Тиждень в історії: перша стаття про Голодомор, винайдення Кока-Коли, день народження Гоголя та година землі

На тижні, що триватиме із 27 березня по 2 квітня будемо згадувати валлійського журналіста Ґарета Джоунса, який написав першу публікацію про Голодомор на шпальтах «Manchester Guardian» та «New York Evening Post», відзначатимемо день народження письменника Миколи Гоголя та запального популяризатора історії в медіа – Вахтанга Кіпіані, питимемо Кока-Колу та вимикатимемо світло, аби бути уважнішими до тендітного і вразливого довкілля планети Земля.

titulka

27 березня

Беремо пляшку вина, відкорковуємо її штопором, йдемо до театру і п’ємо за Організацію об’єднаних націй. Бо саме 27 березня 1860 року мешканець американського Нью-Йорку Майкл Бірн запатентував штопор. ООН у свою чергу встановила 27 березня як Міжнародний день театру. Чому саме цей день? Є легенда, що саме 27 березня у Римі відбулася перша в історії цієї імперії театральна вистава. Історики цю тезу не довели, але й Бог з ним. Міжнародний інститут театру (ITI), який працював при ЮНЕСКО, у 1961 році запропонував відзначати 27 березня як професійне свято акторів, режисерів, сценаристів, техніків, і всіх, всіх, всіх, хто працює у театрі. Відомий французький театрал Жан Кокто написав перший урочистий текст до дня театру у 1662 році. Через рік Кокто помер.

272

ООН 27 березня 2014 році підтримала Україну, оголосивши Крим її територією, і цим фактично визнавши неправомірною анексію півострову Російською Федерацією. За відповідну резолюцію проголосували 100 країн-членів ООН зі 194. Проти проголосували 11 країн, 58 країн утрималися, решта не брали участі в голосуванні.

Цієї березневої дати своє день народження відзначає Квентін Тарантіно – американський режисер, автор культових фільмів «Кримінальне чтиво» та «Джанго Вільний».

Націоналісти відзначають день народження Михайла Сороки – діяча ОУН, який протягом 34 років був в’язнем радянських таборів, організатором руху спротиву в’язнів «ОУН-Північ».

28 березня

28bereznya

Цього дня народився італійський художник, представник Високого Відродження Фра Бартоломео. Він став відомими завдяки своїм картинам «Оплакування Христа», «Містичні заручини Катерини Сієнської».

28 березня 1709 року, в гіркі часи Північної Війни на світ прийшов Олексій Розумовський. Його називали найбільшим лобістом козацьких інтересів при імперському дворі у Петербурзі. Але той же час він сам підтримував Єлизавету Петрівну в її прагненні посісти імперський трон. Він брав активну участь у палацовому перевороті, внаслідок якого цей престол посіла згадана жінка.

28 березня 1950 року народився Віктор Стельмах – український поет, Член Національної спілки письменників України з 2007 року. Голова ревізійної комісії Одеської обласної організації НСПУ.

29 березня

yyy

Свято наближається, – подумав Джон Пембертон з американського міста Атланта, і вирішив, що треба створити лікувальний напій, бо після свята всім кепсько. Отак і з’явилася на цій планеті знаменита «Coca-Cola».

Взагалі, у появі цього напою цілком і повністю винна знаменита громадянська війна в США (так званий конфлікт Північних та Південних штатів). Винахідник коли, згаданий містер Пембертон, що служив в лавах армії Конфедерації у квітні 1865 року отримав поранення в ході битви при Коламбусі. Біль від поранення, а також психологічні наслідки війни міг погасити відомий препарат – морфій. Але Джон швидко зрозумів, що треба лікувати залежність, і почав шукати способи так би мовити замісної терапії. Так Памбертон почав експериментувати з кокою – рослини, яка містить наркотичну речовину кокаїн. Він бадяжив вино із кокою, і використовував отриману суміш в якості замісної терапії, аби не вживати морфій.

Як результат, він свторив власну версію напою «Вино Маріані», що містить горіх коли і Даміан, яку назвав «Pemberton’s French Wine Coca».

Коли у 1885 році в штаті Джорджія ввели сухий закон, любитель нових напоїв вирішив змінити рецептуру свого вина. Пембертон вигадав новий, безалкогольний рецепт напою. В його основі були горіхи коли. Кола — це високе тропічне вічнозелене дерево підродини стеркулієвих родини мальвових заввишки до 20 метрів, батьківщиною якого є Західна Африка. Усього нараховується понад 120 видів дерева кола.

Стручки коли містять 5-10 червоних, рожевих або білих насінин, так званих горіхів кола. Плоди коли (до 5 сантиметрів у діаметрі) містять кофеїн (до 2,5 %) та теобромін (до 0,05 %).

Бухгалтер Пембертона Френк Мейсон Робінсон придумав для нового напою назву – «Кока-Кола». Крім того цей чудернацький властелін дебетів та кредетів вмів гарно малювати і виводив оригінальні шрифти. От він і вигадав той відомий напис, який зараз красується логотипом компанії.

Спочатку «Кока-Кола» рекламувалася як медичний засіб для лікування залежності від морфію і опію, якою страждали ветерани війни. Тому певною мірою можна означити цей напій, як тогочасну версію замісної підтримувальної терапії.

29 березня 1933 року тема сталінського голодомору в Україні стала глобальною. Валлійський журналіст Ґарет Джоунс опублікував репортаж про Великий Голод в Україні.

Після відвідин СРСР, після подорожей українськими селами, повернувшись до Берліну, журналіст написав прес-реліз для «Manchester Guardian» та «New York Evening Post»:

Я пройшов через безліч сіл і дванадцять колгоспів. Скрізь я чув плач: «У нас немає хлібу. Ми помираємо!» Цей плач лунає по всій Росії; на Волзі; в Сибіру; в Білорусі; в Центральній Азії та Україні — «Передайте в Англію, що ми пухнемо від голоду.»

Більшість офіційних осіб заперечують існування будь-якого голоду, але через кілька хвилин після одного такого заперечення в потязі, я насмілився кинути на підлогу шматок зчерствілого хліба. Наче пуля селянин кинувся на підлогу та поглинув його. Те саме повторилось зі шкіркою апельсина. Навіть чиновники з транспорту та офіцери ОДПУ попередили мене про небезпеку подорожей селом вночі через велику кількість відчайдушних через голод людей. Іноземний експерт з Казахстану сказав мені, що близько 5 000 000 з 11 000 000 тамтешніх жителів померли від голоду. Окрім диктатора Йосипа Сталіна, голодаючі ненавидять Джорджа Бернарда Шоу за його оповідання про вдосталь їжі, яку вони начебто мають, але їжі нема, і селяни надто слабкі для роботи в полі.

Крім того в цей день 1912 року народилася Ганна Райч, найвідоміша німецька авіаторка 20 століття, тест-пілот найновіших літальних апаратів, власниця понад 40 авіаційних рекордів, єдина жінка — володар Залізного хреста.

29 березня 1965 року народився Олександр Волков, український баскетболіст, чемпіон Олімпійських ігор (1988);

30 березня

30_bereznya

Всі ми користуємося зручним олівцем, який має на одному кінці графітний стержень, а на іншому – гумку для стирання невірно написаної інформації. Та мало хто знає, що ця креативна штукенція була винайдена ще у ХІХ столітті. І саме 30 березня 1858 року її запатентував Гаймен Ліпмен з Філадельфії.

А якщо і святкувати цього дня день народження когось зі знаменитостей, то однозначно будемо підіймати келих за Вінсента ван Гога, який народився за три роки до патентування олівця з гумкою – 30 березня 1853 року.

І мабуть саме в честь дня народження відомого художника 30 березня 1987 року його картину «Соняшники» було продано за рекордну суму — 39,85 мільйонів доларів Пізніше її було продано вже за 40,3 мільйони — а в 1997 з’явилась інформація, що ця картина, куплена японською страховою компанією, — підробка;

А шанувальники українського футболу та віддані фани київського «Динамо» святкують день народження кумира багатьох поколінь. 30 березня 1963 року народився — Михайличенко Олексій, триразовий чемпіон СРСР, володар Кубка Кубків УЄФА (1986) у складі «Динамо», срібний призер чемпіонату Європи (1988), Олімпійський чемпіон (1988), чемпіон Італії («Сампдорія») та Шотландії («Глазго Рейнджерс»), тренер («Динамо» Київ).

31 березня

31_bereznya

Останній день березня запам’ятався в історії появою на світ визначних людей – політиків та музикантів. Так, 31 березня 1685 року народився німецький композитор Йоганн Себастьян Бах. Говорять, що окремі мотиви мелодій, написаних Бахом дуже подібні до української музики.

Так, радянський музикознавець Анатолій Калениченко писав, що в окремих творах Йогана Баха відчутний вплив української музичної культури, зокрема тема фуги сі-бемоль мінор з 1-го тому «Добре темперованого клавіру» (1722) інтонаційно наближається до нижнього голосу мелодії української народної пісні «Ой на горі, на крутій». Щоправда, тут не можна виключати спорідненість мелосу фольклору українців і народних пісень німців або полабських слов’ян, які жили тоді в Саксонії (їх міг чути Й. С. Бах). Опосередковані зв’язки Баха з Україною могли існувати через брата, який виїхав до Стокгольма. Туди, після поразки під Полтавою 1709, разом із військом шведського короля Карла XII, де служив брат Й. С. Баха, відступила частина українських козаків на чолі з майбутнім гетьманом Пилипом Орликом.

31 березня 1873 року народився Микола Міхновський. Він став одним з перших ідеологів українського націоналізму, був соціалістом, ідейним натхненником та організатором українського війська, підтримував ідею самостійності України, в той час коли більшість політиків виступали за автономію у складі демократичної Росії. А ще він був дуже крутим юристом.

Крім того, останній день березня увійшов до історії такими подіями:

  • 1889 рік — офіційне відкриття Ейфелевої башти. Конструктор башти Гюстав Ейфель поставив на вершині башти французький прапор. Підійматися вгору тоді доводилося по сходинкам.
  • 1959 рік — тибетський буддистський лідер Далай Лама тікає з окупованого китайцями Тибету.
  • 1991 рік — на референдумі в Грузії 90 % населення голосує за незалежність.
  • 2012 рік — Година Землі, щорічна міжнародна подія започаткована WWF.

1 квітня

1_KVITNYa

Ну а перше квітня – це традиційний День сміху. Цього дня прийнято приколюватися один з одного, говорити своєму товаришу, що в тебе коліно ззаду брудне, або що павук сидить на плечі (жарт 88-го левелу).

Також 1 квітня відзначається міжнародний день птахів проходить щорічно в рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» і не випадково саме у квітні. 1 квітня 1906 підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів. День птахів — це не тільки річниця Конвенції, але і час прильоту пірнатих із зимівлі. За традицією в цей час в очікуванні пірнатих розвішуються шпаківні, дуплянки та інші «пташині будиночки». Повернення птахів святкується також як прихід весни. Вперше цей день, як масове дитяче свято, стало проводитися в Сполучених Штатах Америки. Організатором виступив педагог з містечка штату Пенсильванія. Незабаром його підтримала одна з популярних газет «Пітсбургська телеграфна хроніка», яка стала популяризувати це свято.

1 квітня 1778 року стало знаменною датою ще й тому, що цього дня нью-орлеанський бізнесмен Олівер Поллок придумав знак долара — $.

1 квітня 1809 року народився Микола Гоголь – знаменитий українсько-російський письменник, автор відомих книг, як то «Вечори на хуторі біля Диканьки», «Тарас Бульба», «Мертві Душі».

Також своє день народження 1 квітня святкує Вахтанг Кіпіані – український журналіст, публіцист, історик. Він народився у 1971 році.

А 1 квітня 1882 року народився Чуковський Корній Іванович, російський письменник, перекладач і літературознавець українського походження.

2 квітня

2kvitnya

Цього дня у 1912 році лайнер «Титанік» вийшов у море для перевірки ходових іспитів, які успішно пройшли.

Також 2 квітня можна вважати днем кіноепопей. Бо 2 квітня 1978 року на американському телеканалі CBS почався показ серіалу «Даллас», який через неймовірну популярність із запланованого 5-серійного фільму переріс у кіноепопею, що тривала 13 років.

Крім цього, 2 квітня сталися такі знаменні події та народилися такі відомі персони:

  • 1967 рік — у день народження казкаря Ганса Крістіана Андерсена заснували Міжнародний день дитячої книги.
  • 1151 рік — Ігор Святославич, Новгород-Сіверський князь (з 1178) і князь чернігівський (1198). Син чернігівського князя Святослава Ольговича, з роду Ольговичів (онук Олега Святославича та праправнук Ярослава Мудрого).
  • 1725 рік — Джованні-Джакомо Казанова, авантюрист, герой-коханець, письменник (†1798);
  • 1875 рік — Волтер Крайслер, американський підприємець, засновник корпорації «Chrysler»;
  • 1928 рік— Серж Генсбур, французький актор, композитор, шансоньє, художник, письменник; син єврейських вихідців з України — піаніста Йосипа Гінзбурга з Харкова і співачки Ольги Бесман з Феодосії.

Інфографіка: Рузанна Давітян

Залишити відповідь
Коментувати

1 Коментар

Титаник прошел успешное испытание
А потом случился айсберг 🙁

2017-03-27
толя
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: