Трибуна

Незалежна преса Полтави
+18°

Тиждень в історії: перший «Оскар», початок революції Хмельницького, День Європи та Георгій Гонгадзе

Стаття тижня 

Цього тижня згадуємо початок революції під проводом Богдана Хмельницького, перемогу Руслани на Євробаченні, святкуємо День Європи, День науки та день народження Георгія Гонгадзе. 

Тиждень в історії: перший «Оскар», початок революції Хмельницького, День Європи та Георгій Гонгадзе

Тиждень в історії: перший «Оскар», початок революції Хмельницького, День Європи та Георгій Гонгадзе

15 ТРАВНЯ

Це було 15 травня 1648 року, це було біля Жовтих Вод і козаки Богдана Хмельницького розважалися, як могли. Вони почали бій з польськими військами, впевнено вірячи у те, що переможуть. І перемогли, розпочавши успіхом революцію середини 17 століття, яку ми знаємо під хештегом #Хмельниччина.

Він товаришував з німецьким кайзером, поставляв йому зерно, говорив російською та будував українську  гетьманську державу. Знайомтеся – Павло Скоропадський, український громадський, військовий і державний діяч, гетьман Української Держави у 1918 році. І він народився 15 травня 1873 року.

У романі Олександра Ірванця «Харків 1938» цей письменник постає в образі українофоба, представника ЛГБТ-спільноти. Але то є альтернативна історії. В реальності – він був автором знаменитого роману «Майстер і Маргарита». Це Михайло Булгаков, який з’явився на світ 15 травня 1891 року.

15travnya

Цей день в історії ознаменувався такими подіями:

1935 рік — народився Радна Сахалтуєв, український художник і кінорежисер-мультиплікатор («Легенда про полум’яне серце», «Чарівник Ох» і «Каїнові сльози»)

1914 рік — народився Турк Брода, канадський хокеїст українського походження.

1940 рік — у США в продажу з’явились нейлонові панчохи

1976 — сталася  авіакатастрофа літака Ан-24 під Черніговом, внаслідок якої загинули 52 особи — усі пасажири та члени екіпажу.

15 травня відзначаємо Міжнародний день сім’ї.

16 ТРАВНЯ

16 травня українець Андрій Медведєв піднявся на 4-ту, найвищу сходинку для всіх вітчизняних тенісистів і тенісисток, співачка Руслана посіла перше місце на «Євробаченні», а сама Україна увійшла до  Світової організації торгівлі.

Американський письменник  Едгар Алан По дуже любив молодих дівчаток. Саме тому він  одружився зі своєю 13-річною кузиною Вірджинією Клем 16 травня 1836 року.

16travnya

Відома кінопремія «Оскар» вперше була вручена 16 травня 1929 року в США.

Також цього дня у 1973 році народилася Торі Спеллінг, відома американська кіноакторка.

У 1817-му році народився Микола Костомаров, визначний український історик, етнограф і письменник, громадський діяч. Один із засновників  Кирило-Мефодіївського товариства.

1957 рік  — народився  Юрій Шевчук, російський рок-співак і музикант, лідер групи «ДДТ».

17 ТРАВНЯ

Щороку 17 травня Україна відзначає День науки. Відзначати – це звісно добре, але краще би наша влада виділяла більше коштів на розвиток науки, бо за нею – наше майбутнє та прогрес.

У 1718 році британський юрист Джеймс Пакл запатентував перший у світі кулемет, який вперше був використаний британськими військами під час придушення махдійського повстання в Судані. Розрізняють кулемети ручні (з сошкою), станкові (на тринозі, станку або лафеті), єдині, що використовуються в обох варіантах. За використанням — піхотні, зенітні авіаційні, танкові і інші. По калібру кулемети діляться на кулемети малого (до 6.5 мм), середнього (від 6.5 до 9 мм) і великого (від 9 до 14.5 мм) калібру.

17travnya

17 травня 1990 року  Всесвітня організація охорони здоров’я виключила гомосексуальність зі списку психічних захворювань.

Термін «гомосексуал» уперше запропонував угорський журналіст та захисник прав людини Карл-Марія Бенкерт у 1869 році. Цей термін з’явився у двох памфлетах, у яких Бенкерт висловлював протест проти пруського закону, що забороняв содомію. Гомосекуальна поведінка була зафіксована у більше ніж у 400 видів ссавців та птахів. Тому практично всі вчені схиляються до думки, що сексуальна орієнтація має генетичні причини. Карна відповідальність за добровільні гомосексуальні акти знята в Україні з 1991 року.

Також цей день став відомим завдяки таким от подіям:

1792 рік — на Уолл-стрит в Нью-Йорку 24 брокери уклали угоду («Платановий пакт»), яка поклала початок нью-йоркській біржі.

1846  рік — бельгійський майстер Адольф Сакс запатентував саксофон.

1887 рік — почався перший страйк шахтарів Донбасу.

1934  рік — в Аргентині вийшов перший номер української газети «Наш клич».

1985 рік — Початок антиалкогольної компанії в СРСР.

18 ТРАВНЯ

Цього дня маємо на календарі День боротьби за права кримськотатарського народу а також День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Крім того Україна відзначає день вишиванки.

18 травня 1048 року народився Омар Хайям, перський і таджицький поет, математик і філософ.

18travnya

18 травня 1888 року в США була продемонстрована перша грамофонна платівка. Німецький інженер Е. Берлінер, що працював в США, запропонував використовувати у якості носія звуку цинковий диск, вкритий тонким шаром воску, і апарат для відтворення звуку з цього диска — грамофон. Диск Берлінера дозволяв знімати з нього металеву копію — матрицю для масового виробництва грамплатівок шляхом штампування спочатку з целулоїду, ебоніту, каучуку та смол. Перша в світі грамплатівка, зроблена Берлінером, зберігається в Національному музеї США у Вашингтоні.

Також у США в 1830 році було почато промислове виробництво перших газонокосарок.

У 1949 році відкритий перший в Нью-Йорку вертолітний майданчик.

А от 18 травня 1960 року троє священиків заявили, що бачили чудовиська в озері Лох-Рі (Ірландія).

19 ТРАВНЯ

Цього дня у 1536 році відбулася Страта Анни Болейн, дружини англійського короля Генріха VIII.

1568 рік — Англійська королева Єлизавета I наказала заточити в тюрму колишню шотландську королеву Марію Стюарт, котра пред’явила свої права на англійський престол.

1593 рік — народився Якоб Йорданс, фламандський художник, один з видатних представників фламандського бароко.

19travnya

1912 рік — народився Гаврило Мартинович Глюк, український живописець.

1998 рік — З національної галереї сучасного мистецтва у Римі невідомими викрадено дві картини Вінсента ван Гога і одну Поля Сезанна.

1649 рік — Англія проголошена республікою.

1861 рік — У Сумах відкрито першу в Україні недільну школу.

В 2005 році   на конференції міністрів освіти країн Європи у Бергені  (Норвегія) ухвалили рішення про приєднання України до Болонського процесу.

20 ТРАВНЯ

20 травня будемо святкувати День Європи, День банківських працівників України, День українських героїв та Всесвітній день метрології.

А ще цього дня свято у мореплавців та географів, бо 20 травня 1498 року португальський мореплавець Васко да Гама досягнув Індії.

Цього дня у  1851 році народився Берлінер Еміль, американський винахідник німецького походження, який винайшов грамофон.

Джинси – повсякденний та улюблений одяг. Саме 20 травня 1873 року американець Леві Штраус вперше випустив на ринок блакитні джинси.

20travnya

Цього дня також сталися такі події:

1946 рік  — народилася Шер (Шерилін Саркісян ля П’єр, по чоловікові — Шер Боно), американська акторка та співачка.

1957 рік  — народився Харик Віктор, український шрифтовий дизайнер.

1982 — Петр Чех, футболіст, воротар лондонського клубу «Арсенал» та збірної Чехії.

1961 — постановою Ради Міністрів УРСР встановлено Республіканську премію ім. Т. Г. Шевченка (нині — Національна премія України імені Тараса Шевченка)

21 ТРАВНЯ

У цей день на Русі зареєстрували перше затемнення Сонця, в Лондоні презентували перший акваріум, в Москві відкрили перший зоологічний сад, в Парижі заснували ФІФА, ну а в Києві  провели фінал 50-го конкурсу “Євробачення”.

21 травня Україна вшановує День пам’яті жертв політичних репресій.

21travnya

Цього дня відзначається День захисту від безробіття, а також День Іоана Богослова (покровителя авторів, редакторів і видавців).

21 травня 1503 року Христофор Колумб відкрив Кайманові островів.

Цього дня у 1969 році народився  Георгій Гонгадзе, український журналіст, Засновник та перший головний редактор інтернет-газети “Українська правда”.

Викрадення і вбивство Гонгадзе 16 вересня 2000 року  викликало широкий резонанс в Україні та за її межами, особливо після “касетного скандалу”, та вважається однією з найгучніших кримінальних справ сучасної України. За найпоширенішою версією, до знищення опозиційного журналіста причетні високопосадовці, наближені до президента Леоніда Кучми, який особисто видавав накази щодо розправи з Гонгадзе.

Також цього дня сталися такі події:

1859 рік — Запущений годинник Біг-Бен в Лондоні.

1928 рік — Волт Дісней отримав патент на монопольне використання образа Міккі Мауса.

1968 рік — Зник безвісти американський атомний підводний човен «Scorpion» з 99-ма членами екіпажу.

427 рік — народився Платон, грецький філософ-ідеаліст, учень Сократа й учитель Арістотеля.

1471 рік  — народився Альбрехт Дюрер, німецький графік і маляр.

1921 — народився Андрій Сахаров, фізик, творець радянської водневої бомби, лауреат Нобелівської премії миру.

Колажі: Рузанна Давітян 

08 Травень 2017
Тиждень в історії: перемога над нацизмом, постріл у Папу Римського та день народження Вакарчука   Стаття тижня 
01 Травень 2017
Тиждень в історії: День праці, перша українська політсила, відкриття Ямайки та Маргарет Тетчер Стаття тижня 
24 Квітень 2017
Тиждень в історії: аварія на ЧАЕС, «чайний акт», Жанна д’Арк та Ярослав Гашек Стаття тижня 
17 Квітень 2017
Тиждень в історії: День пожежника, Макс Вебер та одержання хімічного елементу радію Стаття тижня 
10 Квітень 2017
Тиждень в історії: продаж Аляски, день рок-н-ролу, Коліївщина та заснування «Києво-Могилянки» Стаття тижня 
03 Квітень 2017
Тиждень в історії: Квітка Цісик, конституція Пилипа Орлика та День національної єдності Грузії Стаття тижня 
27 Березень 2017
Тиждень в історії: перша стаття про Голодомор, винайдення Кока-Коли, день народження Гоголя та година землі Стаття тижня 

Написати коментар

Останнi новини:

Нашылюдивсюди
27 Травень 2017
Нещодавно на телеканалі НЛО TV відбудеться прем’єра серіаліті «O.Torvald: Наші люди всюди». Про це повідомили на офіційному сайті каналу. Це…
police-academy
27 Травень 2017
Головне управління Національної поліції в Полтавській області оголосило набір до ВНЗ МВС, які навчають поліцейських. Вступити може кожен, кому є…
Літак
27 Травень 2017
Цьогоріч в Україні може з’явитися національний лоукостер – авіакомпанія у сфері дешевих перевезень. Про Про це в ефірі одного з…
Бжезінський
27 Травень 2017
Екс-радник з нацбезпеки колишнього президента США Джиммі Картера, автор геополітичного бестселеру «Велика шахівниця» Збігнєв Бжезінський помер у віці 89 років.…