Виконувач обов’язків директора КП «Полтавафарм» прозвітував про дев’ять місяців роботи

0

12 грудня в стінах КП «Полтавафарм» виконувач обов’язків директора Валерій Прядко оголосив звіт за 9 місяців його роботи. Присутні депутати облради, представники громадськості та керівники підрозділів обговорили нагальні резонансні проблеми. КП «Полтавафарм» створювався як соціальний проект, тому його майбутнє функціювання залишається актуальним питанням для всієї області.

Валерій Прядко, виконувач обов'язків директора "Полтавафарм"

Валерій Прядко, виконувач обов’язків директора “Полтавафарм”

Презентація

Валерій Прядко прозвітував щодо основних показників за три квартали роботи (березень-жовтень 2016 року) у порівнянні з минулорічними. Провідні тези виступу:

 1. У мережі підприємства наразі 220 аптечних закладів. Порівняно з минулим роком із неї вийшов один.
 2. Чисельність працюючих зменшилася на 38 чоловік. Основна частина скорочених – нефахівці (допоміжні працівники, бухгалтери, технічний персонал). Майже чверть із них – жінки в декретній відпустці. Це стосується невідокремлених і відокремлених підрозділів. На основному підприємстві кількість працівників не змінилася: вона складає 70 осіб.
 3. Динаміка доходності (виручка, товарообіг) зросла на 9,3 відсотка (більше на 20 мільйонів) по відокремленим підрозділам, 11,6% (більше на 5 мільйонів) – по невідокремленим. По складу – дохід збільшився на 130%: від 990 тис до майже 2,3 мільйонів. У цілому – 242 млн було в 2015 році, стало 268 млн, тобто 10,2% росту.
 4. Середня заробітна плата працівників зросла майже на 20%.
 5. Операційні витрати – 1,4 млн. Направлені на ремонт аптек, технічне оснащення, меблювання, переоснащення енергосистем тощо.
 6. Чистий прибуток підприємства: 2015 – 1,9 млн грн, за 2016 – майже 1,6 млн. Тобто наразі зафіксовано падіння в 330,6 тис. грн.
 7. У мережі 16 неприбуткових закладів, зосереджених здебільшого в Миргородському, Карлівському та Семенівському районах. Це на 2 менше, ніж минулоріч. Причина – орендна плата, обслуговування енергоносіями, забезпечення соціальними ліками – інсулін, замісна терапія.
 8. Борг структурних підрозділів перед підприємством відсутній. Близько 21 млн – борг перед поставниками ліків.
 9. Активізовано роботу по транзиту – дистриб’ютори самостійно везуть ліки в підрозділи. Тобто підприємство не витрачає на це кошти. На транзит іде 2% націнки.
Тимчасовий очільник КП «Полтавафарм» прозвітував про дев’ять місяців роботи

Тимчасовий очільник КП «Полтавафарм» прозвітував про дев’ять місяців роботи

Нагальні проблеми підприємства:

 • витрати на оренду приміщень, енергоносії;
 • відсутність зростання кількості фахівців на території області;
 • нерівні умови конкуренції з приватними аптеками;
 • імовірність закриття 6 аптек у Полтаві через відсутність підтримки міської влади.

Валерій Прядко зазначив, що з кожним підрозділом обговорили нагальні проблеми. Виконувач обов’язки директора підприємства подякував співробітникам за активну участь у їх вирішенні. Мав слово також заступник директора – Сергій Горбань.

Дехто з присутніх вимагали звіт по формах від головного бухгалтера. Проте всі відомості звучали від Валерія Прядка. Пояснили це тим, що бухгалтер на підприємстві працює лише тиждень. Звільнення за особистим бажанням колишньої бухгалтерки – дискусійне питання: дехто з представників громадськості та депутатського корпусу вважають, що її відставка стала вимушеною.

Нагадаємо, депутата Валерія Прядка призначили тимчасовим очільником підприємства КП «Полтавафарм» 23 березня 2016 року через скандал. Невдоволені тодішнім директором – киянином Дмитром Майбородою – працівники заблокували виїзд на трасу «Київ-Харків» з метою бути почутими владою. Саме тоді депутати призначили Валерія Прядка для стабілізації ситуації на двомісячний термін. Проте упродовж наступних місяців конкурс так і не був проведений. Ситуація навколо підприємства загострилася на нещодавній позачерговій сесії, коли нардеп Ігор Мосійчук вимагав негайного звіту. Тоді думки фракцій розділилися, а звітування перенесли. Наразі Валерій Прядко зазначив, що голова облради Олександр Біленький уже готує документи для проведення конкурсу на заміщення посади директора підприємства.

Репліки

Окрім представників громадськості, на засідання завітали чотири депутати облради – Людмила Овчаренко, Геннадій Коваленко, Валерій Калюжний, Олександр Ківшик, а також помічник нардепа Ігоря Мосійчука. Їхні позиції щодо почутого звіту різняться.

Олександр Ківшик: «Призначення пана Прядка було для того, щоб нормалізувати ситуацію в колективі. Вона, я вважаю, нормалізована»

Олександр Ківшик. Фото: agroparty.org.ua

Олександр Ківшик. Фото: agroparty.org.ua

Представник «Аграрної партії» висловився, що завдання, яке депутати облради покладали на Валерія Прядка, виконане:

– На минулому зібранні був шум, галас, не зрозуміло «хто, що і як». Призначення пана Прядка було для того, щоб нормалізувати ситуацію в колективі. Вона, я вважаю, нормалізована. Ніхто не сказав, що когось щось не влаштовує, давайте змінювати тощо. Проаналізувати цифри, сидячи за кілька метрів від екрану, було неможливо. Але було зрозуміло, що спрацювали прибутково. З колективу ніхто не запропонував висловити недовіру чи звільнити пана Прядка.

Щодо невдоволення деяких членів колективу пан Ківшик висловився та звернувся до колективу підприємства:

– Виникли робочі непорозуміння, але це нормально для будь-якого підприємства. Мені дуже приємно, що немає збудженості, є діалог, він робочий. Через те, що він робочий, – є незадоволені, як у будь-якому живому колективі. Наші зустрічі повинні бути дієвими. Ми повинні допомагати та працювати на позитив. І те навантаження, яке ви несете, щоб воно оцінювалося, а від людей була подяка.

Тепер, на думку аграрія, має відбутися конкурс:

– А далі треба йти за процедурою – організовувати конкурс. Рішення обласної ради було «призначити тимчасово». Давайте виходити з тих рішень. Якщо буде інша пропозиція – тоді розглядатимемо її. Але іншого не було.

Геннадій Коваленко: «Звіт повинен прозвучати саме в обласній раді»

Представник фракції БПП і голова постійної комісії з питань забезпечення правоохоронної діяльності, боротьби з корупцією, забезпечення прав і потреб військових та учасників бойових дій наголосив на соціальній значущості комунального підприємства:

– Питання, яке мене найбільше цікавить і бентежить, – по-перше, «Полтавафарм» задумувався як соціальний проект. Завдяки ньому мешканці області повинні були отримати ліки за більш зручною ціною. Але ми все більше чуємо, що ліки «Полтавафарм» не дешевші, ніж у комерційних аптеках. «Полтавафарм» створювався не для того, щоб заробляти гроші. Воно повинне працювати майже в нуль. До комунального підприємства мають іти назустріч орендарі та інші, хто впливає на собівартість. Треба так проводити політику, щоб ціни були якомога дешевші, і люди все ж таки могли отримувати ліки за справедливими цінами.

На думку депутата Коваленка, звіт очільника підприємства повинен мати інакший вигляд:

– Більше було схоже на звіт керівників підрозділів. А звіт повинен прозвучати саме в обласній раді. Тобто нам обіцяли, що після цього заходу керівник прозвітується в сесійній залі. Депутати голосували за тимчасове призначення керівника, для того щоб навести порядок на підприємстві. На той час це було необхідно. Під час звіту я побачив, що люди, які були в залі, я в сказав, підтримували свого керівника. Але не знаю, хто саме: чи всі представники підрозділів були присутні в залі.

Про майбутній перебіг конкурсу та долю Валерія Прядка на підприємстві депутат сказав так:

– Після звіту ми матимемо цифри, які треба буде проаналізувати. Тоді буде видно: якщо Прядко керує ефективно – то хай керує далі, якщо є бажання. Якщо ні – то треба приймати рішення. Думаю, це все прозоро й буде видно.

Валерій Калюжний: «Крім того, що зменшуються робочі місця і збільшується заборгованість, я нічого не отримав»

Валерій Калюжний

Праворуч: Валерій Калюжний

Представник фракції «Радикальної партії Олега Ляшка» разом із колегами лишився незадоволеним виступом Валерія Прядка:

– Жодним чином не можна сказати, що це був звіт. Це була просто інформація, яку Валерій Григорович довів до депутатів і свого колективу. Вона не стосувалася діяльності підприємства практично зовсім. Тобто на банальні питання бухгалтерії мав відповідати бухгалтер. Без нього підприємство не може працювати. Після звільненого бухгалтера він взяв на себе всю відповідальність. Ті слайди та порівняльні характеристики, що ми дивилися, не кажуть про економічний розвиток і стан підприємства. Голі числа, порівняльна характеристика.

Депутат-радикал повідомив, що перевірятиме статистику, наведену Валерієм Прядком:

– Я буду обов’язково завтра давати запити на підтвердження економічних бухгалтерських питань, які я сьогодні намагався з’ясувати при звіті, але не отримав відповідей. Буду чекати звіту виконуючого обов’язки на сесії обласної ради. Я не розумію, як може директор звітувати перед колективом без бухгалтера.

«Полтавафарм» є підприємством соціального напрямку. Воно повинно забезпечувати соціальні гарантії мешканцям: щоб ліки були дешеві, люди могли їх купити, і підприємство рухалося. А крім того, що зменшуються робочі місця і збільшується заборгованість, я нічого не отримав.

Депутат Калюжний також зазначив, що тенденція до збільшення заборгованості постачальникам підприємство не може собі дозволяти. На його думку, підприємству також заважає партійна належність Валерія Прядка:

– Дуже вразила відповідь керівника що «я, як очільника фракції, підтримувати міського голову не буду», а Мамай, вибачте, забирає аптеки, які знаходяться на території міста. Я вважаю, що депутатська діяльність і службові обов’язки керівника не повинні йти один одному в збиток. А в цьому випадку я бачу саме це. Через те, що Валерій Григорович як керівник фракції приймає таке рішення, мер міста Полтави забирає аптеки, які існують для того, щоб люди купували ліки за меншою ціною. Уперше бачу, що політична кар’єра шкодить економічній діяльності.

Людмила Овчаренко: «Ви – соціальне підприємство. І ми, як депутати, повинні докласти максимум зусиль, щоб зробити вашу діяльність комфортнішою»

Людмила Овчаренко

Людмила Овчаренко

Очільниця фракції «Відродження» та голова профільної комісії з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення звернулася до керівників підрозділів. Депутатка запевнила, що разом із колегами сприятиме конкурентноспроможності аптек підприємства перед приватними:

– Я вам пропоную: перше – звернутися не лише до нас, як обласних депутатів, щоб ми вплинули на орендну плату по місту. Я вас підтримаю, якщо ви напишете звернення про зведення орендної плати до нуля. Ви – соціальне підприємство. І ми, як депутати, повинні докласти максимум зусиль, щоб зробити вашу діяльність комфортнішою.

Пані Овчаренко зазначила, що своїми засобами впливу звернеться до міського голови Олександра Мамая:

– До Мамая будемо звертатися від обласної ради. Якщо не від усієї, то об’єднаються кілька фракцій і напишемо від імені голів. Щоб підтримати своє підприємство, я думаю, ми обов’язково зробимо звернення. Думаю, не знайдеться в сесійній залі жодного депутата, який скаже «а я хочу, щоб “Полтавафарм” платило орендну ставку».

Депутатка запропонувала шлях боротьби з конкурентами з приватного сектору, які свідомо занижують ціни, пропонуючи неякісні ліки:

– Якщо все таки стають факти, що комерційні аптеки постачають неякісний продукт для наших споживачів – я ініціюватиму перевірку. Тільки мені для цього потрібне ваше звернення. І людям треба говорити, що не завжди дешевше – якісніше.

Далі буде

Питання навколо майбуття підприємства залишається актуальним. Тому ми й надалі слідкуватимемо за розвитком подій і висвітлюватимемо їх на шпальтах «Трибуни».

25 квітня 2018