Тиждень в історії: Квітка Цісик, конституція Пилипа Орлика та День національної єдності Грузії

Тиждень, що триватиме із 3 по 9 квітня увійшов до історії винайдення штрих-коду, святкуванням міжнародного дня інтернету, днем народження співачки Квітки Цісик, скульптора Рафаеля Санті, а також укладанням конституції Пилипа Орлика.

obkladinka

3 квітня

Цей понеділок ознаменується відзначенням дня народження штрих коду. Історикам відомо, що штрихове кодування винайшов молодий інженер Давид Коллінз. Після закінчення інженерного факультету Массачусетського технологічного інституту в 1950-х роках він пішов працювати у Пенсильванську залізницю, де йому довелося зіткнутися з рутинною працею — сортуванням вагонів. Їх треба було перерахувати, з’ясувати номери, та відповідно до документації визначити куди кожен вагон повинен проїхати. Процедура довга, та без гарантії уникнення помилок. Тоді й прийшла ідея освітлювати номери вагонів прожекторами та зчитувати їх за допомогою фотоелементів.

3kvitnya

Тиждень в історії: Квітка Цісик, конституція Пилипа Орлика та День національної єдності Грузії

Випробування підтвердили, що сканувальний пристрій може правильно зчитувати код навіть при швидкості руху вагона близько 100 км/год. Однак Коллінз не заспокоївся. Успіх підштовхнув його вдосконалювати систему. В 1968 році замість прожектора, котрий вимагав надто багато електроенергії, він використав сфокусований лазерний промінь. Розміри сканувального пристрою стали набагато менші, зменшилось і саме маркування, що навело Коллінза на думку використовувати його штрихове кодування не тільки на залізниці, але й як товарний код.

Крім того цього дня, але у 1919 році український Раднарком проголосив Асканію-Нову заповідником, а у 1933 році у Херсоні український хірург Юрій Вороний вперше у світі виконав клінічну пересадку нирки (26-річній жінці пересадили орган 60-річного померлого чоловіка).

4 квітня

4 квітня відзначаємо міжнародний день інтернету. І мало хто здогадується, що це свято є певною мірою релігійним. Ось так от. Чому ж так?

Міжнародний день Інтернету відзначається 4 квітня у день смерті святого Ісидора Севільського, покровителя учнів та студентів, який створив першу в історії енциклопедію «Etymologiae» в 20 томах. Також дата 4.04 дуже схожа на помилку HTTP 404.

4kvitnya (1)

Тиждень в історії: Квітка Цісик, конституція Пилипа Орлика та День національної єдності Грузії

Хтось може вважати церкву непрогресивною. Але перед цим треба мати на увазі, що у 1998 році католицька церква визнала всесвітню мережу скарбницею людського знання. У 1999 році були представлені кандидати на посаду заступника Інтернету — Святий Ісидор, свята Текла і святий Педро Регаладо. Ватикан досить довго вибирав між кандидатами і тільки 2000-му почав схилятися до думки, що найкращим покровителем Мережі буде святий Ісидор. Ісидор Севільский став тимчасовим покровителем. Аргументуючи своє рішення призначити саме цього святого покровителем інтернету, Іоанн Павло II сказав, що інтернет — це і є свого роду енциклопедія людських знань. Крім того, саме Ісидор Севільський вперше застосував у своїй праці систему перехресних посилань, віддалено нагадує гіперпосилання, використовувані в Мережі.

Цей день також запам’ятався такими подіями:

1932 рік — після 5 років досліджень професор Чарлз Ґлен Кінґ з університету міста Пітсбург виділив вітамін C.

1953 рік — народилася Квітка Цісик, американська співачка українського походження, виконавиця українських.

Маленька квіточка народилася 4 квітня 1953 року. Криміногенний та небезпечний район Нью-Йорку Квінз став її батьківщиною.

Свою освіту Квітка Цісик вирішила пов’язати з творчістю і тільки з нею. Після закінчення 1970 року Вищої школи музики і мистецтва у Нью-Йорку Квітка Цісик навчалася протягом одного року в Харпер-коледжі — складовій частині Університету штату Нью-Йорк у Бінгемтоні, де в той час її старша сестра Марія викладала гру на фортепіано. Тоді вже мала декілька записаних власних пісень.

Вона невтомно працювала, співала, співала, і ще раз співала, репетирувала та ледве не ночувала на студіях звукозапису. Саме титанічна праця і принесла молодій співачки плоди успіху.

Спочатку вона виступала в клубах Нью-Йорку паралельно надсилаючи свої записи продюсерам і рекламним агенціям для прослуховування. Квітка записувала треки для Радіо Свобода. Вже у середині 1970-х вона відчайдушно увірвалася в світ реклами на телебаченні та радіо, де її чекала справжня американська слава.

Взявши творчий псевдонім Кейсі, Цісик почала творчу колаборацію з відомими музикантами різних стилів та напрямків. Вона надавала творчі послуги з вокалу та бек-вокалу Роберті Флек, Бобу Джеймсу, Дейвіду Сенборну, Майклу Болтону, Карлі Саймон, Лінді Ронстадт та іншим, а також Квінсі Джонсу — відомому продюсеру-аранжувальнику Америки, котрий відкрив феномен Майкла Джексона.

Її голос почули всі. Квітка взяла участь у записі альбому всесвітньо відомої зірки блюзу Бі-Бі-Кінга, озвучувала смачну рекламу для Макдональдзу. Голос Цісик став символом рекламної компанії автомобілю «Форд». 1981 року Квітка записала для компанії «Ford Motor» рекламну пісню «Have You Driven a Ford Lately?». Відтоді й аж до смерті вона залишалася єдиним голосом цієї автомобільної компанії. 1987 року в компанії «Ford» підрахували, що загальна аудиторія Квітки склала понад 20 мільярдів слухачів — майже в чотири рази більше ніж населення Землі на той час. Це світовий рекорд для корпоративного соліста. Також виконувала джинґли для Chevrolet, Cadillac, Toyota.

5 квітня

5 квітня цілком може претендувати на роль справжнього дня конституції. Адже саме в цей день у 1710 році у османському місті Бендери укладено договір між гетьманом Запорозького війська, старшиною й українським козацтвом. Сам документ отримав назву «Пакти й конституції законів і вольностей Війська Запорозького», а пізніше історики назвали його Бендерською конституцією або Конституцією Пилипа Орлика.

5_kvitnya

Тиждень в історії: Квітка Цісик, конституція Пилипа Орлика та День національної єдності Грузії

Також 5 квітня може стати днем президентського вето. У 1792 році Джордж Вашингтон вперше в історії США застосовував президентське вето. А інший президент США – Джон Кеннеді санкціонував початок військової операції проти Куби 5 квітня 1961 року.

6 квітня

Цей день розпочинаємо зі святкування дня народження Рафаеля Санті, видатного італійського живописеця, графіка, скульптора і архітектор епохи Відродження, який втілив у своїх творах гуманістичні ідеали високого Відродження. Багатьом відома його картина Мадонна з немовлям (1498 рік). Це один із найперших творів майстра. Цю фреску Рафаель виконав у 15-річному віці.

6kvitnya

Крім того, 6 квітня ознаменувалося такими подіями:

1836 рік — народився Микола Скліфосовський, український і російський хірург.

1968 рік— групу Pink Floyd покинув засновник і ідейний натхненник Сід Барретт.

1973 рік — народився Олександр «Фоззі» Сидоренко, MC і DJ української альтернативно-реперської формації «Танок на Майдані Конґо», письменник, журналіст.

7 квітня

7 квітня 1880 року народився Олександр Богомазов, український графік, живописець, теоретик мистецтва. Він став чільним представником українського й світового авангарду. 1914 року написав трактат «Живопис та Елементи» у якому розглянув взаємодію Об’єкта, Митця, Картини та Глядача, а також теоретично обґрунтував пошуки художнього авангарду.

7kvitnya

Тиждень в історії: Квітка Цісик, конституція Пилипа Орлика та День національної єдності Грузії

Пройшов у своїй творчості декілька творчих періодів. Найвідоміші — кубофутуризм (1913–1917) та спектралізм (1920–1930).

Практично одразу після смерті ім’я та творчий доробок О.Богомазова було викреслено з історії радянської епохи. Лише у середині 1960-х під час «відлиги» його ім’я та творчість були перевідкриті групою молодих київських мистецтвознавців (Дмитро Горбачов, Леонід Череватенко та інші).

Цього дня ООН відзначає Всесвітній день здоров’я. Ідея Всесвітнього дня здоров’я була висунута вже на першій сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я в 1948 Але в 1948 році цей Всесвітній день відзначався 22 липня, в день ратифікації Статуту ВОЗ.

ВОЗ присвячує кожен щорічний Всесвітній день здоров’я будь-яким темам і проводить різні пропагандистські заходи, як в цей день, так і тривалий час після 7 квітня. Зокрема, їм приділяють увагу Генеральний секретар ООН і Генеральний директор ВОЗ в своїх щорічних посланнях, присвячених цьому дню.

7 квітня 1964 року IBM анонсувала обчислювальну систему System/360. System/360 — серія комп’ютерів, запущена у виробництво компанією IBM 7 квітня 1964 року. До того часу кожна обчислювальна машина IBM вимагала спеціалізованого програмного забезпечення (ПЗ). Нова ж лінійка виробів являла собою сумісні між собою комп’ютери, котрі могли використовувати спільне ПЗ. Затрати на розробку System/360 склали 5 мільярдів доларів (за сучасним курсом це понад 30 млрд дол.), але повністю окупили себе, — завдяки уніфікованості комп’ютерів IBM стала світовим лідером індустрії в наступні 30 років.

Також цього дня у 1943 році швейцарський хімік Альберт Гофманн синтезував ЛСД.

8 квітня

8kvitnya

Тиждень в історії: Квітка Цісик, конституція Пилипа Орлика та День національної єдності Грузії

Цього дня сталися такі знаменні події:

1722 рік — за наказом Петра I в Петербурзі починаються систематичні спостереження за погодою.

1766 рік — у США запатентована перша пожежна драбина.

1771 рік — Катерина II видає наказ організувати надзвичайні заходи для порятунку Москви від бубонної чуми.

1783 рік— виданий маніфест Катерини II про приєднання Криму до Росії.

2001 рік — церква виступила проти «Формули-1»

1990 рік — на американському каналі ABC початий прем’єрний показ серіалу «Твін Пікс».

1990 рік — над Івано-Франківською міською радою вперше за радянський період підняли український національний прапор.

9 квітня

9 квітня 1821 року народився Шарль Бодлер, поет і критик, класик французької й світової літератури («Квіти зла», «Штучний рай», «Паризький сплін», один з найвпливовіших представників французької літератури 19 століття.

9kvitnya

Тиждень в історії: Квітка Цісик, конституція Пилипа Орлика та День національної єдності Грузії

9 квітня 1989 року розгін радянськими військами антирадянської демонстрації у м. Тбілісі, Грузинської РСР, який призвів до численних жертв серед мирного населення. Ця трагедія прискорила вихід Грузії з СРСР. 9 квітня було проголошено «Днем національної єдності», який відмічається в Грузії щорічно.

9 квітня 2003 року Європарламент схвалив вступ у Європейський союз 10 нових членів: Кіпру, Мальти, Естонії, Латвії, Литви, Угорщини, Польщі, Чехії, Словаччини й Словенії.

Колажі: Рузанна Давітян

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: