Тиждень в історії: продаж Аляски, день рок-н-ролу, Коліївщина та заснування «Києво-Могилянки»

0

Цього тижня світ відзначатиме день рок-н-ролу, Києво-Могилянська академія святкуватиме свій 385-річний ювілей, а кіномани відзначатимуть річницю прем’єри фільму Олександра Довженка «Звенигора».

Тиждень в історії: продаж Аляски, день рок-н-ролу, Коліївщина та заснування «Києво-Могилянки»

Тиждень в історії: продаж Аляски, день рок-н-ролу, Коліївщина та заснування «Києво-Могилянки»

10 квітня

Ми користуємося сірниками вдома та на природі, коли розпалюємо багаття, смажимо шашлики. Але мало хто знає, що саме 10 квітня 1833 року розпочалося виробництво сірників. Їх винайшов угорський вчений Янош Іріньї.

Фосфор для одержання вогню було вперше використано у 1816 році, але перші сірники були винайдені угорським вченим, коли в масу сірникових головок був введений білий фосфор — надзвичайно вогненебезпечна й отруйна речовина, дуже шкідлива для здоров’я людини.

З огляду на шкідливість білого фосфору на перших сірникових мануфактурах Англії працювали переважно діти міської бідноти. Виготовлені таким способом голівки сірників легко запалювалися від тертя об шорстку поверхню. Перші безпечні сірники почали виробляти у Швеції в 1855 році. Від того вони дістали свою першу назву «шведських сірників».

10_kvitnya

І от діти міської бідноти, які виробляли сірники, могли працювати у фабричних цехах по 12-14 годин на добу. У такому режимі роботи працювали трударі українських шахт і заводів Донбасу, аж поки 10 квітня 1917 року на нараді робітників і промисловців Донбасу було схвалене рішення ввести 8-годинний робочий день.

У Ісландії не вигадували сірників. Там не було великих фабрик та цехів. Ісландці просто милувалися неймовірною природою та фйордами та були в союзі з королівством Данія.

Акт про Унію, укладений з Данією 1 грудня 1918 року, мав діяти 25 років. Згідно з ним, Ісландію було визнано цілком суверенною державою, пов’язаною персональною унією з королем Данії. Уряд Ісландії взяв під контроль зовнішні справи та відправив посольство в Копенгаген. Під час другої світової війни Ісландія, як і Данія, зайняла нейтральну позицію. Після того, як 9 квітня 1940 року Німеччина окупувала Данію, Альтинґ прийняв рішення, за яким уряд країни перейняв повноваження короля Данії щодо Ісландії. Через місяць британські війська окупували Ісландію, порушивши нейтралітет країни. 1941 року окупацію перейняли США, оскільки Британія потребувала війська в інших регіонах.

11 квітня

11 квітня 1867 року Росія продала США Аляску та Алеутські острови. Головною причиною продажу Аляски переважна більшість світового наукового історичного співтовариства однозначно називає програш Росією Кримської війни (1853—1856). Радянсько-російська історіографія головним чином спирається на два аргументи, що суперечать один одному, а саме: Аляску майже за безцінок продали, щоб «задобрити США» та запропонувати їм свою «дружбу», бо «вони і так могли забрати Аляску силою задарма».

11_kvitnya

Також цього дня у 1915 році на екрани США вийшов фільм за участю Чарлі Чапліна «Волоцюга», де вперше з’явився персонаж, що став «візиткою» Чапліна.

Крім того, 11 квітня 1908 року народився японський інженер і бізнесмен. Разом із Акіо Моріта заснував корпорацію Sony у 1946 році. Створив концепцію виховання і навчання дітей раннього віку, автор всесвітньо відомої книги «Після трьох вже пізно» («Kindergarten is Too Late»).

12 квітня

12 квітня  Україна відзначатиме День працівників ракетно-космічної галузі України, а шанувальники творчості Френсіса Скотта Фіцджеральда святкують чергову річницю виходу його роману «Ніч лагідна», який вперше опублікували 12 квітня 1934 року в Нью-Йорку.

12_kvitnya

12 квітня 1944 року ігноруючи наказ Гітлера боротися «до останнього солдата», німецьке командування почало евакуацію військ із Криму.

13 квітня

Цього дня всі любителі рок-музики відзначають Всесвітній день рок-н-ролу. Історична подія, яка послужила основою для свята, відбулося 12 квітня 1954. Відомий музикант Білл Хейлі (Bill Haley) записав сингл «Rock Around The Clock», що став знаковим у новому музичному напрямку, який швидко подолало кордони США і поширилося по країнах і континентах, кинувши виклик суспільству і традиціям.

13_kvitnyaya

Серед перших записів були оригінальні композиції «Наведемо ґвалту в цьому шинку» (Rock the Joint), «Чувак з привітом» (Crazy, Man, Crazy) і кавер-версія (1954) старого ритм-енд-блюзового хіта «Тряси, грими і повертайся» (Shake, Rattle and Roll). Нарешті в 1955 вийшов легендарний «Рок цілодобово» (Rock Around the Clock), — і Хейлі зі своєю групою став зіркою першої величини. Але ненадовго. Його швидко затьмарили нові зірки рок-н-ролу — Елвіс Преслі, Чак Беррі, Літтл Річард, які запропонували молодіжній аудиторії куди більш енергійно-агресивну версію популярної музики. Проте група Хейлі знайшла свою нішу і шанувальників в Європі і Південній Америці, де часто з успіхом гастролювала аж до середини 1970-х років.

10 квітня 1928 року у Києві відбулась прем’єра фільму Олександра Довженка «Звенигора».

А 10 квітня 1940 року розпочався другий етап депортації із західних областей України, у результаті якого були виселені майже 320 тисяч осіб.

10 квітня 2014 року урядом України оголошено Антитерористичну операцію на сході України.

14 квітня

1768 рік — Максим Залізняк та Іван Ґонта підняли повстання гайдамаків проти поляків (початок Коліївщини).

14kvitnya

1930 рік — на екрани вийшов фільм режисера Олександра Довженка «Земля».

1527 рік — народився Абрахам Ортеліус, фламандський картограф, видавець першого атласу.

15 квітня

1874 рік — невизнані паризькі художники Моне, Ренуар, Пісарро, Сезанн, Деґа відкрили на бульварі Капуцинів свою власну виставку.

15kvitnya

1933 рік— народився Стругацький Борис, російський письменник-фантаст.

1912 рік — в Атлантичному океані під час свого першого рейсу внаслідок зіткнення з айсбергом затонув лайнер «Титанік».

16 квітня

1632 рік — засновано Києво-Могилянську академію.

16kvitnya

1995 рік — почав діяти телефонний міжнародний код «380», який Україна першою отримала серед країн колишнього СРСР.

1844 рік — народився Анатоль Франс, французький письменник, лауреат Нобелівської премії із літератури.

Колажі: Рузанна Давітян 

Коментувати

17 березня 2018
16 березня 2018