Тиждень в історії: перемога над нацизмом, постріл у Папу Римського та день народження Вакарчука

Цього тижня відзначаємо День пам’яті та примирення, перемогу над нацизмом, фашизмом та їх союзниками у Другій світовій. Будемо підіймати келихи за здоров’я Святослава Вакарчука та дивитися трилогію «Назад у майбутнє», автор якої Роберт Земекіс, святкує 66-тий день народження.

Тиждень в історії: перемога над нацизмом, постріл у Папу Римського та день народження Вакарчука

Тиждень в історії: перемога над нацизмом, постріл у Папу Римського та день народження Вакарчука

8 травня

8 травня старий світ відзначає День Перемоги над нацизмом в Європі – Victory in Europe Day, або ж просто V Day) влаштовується на згадку про 8 травня 1945 (в країнах британської Співдружності 7 травня 1945), дату коли антигітлерівська коаліція офіційно прийняла беззастережну здачу збройних сил Нацистської Німеччини. Формальна здача німецьких окупаційних військ на Нормандських островах не відбулась до 9 травня 1945. 30 квітня, під час битви за Берлін, Адольф Гітлер вчинив самогубство, отже капітуляція Німеччини була підписана його наступником, президентом Німеччини Карлом Деніцом. Акт військової здачі був підписаний 7 травня в Реймсі, Франція, і ратифікований 8 травня в Берліні, Німеччина.

Організація об’єднаних націй відзначає одразу дві події – Міжнародний день перемоги над фашизмом та Всесвітній день Червоного Хреста і Червоного Півмісяця

В Україна 8 травня – День пам’яті та примирення, день пам’яті жертв Другої світової війни.

8travnya

Також 8 день травня запам’ятався такими подіями:

1847 рік — англійський винахідник Роберт Томсон запатентував гумову камеру для коліс.

1906 рік — народився Роберто Росселліні, італійський кінорежисер.

1981 рік — на світ з’явився Потапенко Олексій Андрійович, більше відомий, як Потап – український музикант, шоумен, ведучий, учасник дуету «Потап і Настя»

9 травня

Цього дня згадуємо День Перемоги СРСР над Німеччиною, закінчення Німецько-радянської війни, коли нацисти підписали з радянською владою угоду про капітуляцію.

Червона армія взяла столицю Третього Рейху внаслідок успішного проведення Берлінської наступальної операції, яка тривала з 16 квітня до 8 травня, були задіяні понад 2,5 мільйони солдат і офіцерів, 6250 танків і самохідних установок, 7500 літаків.

Утрати виявилися величезними: за добу Червона Армія загубила, за офіційним даними, більше 15 тисяч солдат і офіцерів. Усього радянські війська в Берлінській операції втратили 352 тисяч чоловік, у тому числі 78 тисяч чоловік загиблими.

9 травня на Центральний аеродром імені Фрунзе приземлився літак «ІЛ-2» з екіпажем під командуванням льотчика Семенкова. Він доставив у Москву акт про капітуляцію Німеччини.

9travnya

Цього дня сталися такі події:

1890 рік — народився Осьмак Кирило, лідер Української Головної Визвольної Ради, підпільний Президент України часів Другої Світової.

1913 рік — на екрани Франції вийшов фільм «Фантомас».

1919 рік — полтавець Симон Петлюра обраний головою Директорії УНР.

1936 — Юрій Іллєнко, український кінорежисер, кінооператор, сценарист та політик.

1944 рік— військами 4-го Українського фронту звільнений Севастополь.

1950 рік— Створено Європейське об’єднання вугілля і сталі, — перше європейське співтовариство, що стало передвісником Євросоюзу.

10 травня

10 травня 1906 року відкрилося перше засідання Державної Думи Росії. Воно відбулося в Таврійському палаці Санкт-Петербургу. Депутатів на той час було 478. Головою обрали кадета Муровцева, секретарем — князя Шаховського(теж кадета). Перша дума працювала 72 дні. Розпустив її Микола ІІ за намір скасувати приватне землеволодіння.

У Думі першого скликання 45 делегатів сформували власну фракцію, що отримала назву Українська думська громада. Головою її був адвокат і громадський діяч з Чернігова Ілля Шраг; серед членів були: Володимир Шемет та Павло Чижевський — від Полтавщини, Микола Біляшевський та барон Федір Штейнгель — від Києва, Андрій В’язлов — від Волині. Українська парламентська громада мала свій друкований орган — «Украинский Вестник», редактором якого був Максим Славинський, а секретарем — Дмитро Дорошенко.

Політичною платформою Української парламентської громади була автономія України. М. Грушевський уклав декларацію, яка мала бути виголошена з думської трибуни головою фракції.

10travnya

Цього дня також сталися такі події:

1788 рік — народився Огюстен Жан Френель, французький фізик. Френель вивчав закони заломлення, інтерференції та дифракції світла. Завдяки його дисертації, поданій на розгляд Академії наук у 1818 році, була встановлена хвильова природа світла. Френелю належить поняття довжини хвилі. Його теоретичні роботи знайшли практичне застосування у винаході лінзи Френеля — полегшеного варіанту лінзи для застосування на маяках.

1916 рік — народилася Алла Лисянська, українська художниця.

1925 рік — у Києві урочисто відкрито міст імені Євгенії Бош, побудований за проектом Євгена Патона.

1993 рік — на вершині Евересту одночасно зібралися 40 чоловік з дев’яти експедицій — рекордна кількість людей на цій горі.

2006 рік — землетрус силою 4,7 бали за шкалою Ріхтера відбувся в Греції. Його епіцентр знаходився за 40 км на південний схід від портового міста Салоніки на півночі країни.

11 травня

11 травня 330 року відбулася церемонія освячення християнськими єпископами нової столиці Римської імперії, міста Константинополя. Освятивши місто під ім’ям Константинополь, імператор протиставив нову столицю імперії язичницькому Риму. У Візантії ця дата святкувалася як державне і церковне свято.

На честь події, громадянам безкоштовно роздавали хліб, привезений з землеробських господарств, розташованих навколо нового міста. За повідомленням візантійського історика Сократа Схоластика, імператор Костянтин видав указ і повелів офіційно називати місто Новим Римом. З тих пір в Стратегії, де засідали головні магістрати, стояла мармурова плита з текстом цього закону.

11 травня 868 року Китайський монах виготовив «Алмазну сутру». Це найдавніший точно датований друкований документ, який дійшов до наших днів.

11travnya

У цей день, 1860-го року відбулася знаменита висадка «тисячі» Джузеппе Гарібальді на Сицилії. У 1848 році, коли у Верхній Італії вибухнуло повстання проти австрійців, Гарібальді поспішив на батьківщину з 54 бойовими побратимами висадився в Ніцці; але перший щасливий період верхньоіталійської війни вже минув. Пропозиція Гарібальді королю Карлу-Альберту воювати під знаменами Сардинського королівства була відкинута, а міланський комітет занадто пізно доручив йому організувати корпус добровольців.

У 1859–1860 роках, під час другої війни за незалежність, в результаті якої відбулося об’єднання Сардинського королівства з Ломбардією, Тосканою, Романьєю, Пармою та Моденою, у яких пройшло всенародне голосування, відбулась висадка Гарібальді в Сицилії, у результаті чого здійснилось об’єднання Королівства обох Сицилій із Сардинією в одну державу — Італію.

11 травня 1904 року народився Сальвадор Далі, іспанський художник-сюрреаліст.

11.05.1907 року в Києві засновано Українське наукове товариство.

12 травня

А тим часом християнство закріплювалося у Київській Русі, ще за довго до офіційного хрещення князем Володимиром. 12 травня 996 року в Києві освятили Десятинну церкву – перший на Русі кам’яний храм.

12 травня – чорний день в історії Франції. У 1311 році французькі інквізитори публічно стратила 54 лицарів Ордену тамплієрів.

12.05.1929 у Львові створена організація письменників Західної України — «Гроно».

12travnya

Цього дня у 1936 році народився Іван Марчук, український живописець, заслужений художник України, лауреат Шевченківської премії.

12 травня 2007 року українець Андрій Данилко посів друге місце на пісенному конкурсі «Євробачення-2007», поступившись Марії Шерифович із Сербії.

13 травня

13 травня 1849 року народився Панас Мирний, український письменник.

Цього ж дня у 1882 році на світ з’явився Жорж Брак, французький живописець, один із засновників кубізму.

13travnya

13 травня увійшло до історії завдяки таким подіям:

1865 рік — в Одесі відкрито третій в Україні університет — Новоросійський, сьогодні — національний університет імені Мечникова.

1981 рік — на площі Святого Петра у Ватикані турецький терорист Алі Агджа важко поранив Папу Римського Івана Павла II.

1989 рік — близько двох тисяч студентів оголосили голодування на пекінській площі Тяньаньмень, вимагаючи проведення у Китаї демократичних реформ.

14 травня

14 травня 1627 року народився гетьман Війська Запорозького Петро Дорошенко. Гетьман Війська Запорозького Правобережної України (1665—1676), очільник Гетьманщини (1668—1670). Козацький полковник, учасник Хмельниччини та козацько-московської війни. Гетьманування, котре припало на добу Руїни, провів в постійних війнах, як з зовнішніми, так і внутрішніми супротивниками.

14travnya

Цього дня у 1727 році народився Томас Гейнсборо, британський художник.

14 травня 1871 року народився Василь Стефаник український письменник, поет, майстер експресіоністичної новели, громадський діяч, політик. Депутат Австрійського парламенту від української Галичини.

14 травня увійшло до аналів історії завдяки таким подіям:

1853 рік — у США запатентували згущене молоко.

1944 рік — народився Джордж Лукас, кінорежисер, продюсер, сценарист, творець «Зоряних воєн».

1952 рік — народився Роберт Земекіс, кінорежисер і продюсер, творець знаменитої трилогії «Назад у майбутнє».

1969 рік — народилася Кейт Бланшетт, австралійська кіноакторка.

1975 рік — на світ з’явився Святослав Вакарчук, український музикант, вокаліст, лідер гурту «Океан Ельзи».

Колажі: Рузанна Давітян

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: