хреста Симона Петлюри є Головна Рада Хреста; вона остаточно розв’язує всі справи, зв’язані з удекоруванням хрестом, і має подбати про виготовлення самого хреста для тих, хто має на нього право. Міністрові військових Справ утворити, з докладу мені, Головну Раду «Хреста С. Петлюри» та встановити порядок діяльності Головної і Місцевих Рад.

Підписав: Андрій Лівицький, Головний Отаман.

Контрасигнував: В. Сальський, генерального штабу генерал-хорунжий, міністр військових справ.

Зовні хрест виглядав, як орден Визволення УНР, але з деякими змінами. Так, у центрі хреста розташований меч білого металу під тризубом, що мало символізувати незламну волю і рішучість полтавця Симона Петлюри у боротьбі за утвердження ідеї незалежної Української держави.

Симон Петлюра. Інфографіка.

Симон Петлюра. Інфографіка.

Сесія ради УНР в екзилі в 1972 року надала відзнаці статус ордена. У 1974 році Президія Української Національної Ради перейменувала хрест на Орден з правом спадкоємності.

Нагадаємо, що у Полтаві внаслідок виконання законів про декомунізацію, вулицю Артема перейменували в честь головного отамана військ УНР Симона Петлюри.

Орден

Видання «Трибуна» в рамках реалізації проекту «Хто ці люди», публікувало науково-популярні матеріали про відомого полтавця, а також організовувало публічну лекцію «Симон Петлюра. Великий Міт».

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: