Суддя Кулешова вигнала представників ЗМІ з відкритого засідання

0

9 грудня в стінах Октябрського суду відбулося друге засідання в справі звільненого з ПолтНТУ викладача Олексія Северина. Проте перед початком розгляду суддя Кулешова зазначила, що представники ЗМІ мають покинути залу. Розглянемо ситуацію докладніше.

Лариса Кулешова

Лариса Кулешова

– Усі дії щодо висвітлення судового засідання ви мали узгоджувати тільки з головуючим у справі. Досудове розслідування було ще не закінчено, ви висвітлили в інтернет-виданні покази свідків, що є неприпустимим. Тому, будь ласка, виходьте з зали судового засідання, – прозвучало з вуст Лариси Кулешової.

Представники ЗМІ покинули залу, аби не зривати судове засідання. Проте вирішили розібратися в правомірності такого рішення.

Кожен громадянин України може бути присутнім на відкритому судовому засіданні та фіксувати його підручними засобами

Про це говорить Стаття 6 Цивільно-процесуального кодексу (пункт 8):

– Учасники цивільного процесу та інші особи, присутні на відкритому судовому засіданні, мають право робити письмові записи, а також використовувати портативні аудіотехнічні пристрої. Проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню допускаються на підставі ухвали суду за наявності згоди на це осіб, які беруть участь у справі.

Пункт 3 Статті 11 ЗУ “Про судоустрій і статус суддів” говорить про порядок розгляду справ:

– Розгляд справ у судах відбувається відкрито, крім випадків, установлених законом. У відкритому судовому засіданні мають право бути присутніми будь-які особи. У разі вчинення особою дій, що свідчать про неповагу до суду або учасників судового процесу, така особа за вмотивованим судовим рішенням може бути видалена із зали судового засідання.

Оскільки за очевидними фактами неповага до суду була неможливою, видаляти осіб із зали було порушенням згаданого закону.

Відкритий суд – відкрита інформація

Суддя Кулешова зазначила, що висвітлення показань свідків є неприпустимим без дозволу. Проте це стосується закритих засідань, у рамках яких може прозвучати інформація, що потенційно може зашкодити людині або державі. Про це говорить та ж Стаття 6 Цивільно-процесуального кодексу (пункт 3):

– Закритий судовий розгляд допускається у разі, якщо відкритий розгляд може привести до розголошення державної або іншої таємниці, яка охороняється законом, а також за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, з метою забезпечення таємниці усиновлення, запобігання розголошенню відомостей про інтимні чи інші особисті сторони життя осіб, які беруть участь у справі, або відомостей, що принижують їх честь і гідність.

Крім того, розгляд цивільних справ взагалі не передбачає ведення досудового слідства. До слова, на шпальтах саме видання “Трибуна” докладної інформації про показання свідків (навіть їхніх імен) матеріал не містив.

Щодо поширення відкритої інформації, отриманої слухачем на засіданні, говорить ЗУ “Про інформацію” (Стаття 5):

– Кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Це право стосується кожного громадянина України, навіть якщо не говорити про діяльність журналістів. Про поширення інформації ЗМІ та втручання в діяльність журналістів говорить Стаття 24 згаданого Закону:

– Забороняються втручання у професійну діяльність журналістів, контроль за змістом поширюваної інформації, зокрема з метою поширення чи непоширення певної інформації, замовчування суспільно необхідної інформації, накладення заборони на висвітлення окремих тем, показ окремих осіб або поширення інформації про них, заборони критикувати суб’єкти владних повноважень, крім випадків, встановлених законом, договором між засновником (власником) і трудовим колективом, редакційним статутом.

Підсумував наші дослідження приватний юрист Юрій Романов:

– Відповідно до Статті 11 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”, розгляд справ у судах відбувається відкрито, крім обмежень встановлених законом. Такими обмеженнями є закриті судові засідання, де розглядаються справи, що містять державну таємницю, наприклад. На відкритих засіданнях будь-яка особа має бути присутня і здійснювати фіксацію процесу з використанням портативних приладів: диктофонів, фотоапаратів, мобільних телефонів тощо. На це окремий дозвіл суду не вимагається.

Юрій Романов додав, що дозвіл необхідний на трансляцію судового засідання за участі стаціонарної техніки.

– Відповідно до Закону “Про інформацію”, кожен громадянин має право вільно збирати, обробляти, поширювати будь-яку відкриту інформацію. Тобто кожен громадянин може перебувати на засіданні, фіксувати його за допомогою портативних засобів і надалі поширювати інформацію про це засідання.

Повертаючись до справи

Олексій Северин

Олексій Северин

16 листопада в стінах Октябрського райсуду відбулося минуле засідання в справі Олексія Северина. Викладача Полтавського національного технічного університету звільнили за “прогули” двох пар, під час яких кандидат технічних наук відвідував фахову конференцію в Києві. Керівництво університету впевнене, що все зробило по закону. Олексій Северин переконаний, що причина звільнення – особисті мотиви. Веде справу суддя Лариса Кулешова.

Нагадаємо, що саме проти Лариси Кулешової прокуратурою розпочате кримінальне провадження. Попередня правова кваліфікація – Постановлення суддею (суддями) завідомо неправосудного вироку, рішення, ухвали або постанови (ч. 1 Ст. 375 КК України). 1 грудня суддя не задовольнила клопотання прокурора про застосування 40-добового арешту до підозрюваного в міжнародних кіберзлочинах.

Щодо справи звільненого викладача, журналісти “Трибуни” слідкуватимуть за цією справою й повідомлятимуть про її розгляд і результат.

19 червня 2018
18 червня 2018