Трибуна

Незалежна преса Полтави
+2°

У Дніпрі встановили хрест Симона Петлюри

відео 

Спеціально до дня Соборності України, який відзначається 22 січня, у Дніпрі, неподалік могили Січових стрільців, містяни встановили монумент у вигляді військової нагороди УНР – Хреста (Ордена) Симона Петлюри.

Хрест Петлюри

Про це повідомляє історична правда, з посиланням на портал dnepr.info.

 – Мені дали завдання зробити хрест, присвячений подіям 1919 року. Я вирішив, що це повинен бути архаїчний хрест, оскільки дата така – без двох років сторіччя. Робота велася з літа по сьогоднішній день. Були, звісно, і труднощі – як завжди при такій роботі. Але коли все вже закінчене й установлене, бачиш, наскільки гармонійно пам’ятник вписується, – усе забувається”, – поділився автор пам’ятника скульптор і член Національної спілки художників України, заслужений художник України Гранік Хачатрян.

Неподалік меморіалу, на Соборній площі, міститься братська могила з похованням Вільних козаків – бійців полку Січових стрільців, які загинули у під час боїв із махновсько-більшовицькими військами 27–30 грудня 1918 року та 1 січня 1919 року.

Загиблими стрільцями командував уродженець Гуцульщини Роман Самокиш. Полк складався як із вояків ЗУНР так із солдатів Наддніпрянщини. Це виглядає символічно на фоні чергової річниця Дня Соборності України.

Стосовно самого петлюрівського хреста, у формі якого споруджено меморіал, то варто зауважити, що цей орден — нагорода Армії УНР. В 1972 році йому було надано статус ордена.

Ще у 1932 році Головна Команда Військ УНР, яка перебувала в еміграції, затвердила статут нагороди Хрест Симона Петлюри. Цей орден надавався всім учасникам визвольних змагань.

Наказ Головної Команди Війська і Флоту Української Республіки № 1 22 травня 1932 р. На еміграції

 2.

 На відзнаку «Хрест Симона Петлюри» має право кожен вояк Армії УНР та повстанчих відділів, що брав участь у збройній боротьбі за визволення України під проводом бл. п. Головного Отамана, за винятком тих, що:

 зрадили ідеї державності України, перейшовши до табору її ворогів

заплямували себе негідною українського вояка поведінкою чи переступами.

Виявлення і ствердження права на хреста покладається, в цілях найскорішого переведення удекорування ним, на існуючі нині військові та громадсько-військові організації через створення при них Місцевих Рад Хреста Симона Петлюри. Місцеві Ради Хреста провадять всі справи, з удекорованням хрестом зв’язані. Вищим репрезентативним і керівним органом по справах Хреста Симона Петлюри є Головна Рада Хреста; вона остаточно розв’язує всі справи, зв’язані з удекоруванням хрестом, і має подбати про виготовлення самого хреста для тих, хто має на нього право. Міністрові військових Справ утворити, з докладу мені, Головну Раду «Хреста С. Петлюри» та встановити порядок діяльності Головної і Місцевих Рад.

 Підписав: Андрій Лівицький, Головний Отаман.

 Контрасигнував: В. Сальський, генерального штабу генерал-хорунжий, міністр військових справ.

Зовні хрест виглядав, як орден Визволення УНР, але з деякими змінами. Так, у центрі хреста розташований меч білого металу під тризубом, що мало символізувати незламну волю і рішучість полтавця Симона Петлюри у боротьбі за утвердження ідеї незалежної Української держави.

Симон Петлюра. Інфографіка.

Симон Петлюра. Інфографіка.

Сесія ради УНР в екзилі в 1972 року надала відзнаці статус ордена. У 1974 році Президія Української Національної Ради перейменувала хрест на Орден з правом спадкоємності.

Нагадаємо, що у Полтаві внаслідок виконання законів про декомунізацію, вулицю Артема перейменували в честь головного отамана військ УНР Симона Петлюри.

Орден

Видання «Трибуна» в рамках реалізації проекту «Хто ці люди», публікувало науково-популярні матеріали про відомого полтавця, а також організовувало публічну лекцію «Симон Петлюра. Великий Міт».

11 Січень 2017
Революція на календарі. Інститут нацпам’яті презентував постери з вояками УНР інфографіка 
27 Грудень 2016
Петро Болбочан. Залізний полковник, що звільнив Крим авторський матеріал 
23 Грудень 2016
Полтавська битва з радянським минулим авторський матеріал 
19 Грудень 2016
Грушевський, Петлюра, Мазепа. Топ-15 мемів з історії, або з чого сміються у соцмережах авторський матеріал 
21 Листопад 2016
«Мазепинсько-петлюрівський» рейтинг. Як українці ставляться до провідних історичних діячів
26 Жовтень 2016
«Петлюра прийде – порядок наведе». У Києві встановлять пам’ятник відомому полтавцю
25 Жовтень 2016
Великий міт. Полтавський журналіст змалював нестандартний погляд на Симона Петлюру відео 
24 Жовтень 2016
Петлюра, Соборність, масони. Полтавцям розкажуть про маловідомі аспекти історії головного отамана УНР

Написати коментар

Останнi новини:

дс2
26 Березень 2017
25 березня місто Полтава відправило до міста Балаклії Харьківської області вантажний автомобіль з гуманітарною допомогою, повідомляє ГУ ДСНС України в…
мас
26 Березень 2017
Сьогодні 26 березня о 18:00 у Полтавському театрі ім. Гоголя відбудеться показ вистави “Майстер і Маргарита”. “Майстер і Маргарита” —…
BPb5fswRV8M
25 Березень 2017
Увечері 24 березня в ході мирної акції протесту група активістів знесла огорожу за адресою Івана Мазепи, 45/4 (зупинка 23 вересня),…
5
25 Березень 2017
25 березня на Театральній площі у Полтаві організували роботу пересувного флюорографу. Акцію провели до Всесвітнього дня боротьби із туберкульозом. Організували…