Тиждень в історії: Шевченко, Вернадський, бен Ладен та Шакіл О’Ніл

У період з 6 по 12 березня Україна та світ відзначатимуть дні народження Тараса Шевченка, згадуватимуть Осаму бен Ладена та питимуть за ноосферу, яку відкрив Володимир Вернадський. Які ще події трапилися в історії цього тижня – дізнайтеся у нашому новому матеріалі.

Колажі – Рузанна Давітян

6 березня

Цього прекрасного весняного дня у творчої богеми, а особливо в дизайнерів та архітекторів є чудовий привід випити келишок білого або червоного італійського вина. Адже 6 березня 1475 року народився відомий митець, славетний автор скульптури Давида, Мікеланджело Буонарроті. Якби Мікі жив у наші дні, то мабуть би витесав і скульптуру Шакіла О’Ніла – американського велетня-баскетболіста, багаторазового чемпіона Національної баскетбольної асоціації (НБА), одного з найкращих в історії гравців у кошиківку. Бо пан Шакіл також святкує іменини 6 березня. Але баскетболісти не п’ють, тому вони відзначають цю подію слем-данками (це такий вид кидка в баскетболі, при якому гравець вистрибує вгору, над кільцем і однією або двома руками кидає м’яч крізь кільце зверху вниз, і часто чіпляється за саме кільце).

Зважаючи на красу Давида та фізичні параметри Шакіла, керівники українських олімпійських видів спорту мабуть подумали собі, тай вирішили, що 6 березня – ідеальний день, аби заснувати Національний олімпійський комітет України. Це сталося у 1991 році, фактично за пів-року до здобуття Україною незалежності. Ось так от.

7 березня

7_BEREZNYa

Цей день увійшов до історії України завдяки Івану Федорову, який заснував у Львові першу друкарню. Тож 7 березня відриваються видавці, друкарі та книголюби.

Ну а любителям живопису є привід помилуватися картинами Порфирія Мартинова, який народився 7 березня 1856 року. Навіть більше – митець був відомим полтавським етнографом.

Крім того, 7 березня народився Кобо Абе – японський письменник, драматург і сценарист, один з лідерів японського повоєнного авангарду в мистецтві. Основна тема творчості — пошук людиною власної ідентичності в сучасному світі. За романами «Жінка в пісках», «Чуже обличчя» і «Спалена карта» в 1960-х роках режисером Хіросі Тесігахара були зняті кінофільми.

8 березня

8_BEREZNYa

Якби міжнародний жіночий день відзначали в середні віки, то Андрій Боголюбський би точно не починав облогу Києва саме 8-го березня. А так, Володимиро-Суздальський князь та його шалена тусівка з 11 князів, які прийшли не самі – а зі своїми вояками, розграбувала стольний град за 4 дні. Тож можна брати і знімати фільми «11 друзів Боголюбського», або «Пограбувати Київ за 345600 секунд». Буде екшн.

Також цього дня іменини святкує художниця Інна Коломієць, яка народилася в 1921 році, ну й режисер Леонід Осика (1940 рік).

9 березня

9bereznya

Який же яскравий і сонячний цей день – 9 березня. Це день народження Тараса Шевченка, річниця від заснування видавництва «Веселка», а також іменини Роберта Олійника – нацистського пілота-винищувача, який мав українське походження. Це етнічний українець, німецький льотчик-ас Другої світової війни, що здійснив 680 бойових вильотів, здобув 42 перемоги, з них 32 на Східному фронті і 10 проти союзників, у тому числі збив три «Літаючі фортеці» B-17. На рахунку Олійника, перша перемога в історії Люфтваффе з початку німецько-радянської війни.

10 березня

10_bereznya

А це вже сумний деньок. Тарас Шевченко помер, зате народився Осама бен Ладен – лідер ісламської екстремістської організації «Аль-Каїда», названий терористом №1 у світі.

Крім того, цього дня 1918 року більшовицький уряд України переїхав з Полтави в Катеринослав.

Сум 10 березня розбавляє день народження української шашкістки, чемпіонки світу Вікторії Мотричко.

11 березня

11_BEREZNYa

Цей день в історії уславився тим, що на світ у 1865 році з’явився Фанос Терлемезян, вірменський живописець, народний художник Вірменської РСР (†1941).

Інші ж події не такі радісні – 11 березня 1943 року нацистські війська вдруге взяли Харків, а 2010-го року в Україні було призначено новий уряд, який очолив Микола Азаров.

12 березня

12_BEREZNYa

Батько української теології Петро Могила 12 березня 1633 року з високої руки польського короля Владислав IV став митрополитом Київським і Галицьким. Тому це є знаменний день в історії українського православ’я. Випити б кагору, але ж піст зараз, тому скромно відсвяткуємо цю дату.

12 березня 1863 року народився Вернадський Володимир Іванович, український вчений, основоположник геохімії, біогеохімії, радіогеології, творець вчення про біосферу, її еволюцію і перетворення під впливом людини в ноосферу (сферу розуму), перший президент Академії Наук України.

Свої дитячі роки майбутній король науки провів у Полтаві. А ще Володимир Іванович – природознавець, філософ, мислитель, засновник геохімії, біогеохімії та радіогеології, космізму. Одним словом саме він make the Ukrainian science great again!

На тлі відзначення днюхи Вернадського, святкування того, що Україна встановила дипломатичні відносини з Кубою (12 березня 1992 рік) виглядає якось мляво, але тим не менш – значуща подія. Фідель Кастро особисто розпоряджався тим, щоби українські діти, які постраждали від аварії на Чорнобильській АЕС лікувалися на Кубі. Тому слід віддати належне цій даті.

Колажі: Рузанна Давітян

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: