Телемедицина: про оперативність, доступність та експертність

Телемедицина – це не про телеграф, телефізор чи телескоп. Не про встановлення діагнозу «за автаркою» і не про майже хрестоматійне: «Несіть свою воду до телеекранів – я і її заряджу». Хоча саме такі меми гуляють інтернет-просторами. Телемедицина – це про доступність, оперативність, експертність, економію ресурсів, консультації найкращих фахівців у будь-якій точці часу та простору. Власне, телемедицина – це про порятунок життя.

Телемедицина

Телемедицина

– Телемедицина – це використання телекомунікаційних технологій для передачі даних. Усіх, що їх можна візуалізувати і передати, – пояснює Любомир Ткач, лікар невідкладних станів діагностичного телеметричного центру КУ “Полтавський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф”.

Любомир Ткач

Любомир Ткач

Цей напрямок давно і успішно розвивається у Європі, США та ін. Зокрема, телемедицина стала справжнім порятунком для мешканців важкодоступних районів у скандинавських країнах: забезпечила доступ до можливостей сучасної медицини всім, незалежно від того, у столиці проживає людина чи у хатині на лісовому хуторі. А військові медики Сполучениих Штатів Америки використовують можливості телемедицини, щоб дистанційно, за допомогою роботів, оперувати важкопоранених бійців НАТО у «гарячих точках» по світу, якщо транспортування їх до шпиталю у такому стані неможливе.

Україні до такого рівня ще далеко. Однак і для вітчизняної медичної системи телемедицина почалася значно раніше, ніж було ухвалено ЗУ «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості». Принаймні, на Полтавщині.

– Поняття телемедицини у тренді рік, однак насправді воно відоме нам вже більше 10 років. Полтавщина – чи не єдина область в Україні, яка, попри всі негаразди і складні часи для медицини, зберегла систему дистанційної трансляції кардіограм. Звісно, те обладнання, яке використовувалося колись і те, що використовується зараз – це зовсім різні можливості. Однак не можна говорити, що телемедицина нам «в диковинку», – розказує Любомир Ткач.

До дистанційного телемедичного центру надходять медичні дані: результати аналізів, рентгенівські знімки, але в першу чергу – кардіограми. Надходять в абсолютно різний спосіб. Електрокардіограми здебільшого – за допомогою спеціальної комп’ютерної програми. Таку можливість дають сучасні електрокардіографи, закуплені обласним Департаментом охорони здоров’я на кошти Світового банку у рамках реалізації спільного з МОЗ проекту «Покращення охорони здоров’я на службі у людей», та центральні станції дистанційного прийому ЕКГ-даних. На початку 2018 року такого обладнання придбали близько 1000 штук.

телемедицина

Телемедицина

Однак для оперативної передачі даних всі способи підходять. Тож і знімок кардіограми, і результати аналізів лікарі ДТЦ можуть отримувати у «Вайбері», інших мессенджерах або навіть у СМС-повідомленнях.

– Це, по-перше, зменшує час, прибирає відстань. Тобто, є ефект присутності локального фахівця. Не має принципово значення, чи я сиджу біля вас, чи консультую на відстані – допомогти можна і в такому випадку. Крім того, консультацію, наприклад, кардіолога у нашому центрі можна отримати і вночі, тоді як кардіолога на зміні чи в кроковій доступності не у кожному населеному пункті знайдеш, – упевнений лікар.

Тим більше, що мова не йде про тотальну відсутність медика поряд. Сімейний лікар, дільничний терапевт або лікар екстреної медичної допомоги – у переважній більшості випадків отримуватимуть консультацію вузькопрофільного спеціаліста для свого пацієнта саме вони.

Як це на практиці

– Крім нас, подібними консультаціями займається дистанційний телеметричний центр обласного кардіодиспансера. Однак їхній основний напрямок – корекція лікування, яке здійснюють медики у стаціонарах районних та міських лікарень: які ліки варто призначити, які додаткові обстеження зробити, чи варто відправити пацієнта на консультацію у Полтаву. Тобто, у кардіодиспансері вирішують більш планові питання, а ми – екстрені. У тому числі ті, коли людина, стан якої різко погіршився десь на вулиці, немає при собі документів, про її анамнез нічого не відомо. І треба якнайскоріше провести певні обстеження, щоб врятувати від смерті і доставити у ту лікарню, де нададуть максимально ефективну допомогу, – пояснює Ткач.

телемедицина

Телемедицина

Важливо, що передати кардіограму чи інші дані можуть не лише лікарі екстреної медичної допомоги, а й дільничні терапевти чи сімейні лікарі. У віддалених селах можливість такої консультації з досвідченим фахівцем, якого немає не те що в селі, а й навіть у райцентрі, безцінна. Пацієнт, таким чином, отримує послугу на найвищому рівні. А лікар, який поряд, спокійний: знати всі нюанси неможливо, тож друга лікарська думка додає ваги вже зробленим призначенням або допомагає уникнути помилок. Так знімається потреба у великій кількості «вузьких» спеціалістів у районах, які будуть незатребуваними більшість часу, а отже, втрачатимуть свою лікарську кваліфікацію.

Утім, скористатися можливостями дистанційної передачі даних можуть і пацієнти. Особливо зараз, коли процес підписання декларацій з лікарями первинної ланки у розпалі. Передбачається, що тепер зі своїми лікарями українці спілкуватимуться набагато частіше і щільніше, адже акцент робиться не винятково на лікування, а й на профілактику. Тому ситуація, коли пацієнт надсилає своєму лікарю результати аналізів, які той рекомендував здати, або файл з рентгенівським знімком, виглядає цілком природною.

Також в ДТЦ планують запровадити онлайн-консультування зі спеціалістами закордонних клінік, якщо цього потребують вітчизняні пацієнти: вимагається уточнення діагнозу або допомога у виборі тактики лікування чи підборі ефективних медпрепаратів.

телемедицина

Телемедицина

Сюди ж – створення електронного документообороту. На Полтавщині на різних рівнях курсує близько 130 мільйонів медичних документів на рік. «Заведення» їх у єдину електронну систему значно спростить роботу медпрацівників та пацієнтів, прискорить обіг інформації. Отримати дані про пацієнта можна буде не лише за місцем його обслуговування, а й у будь-якому іншому лікарняному закладі, у тому числі вторинного та третинного рівня. Отже, можна буде уникати дублювання аналізів та не записувати у кожному лікувальному закладі заново всю історію хвороби кожного пацієнта.

Найбільше розвитку телемедицини в Україні і на Полтавщині заважає брак підготовлених до такої роботи фахівців та відсутність технічної спроможності. Наприклад, швидкісним інтернетом забезпечена лише третина амбулаторій та інших лікувальних закладів області. А без цього про повноцінний розвиток телемедицини говорити важко. Проблему обіцяють вирішувати на рівні керівництва області.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: