Тиждень в історії: День пожежника, Макс Вебер та одержання хімічного елементу радію

Роман Грицун
12:04 | 17 квітня 2017
0

Цього тижня Україна буде відзначати день пожежника, хіміки святкуватимуть день одержання чистого радію, а соціологи питимуть за днюху першого соціолога, яким був німець Макс Вебер.

obkladinka

17 квітня

Бути пожежником – справа почесна. Особливо у Західних країнах. Як раніше писало видання «Трибуна», вогнеборці США отримують пристойну зарплатню – більше 6 тисяч доларів. Українські рятувальники тепер можуть розраховувати на з/п в розмірі близькому до 5 тисяч гривень і спати свої 24 години на добу, як голосить відомий жарт. Але 17 квітня їм точно буде не до сну, бо навіщо спати, коли на календарі – твоє професійне свято.

17kvitnya

У листопаді 2013 року Президент України встановив нову дату святкування Дня працівників пожежної охорони:

– Установити в Україні професійне свято – День пожежної охорони, який відзначати щорічно 17 квітня, – йдеться в указі.

З інших знаменних подій варто відзначити дату, важливу для історії Канади. Адже чимало українців свого часу емігрували до країни клинового листка і зараз мають там потужну діаспору. І власне 17 квітня місто Квебек було проголошено столицею Канади.

Місто Квебек, одне з найстаріших міст Північної Америки, засноване в 1608 році Самюелем де Шампленом — і до 1763 року вважалося столицею Нової Франції. У 1759, після поразки французьких військ та канадської міліції у битві на Полях Абраама, Нова Франція перестала існувати. 17 квітня 1856 року місто Квебек стало столицею.

Фанати кінематографу будуть відзначати заснування голлівудської кіностудії «Metro-Goldwyn-Mayer», яку відкрили у 1924 році.

18 квітня

Цього дня у Римі розпочалося будівництво однієї з найвизначніших споруд католицької архітектури – собору святого Петра у Римі. Це був 1506 рік і у Ватикані будували, як могли.

18_kvitnya

Мабуть у зв’язку з цією подією, вищі сили вирішили, що чеський архітектор Ян Каплицький має з’явитися на світ цього дня. От і народився він у 1937 році.

Кажуть, що рукописи не горять. Але, насправді горять, горять. І Йозеф Геббельс як ніхто добре на цьому розуміється. 18 квітня 1945 року від спалив усі рукописи й документи свої нацистської канцелярії, і тепер ми ніколи не дізнаємося всієї таємної правди про гітлерівців.

19 квітня

Цього дня у 1850 році Велика Британія і США підписали договір про спільне будівництво Панамського каналу (пізніше США вирішили будувати канал самотужки).

19_kvitnya

А день народження святкує Мясоєдов Григорій Григорович, український і російський живописець, який з’явився на світ 19 квітня 1834 року. Жанрові картини Мясоєдова правдиво передають убогість і безправ’я селянства («Земство обідає», 1872, Третьяковська галерея), велич і поезію селянської праці («Косарі», 1887, Російський музей, Ленінград).

Григорій Мясоєдов звертався також до історичних тем («Читання маніфесту 19 лютого 1861 року», 1873, Третьяковська галерея).

У Полтаві Мясоєдов створив полотна: «Читання „Крейцерової сонати“ Л. М. Толстого» (1893), «Спокуса», «Портрет селянської дівчини» (обидві — 1897), «Старий з книгою» (1902), «На шляху до знань» (1904); написав пейзажі «Осінній ранок», «Дорога в лісі» та ін.

Також цього дня у 1992 році було Верховною Радою Вірменії прийнятий Герб країни.

20 квітня

20 квітня 1902 року — революційний день в історії науки. Адже саме тоді подружжя Кюрі вперше одержали чистий радій.

На початку XX ст. радій вважався не лише безпечним, але й корисним елементом. Його додавали до харчових продуктів, води, косметики та засобів гігієни. Радій входив до складу радіолюмінесцентної фарби, що наносилася на стрілки та циферблати годинників. Використання фарби без запобіжних заходів спричиняло каліцтво та смерть робітників, що стало причиною звернення до суду деяких жінок, які працювали на фабриці U.S. Radium, Оріндж, Нью-Джерсі (процес «радієвих дівчат»).

20_kvitnya

Радій застосовується як джерело альфа-частинок для приготування Ra-Be джерел нейтронів, для виготовлення світних фарб, у медицині — для радіотерапії та дефектоскопії, в техніці — для отримання радійберилієвих джерел нейтронів, як джерело гамма-випромінення. Радій також використовується в геохімії як індикатор змішування і циркуляції вод океанів.

Радій надзвичайно радіотоксичний. В організмі він поводить себе подібно до кальцію — близько 80% радію, що потрапляє в організм, накопичується в кістковій тканині. Великі концентрації радію викликають остеопороз, самовільні переломи і злоякісні пухлини кісток та кровотворної тканини. Небезпеку несе також радон — газоподібний радіоактивний продукт розпаду радію.

Передчасна смерть Марії Кюрі сталася внаслідок хронічного отруєння радієм, тому що в той час ще не було усвідомлено небезпеку опромінення.

Цього дня сталися такі події:

1945 рік — американські війська взяли Нюрнберг;

1908 рік — народилася Ірина Беклемішева, український живописець.

21 квітня

21 квітня 1752 року народився Гамфрі Рептон, британський садівник, теоретик і практик ландшафтної архітектури. Попередником Рептона вважають Ланселота Брауна (1715–1783). Той почав спрощувати різку геометрію регулярних садів і прийшов до майже повного ототодження штучного парку з навколишнім краєвидом.

21_kvitnya

Гамфрі Рептон не схвалював повну відмову від багатої практики садів бароко. Для нього не були привабливими оголені фасади садибних осель, часто побудованих посередніми архітекторами. Він залишав регулярне планування поблизу осель. З арсеналу бароко він залишив використання терас, балюстрад, паркових сходинок різного типу. Це урізноманітнювало паркове середовище і збагачувало середовище, збідніле від принципів стилістики класицизму.

Він повернувся до практики робити декілька варіантів проекту. На зображення господської оселі він накладав клапани з своїм проектом допрацювань і давав замовникам право вибору варіанту. Дороблені і додані деталі і об’єкти Гамфрі Рептона покращували краєвиди надзвичайно.

Також цього дня у 1864 році народився Макс Вебер, німецький соціолог, економіст і правознавець, один із засновників соціології як науки.

Макс Вебер народився в середині 19 ст., тож період його розвитку як людини збігся з періодом важливих змін у суспільстві, коли тривав процес істотного переосмислення людьми всього світового устрою. Після революцій 1848 року світ поглинула ідея лібералізму, якою захопилися дуже широкі маси населення. Всьому світу стало зрозуміло, що народжується суспільство абсолютно нового ґатунку, яке базується на абсолютно нових ідеях.

Вебер виявився реальним очевидцем його розвитку як пануючої ідеології, тому він на власному досвіді міг зробити багато висновків з приводу цього явища. Саме природу виникнення капіталізму Вебер і прагне дослідити в своїй праці. Вивчаючи цю проблему він переконується, що хоча капіталізм і має глибоке історичне підґрунтя, але його активний розвиток в 20 ст. не був історичною закономірністю.

Але Вебер найефективніше дослідив саме культурно-духовні аспекти новоєвропейських капіталістичних відносин. Цим він багато в чому суперечив марксовому баченню первинності економічних відносин у становленні всього нового. З одного боку, Макс Вебер визнає в Марксі видатного вченого, який започаткував наукове вивчення капіталізму і побачив в капіталізмі могутній фактор прогресивного розвитку в порівнянні з феодальним типом економіки. З іншого боку, він вважає абсолютно утопічним висновок Карла Маркса з аналізу капіталізму. У цьому сенсі важливою є книга Вебера «Протестантська етика і дух капіталізму».

За словами самого автора:

«Протестантською етикою я хотів показати нездатність марксистського принципу за яким, лише економічні стосунки в суспільстві визначають форми суспільної свідомості».

Саме тому праці Вебера були такими табуїзованими в Радянському Союзі, де за основу всього нового брали лише матеріальний аспект людського життя. Геніальність мислителя і його «Протестантської етики» в тому, що досліджуючи причини виникнення капіталізму в Європі, ми можемо зробити власний ґрунтовний аналіз головних основотворчих факторів європейського суспільства, прослідкувати характер їхнього розвитку і спробувати особисто зробити прогнози щодо впливу цих факторів на європейське суспільство.

Крім того, 21 квітня 1926 року народилася Єлизавета ІІ, королева Великої Британії.

22 квітня

Цього дня, 22 квітня 1899 народився Довженко Григорій Овксентійович, український художник-монументаліст. Заслужений художник УРСР (1979).

22_kvitnya

Також 22 квітня 1891 року народився Гарольд Джеффріс, англійський геофізик, метеоролог, астроном, математик і статистик.

23 квітня

23 квітня 1918 року Українська Центральна Рада зобов’язалась поставляти кайзерівській Німеччині продовольство для потреб армії. За це, відповідно, Німеччина визнавала УНР, як незалежну державу.

23kvitnya

23 квітня 1975 року у Києві відкрився Музей книги та друкарства України (до липня 2000 р. — Державний музей книги і друкарства України; заснований 1972 року)

А 23 квітня 1804 року народилася Марія Тальйоні, балерина, якій мистецтво балету завдячує танцями на пуантах.

Також цього дня у 1971 році група «Rolling Stones» випускає альбом «Sticky Fingers».

Колажі: Рузанна Давітян

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: