Творці «Оскара» передали полтавським дітям 8 тисяч

У Полтаві презентували арт-проект “Оскар і Рожева Пані”. Він об’єднав творчі сили митців зі столиці та Івано-Франківська. Кожен показ вистави має єдину мету: благодійність. Головна мета спектаклю «Оскар і Рожева Пані» – донести до глядачів проблеми дітей, які потребують паліативної допомоги.

IMG_3417

Театральна постановка на основі роману француза Еріка-Емануеля Шмітта вже кілька років не сходить зі сцен найвідоміших театрів. Дослухавшись до поради Рожевої Пані, десятирічний, невиліковно хворий на рак Оскар пише листи до Бога й уявляє, що кожен прожитий день – ціле десятиріччя.

За 10 днів Всеукраїнського туру виставу зіграли у восьми містах України. Полтава – останнє місто, куди заїхала трупа акторів-активістів. І, швидше за все, духовна столиця їх розчарувала –на заздалегідь анонсовану виставу ледь зібралося півзали Палацу дозвілля «Листопад».

Режисер Ростислав Держипільський дуже вдало використав шматки талант-шоу на телеканалі «Україна», в якому «зірка» вистави Ірма Вітовська була яскравою учасницею. Музичний супровід створив лідер «Океану Ельзи» Святослав Вакарчук. Загалом до Полтави приїхали близько 30 акторів, дорослих і малих.

Ірма Вітовська, Ростислав Держипільський, Владик Балюк

Ірма Вітовська, Ростислав Держипільський, Владик Балюк

Кілька останніх років Вітовська займалася не одним напрямком волонтерства, тож ця вистава і твір загалом – якоюсь мірою автобіографічні.

– Ірма Вітовська зарядила мене цією ідеєю. Я, на свій сором, до цього не знав, що таке паліативна допомога, – зізнався Ростислав Держипільський. – І коли ти вже дізнався, то не розвивати цю тему – це є величезний гріх. Я дякую тендітній красивій жінці Ірмі, яка це все навколо себе закрутила.

Тож режисерові запросто вдалося зібрати талановиту команду: в Івано-Франківську провели кастинг серед дітей. Головною умовою у пошуку головного героя було, аби хлопчику, як і головному героєві Оскару було 10 років – «це мало чіпляти в саме серце». Роль невиліковного хворого талановито зіграв Владик Балюк.

IMG_3283

Наприкінці вистави Ірма Вітовська – вже не як героїня, а як людина – звернулася до публіки:

– Паліативна система – слово, що довгий час було закрите. Я впевнена, що багато з вас навіть не чули і не знаєте, що воно означає. Це система, яка покликана допомагати невиліковно хворим, зокрема, ми говоримо про невиліковно хворих дітей. Дітей, які мають короткий термін життя. Ми добиваємося, щоб в Україні побудували систему, як в усьому цивілізованому світі. Таких діток в Україні 70 тисяч – це не лише онкохворі, це багато неврологічних патологій, і ДЦП-форми, і відхилення. І ці дітки – вони ж живі! Знаєте, колись один священник (коли ми знімали про дитячий хоспіс в іншій країні), він сказав правильну фразу: «Ми всі сідаємо в один поїзд, але хтось їде 100 зупинок, хтось 60, хтось 30-40, а хтось 2-5. Але він так само має право на чисту постіль і гарячий чай». Тому, якщо ми не можемо продовжити життя, то наповнити його якістю без болі, – це наша основна мета. Є сиропи і пластирі – дитяча форма знеболення, вони мають бути доступні для наших маленьких пацієнтів. І ми дуже пишаємося, що наш проект існує півроку, це для нас перший тур. Ми зібрали за півроку близько 800 тисяч гривень – це ті гроші, які ми витратили на виставу. Можна було адресно віддати ці кошти, але суспільство б і надалі нічого не знало, не було б проінформоване. Тож саме головне, що нині ми їх примножуємо, відправляємо, і там, де ми приїжджаємо, утворюється ініціативна група, яка готова в своєму місті почати процес формування паліативної виїзної бригади для своїх діток. Думаю, це той приклад, коли театр може бути прекрасним соціальним інструментом впливу і допомозі державі те, що вона повинна і зобов’язана робити.

IMG_3127

Ірма Вітовська запрошувала полтавців долучатися до їхньої ініціативи у соцмережі. Там можна спостерігати за звітністю: скільки коштів вдалося зібрати, куди їх спрямували. А ті кошти, що полтавці кинули у скриньки – в онкогематологічне відділення дитячої міської лікарні. До речі, напередодні вистави трупа навідалася до хворих діток і передала для них більше 8 тисяч гривень.

IMG_3214

відео: Василь Величко
фото: Олег Журавльов

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: