Тестів на ВІЛ купили в 10 разів менше, ніж у минулому році

Трибуна
2019-05-29

У першому кварталі 2019 року закупили в 10 разів менше тестів на ВІЛ у порівнянні з аналогічним періодом 2018 року.

В Інституті аналітики та адвокації встановили обсяги закупівель тест-систем на виявлення ВІЛ-інфекції за кошти місцевих бюджетів за перший квартал 2019 року. Дослідили 12 областей України, в яких впроваджується Надзвичайний план Президента США для надання допомоги в боротьбі проти ВІЛ/СНІД (PEPFAR). Відповідно до статистичних даних, саме ці області мають найвищі показники поширеності ВІЛ-інфекції в Україні.

З січня по лютий 2019 року за допомогою системи електронних закупівель Prozorro проведено щонайменше 64 закупівлі тестів.

Всього придбали більш як 50 тисяч швидких та лабораторних тест-систем загальною вартістю понад 1 млн 268 тис. гривень. Так показники є в десятеро меншими у порівнянні з аналогічним періодом 2018 року, що може пояснюватись наявністю багатьох інших джерел забезпечення лікарень тестами на ВІЛ (державний бюджет, різноманітні міжнародні організації та проекти), — пояснив Дмитро Пономарьов, консультант із аналітики ІАА.

Майже 50% відсотків від усієї кількості закуплених тест-систем припадає на Дніпропетровську та Донецьку області (13 378 та 11 620 відповідно). На третьому місці знаходиться місто Київ (6 010 тестів).

За результатами моніторингу закупівель у Херсонській та Кіровоградській областях придбання тест-систем не зафіксували. Аналітики повідомили, що така ситуація може бути пов’язана із відсутністю потреби лікарень у закупівлі тестів або ж із неналежним розміщенням договорів замовниками в системі Prozorro.

Частіше всього замовниками у закупівлях тест-систем виступають центральні районні та міські лікарні, центри первинної медико-санітарної допомоги та центри із профілактики та боротьби зі СНІДом. Рідше тести на ВІЛ закуповують дитячі лікарні та військові частини. Коло замовників кардинально не відрізняється від показників першого кварталу 2018 року.

За даними Держстатистики, у 12 PEPFAR регіонах проживають 22,9 млн. осіб. Проведений аналіз вказує на можливість пройти тестування на вірус імунодефіциту людини кожному 240-му жителю Дніпропетровської області чи кожному 357 жителю Донецької області. В місті Київ за кошти місцевих бюджетів тестування забезпечене для кожного 484-го. Дані показники є значно меншими у порівнянні з першим кварталом 2018 року, проте забезпечення тест-системами на ВІЛ здійснюється з різноманітних джерел.

Статистична звітність Центру громадського здоров’я України за 2018 рік свідчить про найвищі рівні захворюваності на ВІЛ-інфекцію у Одеській області (109,2 на 100 000 населення), Дніпропетровській (107,0) та Миколаївській (74,9) областях. Проте оціночна кількість закуплених за кошти місцевих бюджетів тестів не відповідає в повній мірі рівню поширення ВІЛ. Одеська область має найвищі показники захворюваності, але в першому кварталі 2019 року її лікарні закупили чи не найменше тест-систем серед 12 регіонів PEPFAR.

Довідково: Матеріал створений ГО «Інститут аналітики та адвокації» у рамках проекту «Regional monitoring and analysis for 100% of Life» за фінансової підтримки БО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» в рамках реалізації проекту HealthLink: «Прискорення зусиль з протидії ВІЛ в Україні» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст є відповідальністю Інститут аналітики і адвокації і не обов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів Америки.

Прес-служба Інституту аналітики та адвокації

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: