Тиждень в історії: аварія на ЧАЕС, «чайний акт», Жанна д’Арк та Ярослав Гашек

Цього тижня згадуємо сумні роковини аварії на Чорнобильській АЕС, відзначаємо річницю виходу першого «Кобзаря» Тараса Шевченка, згадуємо як Жанна д’Арк англійців перемагала та святкуємо день народження автора книги «Пригоди бравого вояка Швейка» Ярослава Гашека.

Тиждень в історії: аварія на ЧАЕС, «чайний акт», Жанна д'Арк та Ярослав Гашек

Тиждень в історії: аварія на ЧАЕС, «чайний акт», Жанна д’Арк та Ярослав Гашек

24 квітня

Революції часто набирають обертів тоді, коли провладні війська переходять на бік повстанців. 24 квітня 1648 року чотири полки реєстрових козаків повстали проти польської влади і перейшли на сторону гетьмана Богдана Хмельницького. Розпочалася революція середини 17 століття, яку ми знаємо, як Хмельниччина.

Серед інших важливих дат відзначимо 24 квітня 1704 року, коли у Бостоні почала видаватись Boston News-Letter, перша регулярна газета колоніального періоду США.

Майже через сто років, у 1800-му відбулося заснування Бібліотеки Конгресу США президентом Джоном Адамсом, який виділив 5000 доларів на закупівлю книг.

24kvitnya

Минуло 33 роки, і 24 квітні 1833-го у США запатентували газовану воду. Винайшов воду з бульбашками британський хімік, богослов та філософ Джозеф Прістлі. Він відкрив одну із властивостей діоксиду вуглецю, за допомогою якого і з’явилась можливість створити газовану воду. Прістлі спостерігав за процесом бродіння пива і подумав собі: а звідки ці бульбашки? Пізніше він зрозумів, що це є вуглекислий газ. Вивівши хімічний склад напою, він згодом сам виготовив першу пляшку газованої води.

А у 1884 році Гринвіч затверджений як місце проходження нульового меридіану.

25 квітня

Завжди цікаво, хто вигадав назву для улюбленого гурту, чому твоє місто назвали саме так, а не інакше. А ще цікавіше – звідки взялася назва того чи іншого континенту. От у 1507 році німецький картограф і географ Мартін Вальдземюллер назвав новий, недавно відкритий континент Америкою на честь Амеріго Веспуччі, дослідника Нового Світу. Вальдземюллер надрукував тисячу примірників карт світу з назвою «Америка» поверх нового континенту. Завдяки такій PR-кампанії від дядька Мартіна, ми тепер називаємо той континент Америкою.

25kvitnya

24 квітня прославилося такими знаковими подіями:

1719 рік — у Лондоні вийшов друком роман Даніеля Дефо «Життя й дивовижні пригоди Робінзона Крузо».

1792 рік — перше застосування у Парижі перед ратушею гільйотини як знаряддя страти.

1953 рік — в журналі «Nature» опублікували статті англійських вчених Френсіса Кріка та Джеймса Ватсона про створення моделі просторової структури ДНК.

1954 рік – американський дослідницький центр компанії «Белл телефон» оголосив про створення сонячних батарей.

26 квітня

Ми знаємо 26 квітня, як трагічний день, коли у 1986-му сталася найбільша техногенна катастрофа в історії людства — аварія на Чорнобильській АЕС.

26kvitnya

Однак, ця дата означена багатьма добрими подіями. Приміром, у 1840 році з друку вийшло перше видання «Кобзаря» Тараса Шевченка. А в 1921 році в Лондоні з’явився перший поліцейський патруль на мотоциклі.

Окрім того, в цей день у 1942 році сталася ще одна трагічна подія. У місті Хонкейко (Манчжурія, Китай) відбулася наймасштабніша за жертвами катастрофа на шахті — загинуло 1549 шахтарів.

А 1956 рік в СРСР ознаменувався початком масового випуску автомобіля «Москвич-402».

27 квітня

27 квітня 1644 року в Канаді вперше посадили пшеницю. Вже через кілька століть українці, які емігрували до країни клинового листа, почали активно займатися саме землеробством, вирощуючи різні сорти рослинних культур.

У 1773 році англійський парламент прийняв «чайний акт». На той час торгівельна Ост-Індійська компанія була майже банкрутом. Проте документ дозволив їй ввезти у північноамериканські колонії півмільйона фунтів чаю та не платити за це мито. У відповідь колоністи почали акції протесту. Двіжуха переросла у війну за незалежність Америки.

27kvitnya

27 квітня 1865 року сталася найбільша аварія в історії судноплавства США. Через декілька днів після закінчення громадянської війни поблизу Мемфіса на річці Міссісіпі вибухнув пароплав «Султана», на борту якого знаходилось біля 2100 пасажирів. 1700 з них, в основному ветеранів армії Півночі, що повертались додому з полону, загинули.

А в 1965 році у США запатентовано підгузки «Памперс».

28 квітня

28 квітня 1814 року Наполеон відправився в заслання на острів Ельба. Під час воєнної кампанії 1813—1814 років армія Наполеона завдала кілька поразок військам Шостої антинаполеонівської коаліції (Австрія, Англія, Пруссія, Росія, Швеція), однак у вирішальній чотириденній Лейпцизькій битві (яку також називають «битвою народів») 1813 наполеонівські війська були переможені союзними військами. Визначною подією під час битви було те, що повністю був розбитий лише ар’єргард під командуванням маршала Макдональда. Після вступу союзницьких військ у квітні 1814 у Париж, Наполеон 6 квітня зрікся престолу. Переможці зберегли йому титул імператора і передали в управління острів Ельба.

28 квітня 1919 року на Паризькій мирній конференції прийнято рішення про створення Ліги Націй – організації, покликаної сприяти міжнародному співробітництву і запобігати збройним конфліктам, і затверджено Статут Ліги.

28kvitnya

А 28 квтіня 1923 року сталася важлива спортивна подія. У Лондоні був відкритий стадіон «Вемблі». Це є найбільша спортивна арена Англії, яка використовується також для проведення концертів. У день відкриття торсиди на сто тисяч місць було продано 126 тисяч білетів.

28 квітня 1943 року у Львові відбулося створення дивізії «СС-Галичина». Це була 14-та гренадерська дивізія Ваффен СС «Галичина» — підрозділ у складі військ Ваффен-СС Німеччини, що існував у 1943–1945 роках і був укомплектований з українців. З 19 квітня 1945 року підрозділ отримав нову назву — 1-ша Українська Дивізія УНА.

29 квітня

29 квітня 1429 року Жанна д’Арк очолила французьке військо і звільнила Орлеан. Жанна, селянська дівчина зі сходу Франції, стверджувала, що мала видіння від Бога, у яких їй було доручено врятувати Королівство Франція від англійського панування наприкінці Сторічної війни. Вона очолила французькі війська, і спочатку її діяльність принесла французам чимало успіхів та особисту славу самій Жанні, але потім вона почала зазнавати невдач.

Орлеанська Діва Жанна воювала проти англійців на боці майбутнього короля Карла VII; була схоплена бургундцями, союзниками англійців, і 30 травня 1431 року спалена на вогнищі в Руані «за єресь, відьомство і носіння чоловічого одягу».

29kvitnya

Одразу, коли Жанна померла, з волі короля та за наказом Папи Римського розпочався реабілітаційний процес, який проходив у Парижі та Руані в 1455—1456 роках і відновив добре ім’я Орлеанської Діви.

У часи, коли воювала Жанна тролейбусів не було. А от в період німецького канцлера Отто Фон Бісмарка – вже були. Саме 29 квітня 1882 року в Берліні було введено в дію першу у світі експериментальну тролейбусну лінію.

А 29 квітня 1913 року шведський інженер-електрик Гідеон Сундбек, який емігрував до США, отримав патент на застібку-блискавку.

30 квітня

Чим запам’яталося 30 квітня. Ну от у 1803 року США купили Луїзіану у Франції за 15 млн доларів. Американці взагалі люблять купувати землі у інших держав. То Аляску придбають у Росії, то от – із французами поторгуються. А от з Гаваями ніяких торгів не стало. У 1900 році США просто анексували ці райські острови.

Тихоокеанські острови Гавайського архіпелагу — заселені ще з 11-го століття полінезійцями та згодом відкриті європейцями,— стали відомі світу лише після прибуття на них британського капітана Джеймса Кука в 1778. Згодом, у 19-му столітті, прибули туди й американські поселенці, в 1893 повалили владу місцевої династії, ліквідувавши Королівство Гаваї — та в 1894 р. на Гавайських островах республіку. У 1898, за ініціативою тих же поселенців, США анексували острови, а вже від 1900 зробили їх своєю територією. 7 грудня 1941 американську військову базу у Перл-Гарбор атакувала японська морська авіація та завдала важких втрат Тихоокеанському флоту США — це й дало привід США включитися у Другу світову війну на Тихоокеанському театрі військових дій. Пізніше, у 1959 Гаваї стали формально 50-м штатом США.

30_kvitnya

А ще цей день прославився народженням двох крутих чуваків – письменника та політика.

У 1883 році народився Ярослав Гашек, чеський письменник-сатирик. Гашек прославився не тільки романом «Пригоди Бравого вояка Швейка», а й політичною діяльністю. Будучи анархістом, він заснував «Партія поміркованого прогресу в рамках закону» – жартівливу , що була утворена в 1911 році під його ж керівництвом письменника Ярослава Гашека. Вона являла собою пародію на виборчу кампанію в австрійський парламент. Після Першої світової війни, в 1921 році ненадовго відновлювала існування в Чехословаччині.

Програмовими засадами партії стали такі ідеї:

Повторне введення рабства.

Націоналізація сторожів

Реабілітація тварин.

Відкриття державних установ для недоумкуватих депутатів.

Повторне введення інквізиції.

Святість духовенства і Церкви («Якщо дівчина-школярка позбавлена невинності священиком»).

Обов’язкове введення алкоголізму.

Також цього дня у 1893 році народився Йоахим фон Ріббентроп, міністр закордонних справ Німеччини, радник Гітлера.

У 1975 році В’єтнамські комуністи взяли Сайгон.

У 1977 році Британський рок-гурт «Led Zeppelin» встановив світовий рекорд з відвідуваності концертів. У Понтіаку (передмістя Детройта), число слухачів становило 76 299 людей.

Колажі: Рузанна Давітян

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: