Ціна прозорості. Поліція охорони Полтавщини зекономила півмільйона гривень на закупівлі спецодягу

0

13 квітня тендерний комітет поліції охорони Полтавської області уклав останні договори як результат проведення допорогових закупівель спецодягу. Проаналізуймо переваги та можливі ризики конкретного випадку.

Поліція охорони. Фото: guard.np.gov.ua

Поліція охорони. Фото: guard.np.gov.ua

Нагадаємо, 17 березня поліція охорони оголосила намір організувати шість допорогових закупівель. Предметно це – футболки та сорочки, формений і штормовий одяг, літні та зимові костюми, а також пальта.

ивапв

Незважаючи на різну кількість одиниць необхідного товару, вартість кожного лоту межа допорогу – 199 500 грн. Тоді ми спитали в тендерного комітету причини таких рішень і отримали вичерпні відповіді:

  1. Поліція охорони скасувала попередні договори та вирішила організувати більш відкриті процедури після реагування ЗМІ й аналітиків на високі ціни товару;
  2. Допорог має дві основні переваги перед тендером: менші часові рамки проведення та відсутність відповідальності за порушення процедури.

Майже за місяць маємо результати закупівлі. Розгляньмо їх детальніше.

Переваги – на поверхні

Основні плюси проведеної процедури очевидні як експертам, так і кожному користувачу порталу Prozorro. Це значна економія державних грошей і конкуренція між учасниками. Обидва пункти – наріжні камені системи публічних закупівель.

Оглянемо ці шість допорогових закупівель у числах:

6 – допорогових конкурентних закупівель провів тендерний комітет поліції охорони Полтавщини.

1,2 млн грн – загальна очікувана вартість процедур.

517,42 тис. грн – економія державних грошей унаслідок проведених аукціонів.

13 учасників – взяли участь у закупівлях.

5,83 – середня кількість пропозицій на кожен оголошений допоріг.

пол

Харківське підпиємство “ПКП ЛЕГМАШ”, у якого поліція охорони (і не лише Полтавщини) закуповувала одяг за договірною процедурою, із трьох лотів не виграла жодного. Більш дешево свої товари пропонувала столичне ТОВ “МАКС ТРЕЙД”, яке перемогло в 4/6 аукціонах та підписало договори на загальну суму 440 626 гривень. Два лоти в підприємства перехопили теж кияни ПрАТ “Астра Люкс” (121 049 грн за штормовий одяг) і ТОВ “Промікс Груп” з Харкова (117 900 грн за формений одяг).

За період 2015-2017 рр. столичне ТОВ “МАКС ТРЕЙД” стало переможцем 75 закупівель на загальну суму понад 17 млн гривень. Дискваліфікували фірму один раз. Основний замовник (53,3% угод) – Міністерство внутрішних справ України.

За цей самий період ТОВ “Промікс Груп” виграло 3/8 пропозицій загальною вартістю в 457 800 грн. Двічі фірму дискваліфікували. ПрАТ “Астра Люкс” взяла участь у 162 закупівлях, отримавши перемогу в 88 з них на загальну суму понад 106 млн грн. Дискваліфікували учасника 9 разів.

Виявили бажання позмагатися за лоти поліції охорони Полтавщини учасники з шести областей України (в тому числі й Полтавської) – це підприємства та ФОПи з Києва, Харкова, Миколаєва, Дніпра, Житомира, а також із смт Машівка та с. Божківка. За шість допорогів дискваліфікували дві пропозиції.

Експерт із держзакупівель прокоментувала поведінку замовника в цьому випадку:

– Одні замовники своїми умисними діями (безпідставні відхилення пропозицій та скасування тендерів) вбивають конкуренцію та бажання бізнесу продавати державі, а інші, навпаки, бажають виправитися і це їм приносить гарну конкуренцію та економію бюджених коштів. Результати 6 допорогових закупівель проведених поліцією охорони вразили, адже кількість учасників сягала від 2-х до 10. Поліція охорони Полтавської області показала гарний приклад!

Поліна Завадська

Поліна Завадська

Поліна Завадська

Питання якості

Закупівлю прокоментував і секретар комітету з конкурсних торгів поліції охорони Полтавщини Ігор Жижка. На його думку, беззаперечна #перемога простежується в наявності конкуренції й економії. Проте велике питання до якості дешевшого товару.

– У фінансовому плані – дуже успішна закупівля. А от якість лишає бажати кращого. Так ми знали, що саме купуємо, а так – час покаже.

Ігор Жижка, секретар тендерного комітету

Пан Ігор зауважив, що в тендерній документації прописаний тип одягу за стандартом і його виробник. А от якість матеріалу товару різниться в залежності від регіонального представника цього виробника. Тобто за документами, усі вимоги витримані, проте якість матеріалу, наприклад, із Китаю пропорційно низька його ціні.

За словами Ігоря Жижки, цю закупівлю ставлять у приклад іншим територіальним підрозділам поліції охорони України. Однак носити закуплений одяг доведеться саме нашим поліцейським… Вони і перевірять, чи справді конкурентний допорог можна вважати #перемогою.

Коментувати

22 березня 2018