Топ-5 наукових фактів про брехню

«Усі брешуть», — стверджував герой знаменитого серіалу і мав цілковиту рацію. Люди брешуть і обманюють один одного іноді заради наживи, в деяких ситуаціях — щоб «вийти сухим з води», а часом — просто, що називається, «заради красного слівця». Так чи інакше, людство загрузло у брехні і, схоже, не збирається з неї вибиратися. Ось 5 дивовижних фактів про брехню, яких ви, ймовірно, не знали.

1. Мозок «тренується» на брехню і адаптується до неї.

Якщо ви зайдете до кімнати, де дуже накурено або є запах вогкості, ви відразу відчуєте його — він викличе дискомфорт. Але проведіть в приміщенні хоча б пару годин, і ви його не відчуєте. Приблизно так само мозок адаптується до брехні. Так стверджують автори дослідження з університетського коледжу Лондона, які отримали емпіричне підтвердження зниження активності специфічного «центру правди» у вигляді результатів сканування мозку. Один, два, три рази збрехавши по дрібницях, людина легко збреше і в більшому, не відчуваючи особливого хвилювання.

2. Брехня — перебільшений захист.

Ще засновники психоаналізу, а за ними і представники інших психологічних напрямків відзначили, що брехня — деструктивний самозахист. Уникаючи болю, людина створює якогось іншого персонажа, причому спочатку для себе, а потім для оточуючих. Хронічні брехуни, як правило, мають дефіцит любові і знижену самооцінку.

3. Брехня — майже норма.

Навіть люди, яких не можна віднести до хронічних брехунів, брешуть від 10 до 200 разів на день собі і приблизно стільки ж — іншим людям. Такі дані наводить Памела Мейер, авторка книги «Розпізнавання брехні». Зупинити цей потік в собі можна тільки свідомою відмовою від брехні, тренуванням правдивості. Але повністю перемогти брехню навряд чи можливо, оскільки вона має еволюційне значення.

4. Брехня — джерело нездужань і хронічної втоми.

Експериментальне дослідження американських психологів з Університету Нотр-Дам Аніта Келлі показали, що люди, які хронічно грішать проти істини, частіше скаржаться на погане самопочуття і знижений тонус. Коли група випробовуваних істотно скоротила кількість щоденного обману, вже через тиждень відзначалося поліпшення деяких показників здоров’я. Такі симптоми, як головний біль і першіння в горлі, стали проявлятися в три рази рідше. Коли доводиться тримати в голові реальний і вигаданий плани, істотно збільшується навантаження. Звідси і неприємності зі здоров’ям.

5. Не у всякому обмані криється брехня.

Вчені Р. Хоппер і Р. А. Белл, розширюючи рамки поняття «облудне спілкування», прийшли до висновку, що брехня — це не тільки слова, брехати можна за допомогою дій. Більш того, не кожен обман містить у собі брехню. Можна використовувати правдиву інформацію, але при цьому провокувати людину на помилкові висновки. Це одна з тонких граней маніпулювання.

Залишити відповідь
Коментувати

6 Коментарі

однозначно, відноситись до брехні не варто однозначно)))

2019-05-26
Антон
Відповіcти
0

главное быть честным с самим собой

2019-05-26
Иван
Відповіcти
0

Люблю Хауса, не завждт розумію його висловлення)

2019-05-26
Танюшка
Відповіcти
0

Брехать інколи корисно,інколи брехня може врятувати життя)

2019-05-26
Інна
Відповіcти
0

Є в мене знайомий,який як не брихне,то не дихне)))

2019-05-26
Злата
Відповіcти
0

Как лихо закручен сюжет…

2019-05-26
Артур
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: