Цьому не вчать у школі: відкрита лекція про особисту ефективність

1

Любомир Хабурський –  канадський юрист і експерт із менеджменту комп’ютерних проектів. Працював у Міністерстві Юстиції Канади. Створив консультаційну фірму щодо вмілого керування великими ІТ проектами. Говорив з полтавцями про особисту ефективність і те, від чого вона залежить. Публічну лекцію організували студенти Української академії лідерства. Тут – її короткий виклад.

Любомир Хабурський.

Любомир Хабурський.

Ті, хто хотів почути, як встигати робити сто справ одночасно, правильно планувати тиждень чи місяць та робити успішну кар’єру, мабуть, трохи були здивовані – про це на відкритій лекції Хабурського не йшлося. На його переконання, особиста ефективність починається зовсім не не з кар’єрного зростання чи високої зарплати:

 • Ми всі думаємо, що щастя полягає в тому, щоб знайти гарну роботу, мати спеціальність. Але якщо ми не налаштуємо особисте життя, щоб бути щасливими з чоловіком чи жінкою, мати гарні стосунки з дітьми, то не зможемо почуватися щасливими.

Ми стараємося  пильнувати буденщину: в хаті прибрати, дітей у школу відвести, їсти приготувати. І нам не завжди вистачає  часу на наші першинства – те, що дійсно є підвалинами нашого життя. Для того, щоб їх пильнувати, треба знати, якими є ці першинства. Якщо ми не будемо відводити їм належний час, планувати навіть цей час на них, тоді нам точно не вдасться приділити їм увагу.

Раджу прочитати книгу Віктора Франкла «Людина у пошуках сенсу». У ній – реальний досвід людини, що пройшла концтабір – і не зламалася. Франкл пише: для того, щоб зрозуміти, чи ти живеш зараз своїм, щасливим життям, уяви, що минуло багато років. Сідає сонце твого буття.  Саме час поставити собі кілька запитань:

 1. Про що зроблене я шкодую?
 2. Про що не зроблене я шкодую?
 3. Про що зроблене я не шкодую?
 4. Про що не зроблене я не шкодую?

І з цими відповідями повернутися у реальне життя – і змінити його. Ви дійсно можете прожити своє життя так, як ви справді прагнете. Коли ми розуміємо, про що шкодуватимемо у старшому віці, то маємо більше шансів знайти те каміння, на якому будується наше життя.

Віктор Франкл

Віктор Франкл

Є кілька сіл у Японії, де люди живуть дуже довго. Ні дієта, ні природні умови не могли пояснити цього феномену. Але дослідники виявили, що тут мешканці знайшли свій сенс життя. Ікігай – це відчуття власного призначення. Ось із компонентів він складається:

 • те, що ти любиш робити;
 • те, що потрібно світові;
 • те, за що тобі готові платити;
 • те, у чому ти здібний.

Їх поєднання дають відповідь на питання про сенс буття, адже:

 • сума того, що любиш і що вмієш = запал до роботи;
 • сума того, за що платять і в чому здібний = професія;
 • сума того, що любиш і що потрібно світові = місія;
 • сума того, що любиш і за щоготові платити = покликанняю

Якщо є всі складники у твоєму житті, то важко не бачити його сенсу.

Як стати успішними

Поставити себе на місце свого шефа і зрозуміти, яких дій він очікує від вас. І виконати завдання раніше, ніж вас про це попросять.

Час від часу у роботі виникатимуть проблеми, з якими ви захочете прийти до шефа: хтось не впорався, чогось не зробили. Однак треба одразу ж пропонувати розв’язку цієї проблеми, бо шеф не хоче просто знати про проблему. Він хоче знати, що ви теж думаєте над рішенням.

Не шукайте виправдання. Нікого не цікавлять причини, з яких ви не зробили свою роботу.  За Стівеном Кові, існує два менталітети. Менталитет жертви – людина оскаржує чинники, які  поза її контролем. І всі невдачі вона списує на чинники, на які не може впливати. Менталітет відповідальності – людина пильнує чинники, на які має вплив.  І думає, як вона причинилася до невдачі, а не про речі, на які вона не може впливати.

Любомир Хабурський

Любомир Хабурський

Баланс між роботою і родиною

Родина повинна отримувати наш час і нашу увагу ще більше, ніж робота. Багато літніх людей жалкують про те, що багато працювали і не приділили уваги своїм дітям, наприклад, коли вони  цього потребували.

Зберігайте гумор, грайливість у подружньому житті. Так, як на початку стосунків. Це те, що дозволяє робити родинне життя щасливим. Діти, проблеми – звісно, це все це обтяжує життя. Тому треба навіть спеціально вправлятися в гуморі, щоб робити його простішим.

Доброта, грайливість, турботливість, любов – шукайте ці риси в собі, перш ніж вимагати від партнера. Задумайтеся, чи даєте ви самі те, чого вимагаєте.

На роботі важливо вміти сказати «ні». Бо коли кажемо «так» в обставинах, де хотіли сказати «ні»: затриматися довше, попрацювати на вихідних – то відчуваємо незадоволення. Адже ми дійсно не маємо зайвого часу, і тепер муситимемо забрати свою увагу чи свої сили у дружини і дітей.

Не варто жити сподіваннями інших людей. Про це потім доведеться шкодувати.

У вас вже ніколи не буде багато часу на розвиток , розвагу чи відпочинок. Найкраще віддати його на спілкування з друзями, на побудову стосунків.

На роботі нам треба призвичаїтися робити таке, що є зоню поза нашим комфортом.

Виховуйте критичне мислення.

Постійно вчиться і не думайте, що знаєте достатньо

Не варто надто зосереджуватися на далекосяжних цілях. Інколи, замолоду запланувавши своє життя і не наважуючись відійти від попереднього плану, ми можемо не завважити, що з’явилася нова можливість, якої не було, коли ми писали план. Щоб скористатися нею, треба відійти убік. Можливо, наважившися на це, ми якраз і станемо найщасливішою людино. Багато щасливішою, ніж якщо триматимемося визначеного раз і назавжди. Потрібна гнучкість, готовність до змін.

Не шукайте щастя безпосередньо. Коли сильно чогось хочеш, навряд чи отримаєш. Сильно старатися заснути – хороший спосіб всю ніч мучатися безсонням. Щоб отримати своє щастя, треба розслабитися. І радше старатися принести щастя іншим. Саме це дасть вам те, чого потребуєте.

21 липня 2018
20 липня 2018