Топ-5 хитрощів, якими мозок утримує вас у владі поганої звички

Погана звичка може зруйнувати життя. Ви це чудово розумієте, і хочете її позбутися, але… у вас нічого не виходить. Хочете знати, чому? А тому що ваш мозок знає безліч хитрих способів тримати вас у полоні ваших звичок.

  1. Ваш мозок вважає вас у майбутньому зовсім іншою особистістю

Ви знаєте, що завтра рівно о 8:00 вам доведеться складати важливий іспит. І, тим не менш, уже година ночі, а ви досі перебуваєте у безцільних блуканнях по закутках інтернету. Розумом ви, звісно, розумієте, що давно час спати і що завтра ваше нічне недбальство вийде боком, але на підсвідомому рівні «завтрашня сесія» самого себе уявляється вам зовсім іншою людиною. Той, завтрашній, і розбиратиметься із наслідками, а сьогоднішній подивиться ще якийсь бойовик.

У ході одного наукового дослідження з’ясувалося, що коли ми думаємо про самих себе і про інших людей, активуються зовсім різні частини нашої сірої речовини. Це цілком зрозуміло – мозок відводить різні частки собі улюбленому і всім іншим, тому що, у першу чергу, думає про власні потреби. Дивно те, що у деяких людей, під час роздумів про себе у майбутньому, активізувалися ті області, що були зарезервовані для «сторонніх».

Ну і як вам тепер мотивувати себе відмовитися від булочки та вирушити до тренажерної зали? Ви можете скільки завгодно переконувати себе, що незабаром на вас не застібнуться жодні штани, але, оскільки ваш мозок відмовляється асоціювати себе із завтрашнім товстуном, він маніпулюватиме вашою підсвідомістю, аби у черговий раз насолодитися ароматною випічкою.

  1. Для формування сталої хорошої звички потрібно близько десяти тижнів

Припустимо, у вас є одна-дві дурні звички, від яких вам обов’язково потрібно позбутися. Ви вирішуєте розпочати з того, щоб обзавестися декількома хорошими, адже, як відомо, найбільш правильний спосіб побороти залежність – витіснити її іншою залежністю. Ви купляєте абонемент у місцеву тренажерну залу, плануєте тренуватися тричі на тиждень і перемогти, нарешті, пристрасть до тістечок. Або до пива. Або ще до чого-небудь.

Як ви гадаєте, скільки часу вам доведеться змушувати себе, доки тренування не стануть невід’ємною частиною вашого життя? І як скоро фізичні вправи почнуть приносити задоволення?

Згідно з результатами дослідження, на формування звички йде приблизно 66 днів. За цей час свідомі зусилля і змушування переходять в автоматизм. Тож, якщо ви вирішите потоваришувати із біговою доріжкою, майте на увазі, що лише через два місяці вона перетвориться із тортур у звичне заняття. Впродовж цих двох місяців різного роду перепони невпинно траплятимуться на вашому шляху. То ви застудитеся, то доведеться затриматися на роботі… І все. Кінець хорошої звички і повернення до колишніх «шкідливих» радощів, тому що вони вже давно сформовані та вбудовані у ваше життя.

Це відбувається не тому, що ваш мозок бажає вам зла – просто він любить результативність, а шкідливі звички завжди результативні. А результату він досягає такого: перетворити ваше життя у набір повторюваних дій, які можна робити на автопілоті, випрацювати на основі досвіду набір правил, які дозволили б проживати життя, витрачаючи мінімум енергії. Все. Тож, якщо ви захочете порушити звичний хід вашого життя, вам буде дуже важко. Місяця два.

  1. Сила волі – обмежений ресурс

Якщо ви твердо вирішили, наприклад, все ж таки бігати щоранку, налаштувалися на довготривалу боротьбу з самим собою, будьте готові до того, що найбільша небезпека на вашому шляху до досконалості не різного роду непідконтрольні вам обставини, а… нестача мотивації. Тобто, якщо ви, скажімо, бігаєте щоранку і вже можете похвалитися певними успіхами, то у якийсь момент можете вирішити, що заслуговуєте на перепочинок.  Виявляється, чим частіше та довше люди пручаються своїм бажанням, тим менше сили волі у них залишається для супротиву подальшим бажанням. У психології це явище носить назву «виснаження сили волі».

Під час експерименту вчені попросили одну групу студентів запам’ятати двозначне число, а іншу – семизначне. Потім запропонували учасникам обох груп вибір між тістечком та фруктовим салатом. Вражаюче, але студенти, які запам’ятовували семизначне число, обирали тістечка вдвічі частіше. Тобто, для того, щоб помітно знизити силу волі і «викинути білий прапор», досить запам’ятати якихось п’ять зайвих цифр.

  1. Мозок використовує ваші успіхи як привід для того, щоб зробити йому поблажку

Для одного з недавніх досліджень вчені зібрали групу людей, які сидять на дієті і вже досягли успіху. Волонтерів розділили на дві групи. Одних почали хвалити за успіхи на шляху до досягнення свого ідеалу, іншим нічого особливого не говорили.

Після цього обом групам запропонували вибір між яблуком і плиткою шоколаду в якості подячного подарунка за участь у дослідженні. 85% з тих, кого хвалили, обрали шоколад, в іншій групі надали перевагу шоколаду лише 58% учасників. Ті, кому співали дифірамби, вирішили, що вони мають повне право разочок винагородити себе за успіхи, у той час як інші смиренно жували яблуко. Іншими словами, усвідомлення успіху – перший крок до провалу.

Якби «святкування» обмежувалося лише однією шоколадкою, у цьому б не було великої біди. Але… спитайте будь-яку людину, яка видерлася з якоїсь залежності, і вона підтвердить: «разочок» практично завжди перетворюється у цілий потік дрібних поразок. І ви не встигнете озирнутися, як від ваших успіхів не залишиться і сліду.

Так, мозок звик до колишнього, звичного, а отже і менш енерговитратного способу існування, навіть якщо з ним ви ризикуєте не дожити і до сорока. Але іноді…

  1. Ви миритеся із поганою звичкою, аби вберегти себе від великого провалу

Є особливий тип людей, які постійно ниють. На їхньому шляху до успіху стоїть якась непереборна перепона – як не одна, так інша. Поспілкувавшись з такою людиною досить довго, ви розумієте – вона і не прагне чогось досягти, просто постійно винаходить собі нові та нові перешкоди – і, вочевидь, навмисно. Це явище психологи називають «мазохістський особистісний розлад». Вчені пояснюють подібну поведінку наступним чином: людина підсвідомо «погоджується» на невдачу, яку може відносно легко пережити, тому що боїться іншої, більш хворобливої. Тобто, укладає свого роду угоду.

Наприклад, самотній хлопець скоріше відмовиться від спілкування з дівчатами і терпітиме насмішки, ніж дозволить якій-небудь красуні відкинути його як ботаніка/невдаху/прищавого зануду. А далі – дуже легко зрозуміти, як з цього виростає чергова дурна звичка.

Доки ваше свідоме «я» ненавидить себе за свої слабкості, підсвідоме «я» нишком саботує будь-яку вашу спробу впоратися з ними, тому що йому ваше самовдосконалення ні до чого, потурання своїм бажанням – ось його єдина мета.

Залишити відповідь
Коментувати

5 Коментарі

Дуже корисна інформація)

2019-04-26
Володимир
Відповіcти
1

Сила волі понад усе!

2019-04-26
яна
Відповіcти
0

Ну,як показує практика, відвикнуть від поганих звичок дуже важко і оті 66 днів не всім помагають,я пробувала)))

2019-04-26
Анна
Відповіcти
0

Марія Мигаль, мені дуже подобаються Ваші матеріали!!!Вони дуже цікаві,пізнавальні і корисні. Розглядаєте такві речі,з якими стикаєшся щодня і не звертаєш даже уваги. Супер!!!Дякую!!!

2019-04-26
Вероніка
Відповіcти
2

Багато понеділкув було в моєму житті,коли я планувала шось розпочати))))

2019-04-26
Юлія
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: