Тиждень в історії: Мазепа, бомбардування Югославії та День незалежності Греції

1

Цього тижня українці святкують День народження гетьмана Івана Мазепи, греки – День незалежності, Серби згадують сумні дні бомбардування Югославії військами НАТО, а політологи – парламентські вибори в Україні 2006 року.

Тиждень в історії: Мазепа, бомбардування Югославії та День незалежності Греції

Тиждень в історії: Мазепа, бомбардування Югославії та День незалежності Греції

20 березня

20 березня 1639 року став знаковим днем в історії України. Саме тоді народився гетьман Війська Запорозького Іван Степанович Мазепа. Він фінансово підтримував українську культуру, зробив крок, який визначив подальшу історію нашої країни – перейшов на сторону короля Карла ХІІ у Північній війні Швеції та Московії, аби вивести Військо Запорозьке з під політичної орбіти Москви.

Також день народження святкує зірка світового футболу, іспанець Фернандо Торрес, який з’явився на світ у 1984 році. Він відомий своїми виступами за мадридський «Атлетико», лондонський «Челсі», англійський «Ліверпуль».

20_bereznya

Також цей день із розмахом святкують громадяни Тунісу. Адже 20 березня 1956 року ця африканська держава проголосила свою Незалежність, будучи перед тим під протекторатом Франції.

А от для німців 20 березня 1933 року стало чорною датою. У цей день неподалік Мюнхена було збудовано перший в Німеччині концентраційний табір – Дахау. Його заручниками спочатку стали німецькі опозиціонери – комуністи й соціал-демократи, анархісти, монархісти.

У Дахау «лікарі» та «вчені» СС проводили так звані «медичні експерименти» над сотнями в’язнів.

Всього понад 200 000 в’язнів з понад 30 країн перебували в Дахау, з них близько третини — євреї. В Дахау загинули 32 099 в’язнів і ще майже 10 000 в його філіалах, головним чином від хвороб, недоїдання, самогубств, вбивств, тортур тощо.

21 березня

21_bereznya

21.03. сміливо записуємо як день екології та культури. Адже, цього дня народився відомий кіноактор Гері Олдмен, відомий своїми ролями у фільмах «Дракула», «Леон»» та «П’ятий елемент». Також днюху відзначає Павло Волик – різьбяр та живописець, родом з Полтави.

Ну а Організація об’єднаних націй відзначає міжнародний день лісів. Цей день покликаний привернути увагу до важливості значення лісів для життя на планеті, підвищити обізнаність суспільства про їх надзвичайно важливу роль. Міжнародний день лісів відзначають в усіх країнах світу.

22 березня

22_bereznya

Цього дня ООН продовжує відзначати свята, пов’язані із силами природи, а митці й актори продовжують народжуватися. Так, будемо відзначати Всесвітній день водних ресурсів.

Основні цілі проведення Всесвітнього дня водних ресурсів:

– Сприяти прийняттю відповідних заходів для рішення проблеми забезпечення населення питною водою;

– Інформувати суспільство про важливість охорони і збереження ресурсів прісної води і водних ресурсів в цілому;

– Залучити до святкування Всесвітнього дня водних ресурсів уряди, міжнародні агентства, неурядові організації і приватний сектор.

22 березня є унікальною можливістю нагадати людству про надзвичайну важність водних ресурсів для оточуючого середовища і розвитку суспільства.

Своє професійне свято будуть відзначати таксисти, а любителі мистецтва святкуватимуть день народження Марселя Марсо, відомого актора-міма.

23 березня

23_bereznya_2

Майстри народного мистецтва та працівники культури можуть вже накривати столи килимами, шинкувати ковбаску, нарізати фрукти й відкорковувати шампанське. На порозі їх свято – Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва.

У часи Другої світової війни британський уряд хотів скоротити до мінімум видатки на культуру, але прем’єр-міністр Великої Британії сказав:

А заради чого ми тоді воюємо? Для чого нам перемога, якщо не буде культури?

І дійсно, що ж нам робити без культури, а тим паче без кіно – подумав Акіро Куросава, і почав знімати неймовірно круті фільми. А народився герой японського кінематографу 23 березня 1910 року.

Крім того, ООН святкує Всесвітній метеорологічний день, а Київський ботанічний сад – день свого заснування. Відкрили ж цей антропогенний ландшафтний парк у 1944 році.

24 березня

24_bereznya

Коли Українська центральна рада проголошувала українську мову державною (24 березня 1918 року), то провідні лікарі й науковці згадували про те, як у 1882 року Роберт Кох повідомив про відкриття збудника туберкульозу, названого як «паличка Коха».

Крім того, цього дня шанувальники кіно вперше побачили стрічку «Хрещений батько». Цей фільм став культовою гангстерською драмою. Його режисером виступив Френсіс Форд Коппола. Це була екранізація однойменного роману Маріо П’юзо, виданого в 1969 році.  Гаслом стрічки став слоган: «Пропозиція, від якої неможливо відмовитися».

Головні ролі виконали Аль Пачіно, Марлон Брандо і Джеймс Каан.

Вважається найкращим гангстерським фільмом на думку Американського інституту кіномистецтва і одним з найкращих фільмів в історії кінематографу. Стабільно входить у першу п’ятірку 250 найкращих фільмів за версією популярного веб-сайту IMDB.

А от жителям Союзної Республіки Югославія (СРЮ) у 1999 році було не до фільмів. Адже саме 20 травня після початку війни НАТО проти Югославії, війська Альянсу почали авіаційні атаки проти об’єктів на теренах СРЮ.

Бомбардування Югославії силами НАТО (в джерелах НАТО — операція «Союзна сила» (англ. Operation Allied Force, у сербських джерелах — агресія НАТО (серб. НАТО агресија)  — військова операція блоку НАТО проти Союзної Республіки Югославія в період з 24 березня по 10 червня 1999 року, що стала завершальнім етапом Косовської війни, призвівши до виводу югославських військ з території краю Косово й Метохія та до його переходу під контроль сил НАТО, а пізніше — ООН.

25 березня

25_bereznya

25-го березня 1880 року народився  Базильський Гаврило Макарович, генерал-хорунжий Армії Української Народної Республіки.

Також цього дня австралійці вперше сфотографували сонячне затемнення. Було це у 1857 році.

Ну а для Греків це священний день. 25 березня 1821 року 25 березня 1821 року у день Благовіщення в монастирі Ая-Лавра в Калавриті вперше пролунав заклик «Свобода або смерть» і митрополит Германос Патрський підняв стяг революції (прапор Греції дотепер не змінився з часів Революції). За цим слідували роки звитяжної боротьби за незалежність від османського панування. За вісім років революції у Греції мобілізовано близько 100 тисяч солдат, близько 50 тисіч з них загинули. Проте жервти ці не стали марними: 1829 року Османська імперія визнала незалежність Грецької Республіки за Адріанопольським мирним договором, а 3 лютого 1830 року «великі держави» підписали Лондонський протокол, за яким також визнали незалежну Грецьку державу.

25 березня оголошено національним святом указом від 15 березня 1838 року, того ж року відбулось перше його офіційне святкування. В цей день в Афінах відбулась урочиста літургія у храмі Святої Ірини, на вулицях зібрались тисячі мешканців, серед яких були й революціонери, а ввечері на Акрополі та Лікавіті встановили палаючі хрести.

26 березня

26_bereznya

26 березня 2006 року в Україні відбулися чергові парламентські вибори. Із 45 політичних партій, до Верховної Ради потрапили такі гравці:

Партія регіонів (186 мандатів)

Блок Юлії Тимошенко (129)

Народний союз «Наша Україна» (81)

Соціалістична партія України (33)

Комуністична партія України (21)

Ну а поки українці за партії голосували, у Бангладеші день незалежності святкували. Ну а в США цього дня започаткували медичний пластир. Стало це аж у 1845 році.

Колажі: Рузанна Давітян 

Коментувати

1 Коментар
Юра
• 15:35 | 21 березня 2017

Все класс! И графика и статья! Многого не знал

Відповіcти
20 березня 2018