Тестів на ВІЛ купили у 30 разів менше, — аналітики

Трибуна
2019-06-20

Упродовж останнього кварталу 2018 року у 12 регіонах України за кошти місцевих бюджетів придбали 15 837 тестів на ВІЛ-інфекцію. Під постійним моніторингом фахівців Інституту аналітики і адвокації знаходяться 12 регіонів України, де впроваджується Надзвичайний план Президента США для надання допомоги в боротьбі проти ВІЛ/СНІД (PEPFAR). Саме у цих областях зафіксовані найвищі показники поширеності ВІЛ.

Протягом жовтня-грудня 2018 року обсяги закупівель тест-систем суттєво скоротились у порівнянні з минулими періодами. Відносно першого кварталу 2018 року у 4-му обсяги закупівель тестів зменшились у 30 разів. Щоквартальне скорочення кількості придбаних тест-систем може бути обумовлене забезпеченням потреби на початку року, а також збільшенням фінансування за рахунок інших джерел. Важливо відмітити, що, окрім коштів місцевих бюджетів, тест-системи на ВІЛ-інфекцію постачаються також централізовано за кошти Державного бюджету та в межах різних проектів й ініціатив неурядових організацій, — пояснила Олена Дмитренко, консультантка напрямку моніторингу закупівель ІАА.

У дослідженні фокус зосередили на закупівлях, які проводяться через систему ProZorro, тобто здійснюються лікарнями безпосередньо. У 4-му кварталі у переважній більшості регіонів не зафіксували придбання лабораторних тест-систем. Незначні обсяги придбання лабораторних досліджень на ВІЛ відзначили у Миколаївській та Донецькій областях. Загалом найбільше тестів придбали у Донецькій та Київській областях. Найменші обсяги зафіксували у Чернігівському регіоні – 45 одиниць тестів.

У цій інфографіці розглянемо обсяги у розрізі регіонів.

У структурі замовників тест-систем зберігається стабільність у збільшенні відсотку серед центрів первинної медико-санітарної допомоги. В цьому періоді 43,5% закупівель оголошені саме закладами первинної ланки медичної допомоги. Високою залишається також частка замовників серед центральних районних лікарень – 25,6%. Серед спеціалізованих медичних закладів зафіксували лише одного замовника у Донецькій області.

За результатами аналізу закупівель останнього кварталу року розрахували також річні показники забезпечення тест-системами, закупленими за кошти місцевих бюджетів.

Кількість закуплених протягом року тестів дає можливість протестувати на ВІЛ-інфекцію кожного 100-го жителя в Одеській та Миколаївській областях – найменший показник серед регіонів дослідження. Найвищий показник потенційного охоплення тестування зафіксували у Чернігівській області – кожен 16-й житель, у Київському регіоні та Черкаській області – кожен 20-й.

Можемо відзначити, що річні показники оціночного охоплення тестуванням за рахунок одного джерела фінансування – високі.

Довідково: Матеріал створений ГО «Інститут аналітики та адвокації» у рамках проекту «Regional monitoring and analysis for 100% of Life», за фінансової підтримки БО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ», в рамках реалізації проекту HealthLink: «Прискорення зусиль з протидії ВІЛ в Україні», за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст є відповідальністю Інститут аналітики і адвокації і не обов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів Америки.

Прес-служба Інституту аналітики та адвокації

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: