Тиждень в історії: перший «Оскар», початок революції Хмельницького, День Європи та Георгій Гонгадзе

0

Цього тижня згадуємо початок революції під проводом Богдана Хмельницького, перемогу Руслани на Євробаченні, святкуємо День Європи, День науки та день народження Георгія Гонгадзе. 

Тиждень в історії: перший «Оскар», початок революції Хмельницького, День Європи та Георгій Гонгадзе

Тиждень в історії: перший «Оскар», початок революції Хмельницького, День Європи та Георгій Гонгадзе

15 ТРАВНЯ

Це було 15 травня 1648 року, це було біля Жовтих Вод і козаки Богдана Хмельницького розважалися, як могли. Вони почали бій з польськими військами, впевнено вірячи у те, що переможуть. І перемогли, розпочавши успіхом революцію середини 17 століття, яку ми знаємо під хештегом #Хмельниччина.

Він товаришував з німецьким кайзером, поставляв йому зерно, говорив російською та будував українську  гетьманську державу. Знайомтеся – Павло Скоропадський, український громадський, військовий і державний діяч, гетьман Української Держави у 1918 році. І він народився 15 травня 1873 року.

У романі Олександра Ірванця «Харків 1938» цей письменник постає в образі українофоба, представника ЛГБТ-спільноти. Але то є альтернативна історії. В реальності – він був автором знаменитого роману «Майстер і Маргарита». Це Михайло Булгаков, який з’явився на світ 15 травня 1891 року.

15travnya

Цей день в історії ознаменувався такими подіями:

1935 рік — народився Радна Сахалтуєв, український художник і кінорежисер-мультиплікатор («Легенда про полум’яне серце», «Чарівник Ох» і «Каїнові сльози»)

1914 рік — народився Турк Брода, канадський хокеїст українського походження.

1940 рік — у США в продажу з’явились нейлонові панчохи

1976 — сталася  авіакатастрофа літака Ан-24 під Черніговом, внаслідок якої загинули 52 особи — усі пасажири та члени екіпажу.

15 травня відзначаємо Міжнародний день сім’ї.

16 ТРАВНЯ

16 травня українець Андрій Медведєв піднявся на 4-ту, найвищу сходинку для всіх вітчизняних тенісистів і тенісисток, співачка Руслана посіла перше місце на «Євробаченні», а сама Україна увійшла до  Світової організації торгівлі.

Американський письменник  Едгар Алан По дуже любив молодих дівчаток. Саме тому він  одружився зі своєю 13-річною кузиною Вірджинією Клем 16 травня 1836 року.

16travnya

Відома кінопремія «Оскар» вперше була вручена 16 травня 1929 року в США.

Також цього дня у 1973 році народилася Торі Спеллінг, відома американська кіноакторка.

У 1817-му році народився Микола Костомаров, визначний український історик, етнограф і письменник, громадський діяч. Один із засновників  Кирило-Мефодіївського товариства.

1957 рік  — народився  Юрій Шевчук, російський рок-співак і музикант, лідер групи «ДДТ».

17 ТРАВНЯ

Щороку 17 травня Україна відзначає День науки. Відзначати – це звісно добре, але краще би наша влада виділяла більше коштів на розвиток науки, бо за нею – наше майбутнє та прогрес.

У 1718 році британський юрист Джеймс Пакл запатентував перший у світі кулемет, який вперше був використаний британськими військами під час придушення махдійського повстання в Судані. Розрізняють кулемети ручні (з сошкою), станкові (на тринозі, станку або лафеті), єдині, що використовуються в обох варіантах. За використанням — піхотні, зенітні авіаційні, танкові і інші. По калібру кулемети діляться на кулемети малого (до 6.5 мм), середнього (від 6.5 до 9 мм) і великого (від 9 до 14.5 мм) калібру.

17travnya

17 травня 1990 року  Всесвітня організація охорони здоров’я виключила гомосексуальність зі списку психічних захворювань.

Термін «гомосексуал» уперше запропонував угорський журналіст та захисник прав людини Карл-Марія Бенкерт у 1869 році. Цей термін з’явився у двох памфлетах, у яких Бенкерт висловлював протест проти пруського закону, що забороняв содомію. Гомосекуальна поведінка була зафіксована у більше ніж у 400 видів ссавців та птахів. Тому практично всі вчені схиляються до думки, що сексуальна орієнтація має генетичні причини. Карна відповідальність за добровільні гомосексуальні акти знята в Україні з 1991 року.

Також цей день став відомим завдяки таким от подіям:

1792 рік — на Уолл-стрит в Нью-Йорку 24 брокери уклали угоду («Платановий пакт»), яка поклала початок нью-йоркській біржі.

1846  рік — бельгійський майстер Адольф Сакс запатентував саксофон.

1887 рік — почався перший страйк шахтарів Донбасу.

1934  рік — в Аргентині вийшов перший номер української газети «Наш клич».

1985 рік — Початок антиалкогольної компанії в СРСР.

18 ТРАВНЯ

Цього дня маємо на календарі День боротьби за права кримськотатарського народу а також День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Крім того Україна відзначає день вишиванки.

18 травня 1048 року народився Омар Хайям, перський і таджицький поет, математик і філософ.

18travnya

18 травня 1888 року в США була продемонстрована перша грамофонна платівка. Німецький інженер Е. Берлінер, що працював в США, запропонував використовувати у якості носія звуку цинковий диск, вкритий тонким шаром воску, і апарат для відтворення звуку з цього диска — грамофон. Диск Берлінера дозволяв знімати з нього металеву копію — матрицю для масового виробництва грамплатівок шляхом штампування спочатку з целулоїду, ебоніту, каучуку та смол. Перша в світі грамплатівка, зроблена Берлінером, зберігається в Національному музеї США у Вашингтоні.

Також у США в 1830 році було почато промислове виробництво перших газонокосарок.

У 1949 році відкритий перший в Нью-Йорку вертолітний майданчик.

А от 18 травня 1960 року троє священиків заявили, що бачили чудовиська в озері Лох-Рі (Ірландія).

19 ТРАВНЯ

Цього дня у 1536 році відбулася Страта Анни Болейн, дружини англійського короля Генріха VIII.

1568 рік — Англійська королева Єлизавета I наказала заточити в тюрму колишню шотландську королеву Марію Стюарт, котра пред’явила свої права на англійський престол.

1593 рік — народився Якоб Йорданс, фламандський художник, один з видатних представників фламандського бароко.

19travnya

1912 рік — народився Гаврило Мартинович Глюк, український живописець.

1998 рік — З національної галереї сучасного мистецтва у Римі невідомими викрадено дві картини Вінсента ван Гога і одну Поля Сезанна.

1649 рік — Англія проголошена республікою.

1861 рік — У Сумах відкрито першу в Україні недільну школу.

В 2005 році   на конференції міністрів освіти країн Європи у Бергені  (Норвегія) ухвалили рішення про приєднання України до Болонського процесу.

20 ТРАВНЯ

20 травня будемо святкувати День Європи, День банківських працівників України, День українських героїв та Всесвітній день метрології.

А ще цього дня свято у мореплавців та географів, бо 20 травня 1498 року португальський мореплавець Васко да Гама досягнув Індії.

Цього дня у  1851 році народився Берлінер Еміль, американський винахідник німецького походження, який винайшов грамофон.

Джинси – повсякденний та улюблений одяг. Саме 20 травня 1873 року американець Леві Штраус вперше випустив на ринок блакитні джинси.

20travnya

Цього дня також сталися такі події:

1946 рік  — народилася Шер (Шерилін Саркісян ля П’єр, по чоловікові — Шер Боно), американська акторка та співачка.

1957 рік  — народився Харик Віктор, український шрифтовий дизайнер.

1982 — Петр Чех, футболіст, воротар лондонського клубу «Арсенал» та збірної Чехії.

1961 — постановою Ради Міністрів УРСР встановлено Республіканську премію ім. Т. Г. Шевченка (нині — Національна премія України імені Тараса Шевченка)

21 ТРАВНЯ

У цей день на Русі зареєстрували перше затемнення Сонця, в Лондоні презентували перший акваріум, в Москві відкрили перший зоологічний сад, в Парижі заснували ФІФА, ну а в Києві  провели фінал 50-го конкурсу “Євробачення”.

21 травня Україна вшановує День пам’яті жертв політичних репресій.

21travnya

Цього дня відзначається День захисту від безробіття, а також День Іоана Богослова (покровителя авторів, редакторів і видавців).

21 травня 1503 року Христофор Колумб відкрив Кайманові островів.

Цього дня у 1969 році народився  Георгій Гонгадзе, український журналіст, Засновник та перший головний редактор інтернет-газети “Українська правда”.

Викрадення і вбивство Гонгадзе 16 вересня 2000 року  викликало широкий резонанс в Україні та за її межами, особливо після “касетного скандалу”, та вважається однією з найгучніших кримінальних справ сучасної України. За найпоширенішою версією, до знищення опозиційного журналіста причетні високопосадовці, наближені до президента Леоніда Кучми, який особисто видавав накази щодо розправи з Гонгадзе.

Також цього дня сталися такі події:

1859 рік — Запущений годинник Біг-Бен в Лондоні.

1928 рік — Волт Дісней отримав патент на монопольне використання образа Міккі Мауса.

1968 рік — Зник безвісти американський атомний підводний човен «Scorpion» з 99-ма членами екіпажу.

427 рік — народився Платон, грецький філософ-ідеаліст, учень Сократа й учитель Арістотеля.

1471 рік  — народився Альбрехт Дюрер, німецький графік і маляр.

1921 — народився Андрій Сахаров, фізик, творець радянської водневої бомби, лауреат Нобелівської премії миру.

Колажі: Рузанна Давітян 

19 червня 2018
18 червня 2018