Сучасні телемедичні технології в Полтаві та області: перспективи, досвід

Полтавський центр розвитку місцевого самоврядування провів семінар для лікарів та голів ОТГ, де розповів про перспективи розвитку телемедицини в області та місцевий досвід у цій сфері.

До семінару «Сучасні телемедичні технології в рамках стратегії розвитку медичної допомоги в сільській місцевості в умовах реформування. Перспективи їх освоєння» долучилися: головні лікарі, лікарі ПМСД, представники органів місцевого самоврядування, голови ОТГ і їх заступники, представники Полтавської райради.

Валентина Носенко, директор Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико санітарної допомоги» Пришибської сільської ради, розповіла про важливість таких заходів:

– На даний час гостро стоїть питання про покращення надання первинної медичної допомоги на селі. Наш центр об’єднує 10 амбулаторій і 15 ФАПів (фельдшерсько-акушерський пункт – ред.). Обслуговуємо 28 648 людей. Зараз ми не маємо спеціального обладнання для телемедицини, але дистанційно є амбулаторія в Пришибі, тому ми можемо користуватися послугою в кардіологічному центрі Полтави. Тобто передаємо їм кардіограми і консультуємося. Ми б хотіли покращити технологічні можливості, адже зараз серцево-судинні захворювання дуже поширені.

КЗ "Полтавський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф"

КЗ «Полтавський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф»

Присутніх ознайомили з роботою КЗ «Полтавський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф». Цей заклад створили у 2013 році відповідно до ЗУ «Про екстрену медичну допомогу». Тоді усі відділення невідкладної медичної допомоги з’єднали в єдину структуру. Це найбільший лікувальний заклад в області, він має 4 станції (Полтава, Миргород, Лубни, Кременчук). Також має підстанції в кожному районі.

Віктор Лисак, директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА, розповів про автопарк закладу:

– У 2013 році ми закупили 25 машин Citroën, які були роздані на райони. На лінію у нас зараз виходить 145 машин. У кожному районі стоїть спеціальна система в авто, яка дає можливість дистанційно передавати інформацію по пацієнту. Усі машини закуплені з гранту Світового банку оснащенні системами дефібриляції. Також окремо в нас працює автогосподарство, яке проводить ремонт та контролює лінію.

Віктор Лисак, директор Департаменту охорони здоров'я Полтавської ОДА

Віктор Лисак, директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА

За словами керівника Департаменту, 14 вересня за підтримки Світового банку, планують відкрити торги, де буде закуплено ще 92 машини. Планують придбати повнопривідні авто, які будуть курсувати у районах.

Також Віктор Лисак наголосив, на стандартах, які є сьогодні в нашій державі:

– Усі авто поділені за стандартом. Якщо раніше ми працювали: хто, що хоче закупляє, то зараз є авто типу А, В і С. Усі машини, які працюють на службі екстреної медичної допомоги мають їм відповідати. Наприклад, окремий стандарт є для сімейного лікаря: табель оснащення – категорія А1, А2, тобто легковий автомобіль. Тому головам ОТГ треба в цьому орієнтуватися і знати, які авто потрібно закупляти і не витрачати даремно кошти.

Будівництво кардіологічного центру у Полтаві

Будівництво кардіологічного центру у Полтаві

Поряд з будівлею ЦПМСД, вже йде реконструкція та будівництво корпусу кардіологічного диспансеру.

– Є кардіологічний диспансер, а поряд буде спеціалізований центр. Вони будуть єдиним цілим, тут розміщуватимуться сучасні операційні, також буде поліклінічний блок.
Площа приблизно 13 000 м². Плануємо цього року усе це завершити. Також будуємо підземний гараж.

Що зараз впроваджено з телемедицини

Володимир Мохначов, начальник відділу медицини катастроф та мобілізаційної роботи Департаменту охорони здоров'я Полтавської ОДА

Володимир Мохначов, начальник відділу медицини катастроф та мобілізаційної роботи Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА

Володимир Мохначов, начальник відділу медицини катастроф та мобілізаційної роботи Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА, пояснив, які сучасні технології має автомобіль швидкої допомоги:

– Це реанімобіль. Під склом якого є камера, вона знімає онлайн те, що відбувається по дорозі і під час виклику. Під’їжаючи до центру події, диспетчер вже все бачить на екрані і знає чи потрібно туди додаткові бригади. Всередині авто типова комплектація, там є УЗД апарат. Він унікальний, має якісне зображення, тестові випробування по ньому ми вже закінчили. Він дає можливість передавати на відстані УЗД зображення. Тобто з машини швидкої допомоги передача йде в наш центр і тут лікар надасть консультацію. Цим апаратом може працювати не тільки лікар швидкої допомоги, а й фельдшер та парамедик.

Сучасний УЗД апарат в авто швикдої

Сучасний УЗД апарат в авто швидкої

Наповнення машини швидкої допомоги

Наповнення машини швидкої допомоги

Авто швидкої зсередини

Авто швидкої зсередини

На першому поверсі Центру екстреної допомоги знаходиться серверна, яка забезпечує усю роботу електронних систем. У цьому приміщенні підтримується спеціальна температура, щоб не стався збій.

Кардіологічна консультація

Кардіологічна консультація

Поряд розміщений кардіологічний центр. Тут отримують від бригад електрокардіограми, які проводять пацієнту під час виклику. У кабінеті цілодобово присутній кардіолог, він дає консультацію.

– Бачимо на екрані останній випадок на цей час: Карлівка, 62 роки, інфаркт міокарда. Зараз цій людині закінчують робити стентування. Тобто вони показали нам кардіограму, ми веземо людину в Полтаву, тут вже всі попереджені, готові і процедура проходить швидко. За день це третій випадок. За день буває 10-15 по Полтавській області, – розповідає Любомир Ткач, лікар невідкладних станів діагностичного телеметричного центру КУ «Полтавський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф».

Також у Центрі є телефон гарячої лінії, яка автоматично переключається на чергуючого психіатра чи психолога. Працює вона цілодобово.

Підтримка пацієнтів

Підтримка пацієнтів

Телестудія – це місце де лікарі консультують, а також можуть самі звернутися до спеціаліста.

– Тут ми вже можемо консультувати стосовно УЗД, яке отримуємо із машини швидкої допомоги. Зараз ми розробляємо проект з консультування рентгенівських знімків із районів, а також консультація в операційній. Окрім цього ми підписали договір з Ізраїльською телемедициною. І вони тут у визначений час спілкуються з нашими лікарями та пацієнтами. Так, наприклад, по рекомендаціям ми вже відправляли на лікування дитину. Були телеконсультації з Польщею, Варшавою, – розповідає Віктор Мохначов.

Телестудія. Консультування УЗД

Телестудія. Консультування УЗД

На другому поверсі розміщений тренінговий центр – зал для навчання. В основному тут проходять перепідготовку і підвищення навичок робітники медицини.

Інвентар для тренувань лікарів

Інвентар для тренувань лікарів

Комфорт працівників. Є кімнати, де при можливості бригада може зробити відпочинок. Роздягальні. Місце для готування і окремо для прийому їжі.

Кімната відпочинку для працівників

Кімната відпочинку для працівників

Третій поверх. Диспетчерська, яка працює на Полтаву і Полтавський район.

– Саме тут бачать камеру, яку встановили на машині швидкої. На цій карті видно усі авто, які їздять на території Полтавської області. Програма створена таким чином, що рух кожного автомобіля може відслідкувати диспетчер. Зліва машини, які зараз на оперативному чергуванні: бачимо де вони і що роблять. В правій частині – реальний час руху. Окрім цього можна постфактум, з вказаною швидкістю подивитися, де знаходилася бригада. Це дуже часто потрібно для розв’язання конфліктних питань, коли нам говорять, що авто їхало півгодини. Ми вмикаємо і бачимо, що машина прибула на 7-ій хвилині.

Диспечерська ЦПМСД

Диспетчерська ЦПМСД

Дані по пацієнту (виклику) направляються на планшет лікаря і далі він вносить інформацію по результатам і направляє її в центральну статистичну службу. Програма самостійно вказує черговість викликів. Тому важливо, коли телефонуєте в екстрену медичну допомогу чітко описати ту ситуацію, яку бачите.

– Якщо людина впала і не дихає, ви повинні говорити про це. Бо це критерій, по якому комп’ютер висвітлює червоний колір і необхідність екстреного виїзду. Тобто чітко і швидко потрібно інформувати диспетчера, коли телефонуєте. Без фантазій, – зазначає Віктор Мохначов.

Телефон «103» – загальний. Диспетчери розповідають, що зараз за день вони приймають 140-160 викликів по Полтаві. У нічний час їх менше. Якщо брати по області, то понад 1000. Узимку, коли починаються епідемії ця кількість зростає вдвічі – по 300 викликів за 12 робочих годин.

Загалом у КУ «Полтавський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» створили 27 напрямків, які можуть цілодобово надавати онлайн-консультування. Наразі Полтава єдина область по Україні, яка має таку можливість.

Перспективи телемедицини

– Не всі райони мають фахівців рентгенологів. Лікарня збирає усі знімки, відвозить до іншої, де є спеціаліст і через два-три дні вони повертаються розшифровані, а результати потрібні зараз. Така ж ситуація з УЗД дослідженням, апарати є, але ж рівень кваліфікації лікарів – недостатній. Тому ми вирішили розвивати окремі напрямки, – говорить Віктор Махначов.

Одне з найскладніших питань – це ефективна діагностика 3 рівня – рентгенологічна. Вона має відбуватися на якісному обладнанні, знімки мають бути чіткі. Та наразі не кожна громада і заклад може собі дозволити це дороге обладнання.

– Сьогодні ми розглядаємо співпрацю із закордонними колегами по встановленню обладнання в закладах інтенсивного лікування. Технічно ми вже можемо проводити консультування, коли є цифрові результати рентгенівських знімків. Ви можете їх направити сюди і лікар надасть експертний висновок.

Залучення віртуальної руки. Лікар керує рукою і проводить УЗД дослідження на відстані.

– Ми зрозуміли, як це робити і як це може працювати у нас. Єдине – кошти на придбання такої техніки. Її можна встановити в будь-якому закладі, де є УЗД апарат.

Інтеропераційне втручання

Інтеропераційне втручання

Інтеропераційне втручання

– Ми розробили комплекс, який дозволить вмонтувати камеру в освітлювальне обладнання операційної. Вона надаватиме трансляцію, а лікарі отримуватимуть консультування під час оперативного втручання. Також під час цього може виїхати практична бригада, яка на місці буде надавати допомогу. Сьогодні Лубни і Карлівка перші сказали, що планують монтувати таку техніку і знайдуть для цього кошти, – зазначає Віктор Махначов.

Невідкладна допомога особам з обмеженими можливостями

Існує світова практика, коли диспетчерська може приймати виклик у людини, яка не може розмовляти з будь-яких електронних носіїв. Це вдається зробити завдяки системі, коли через червону кнопку, пацієнт, який не може пересуватися, підключається до Центру. Далі проводиться телеконсультація, при цьому людина має набір засобів, які підключені до неї, вона може однією кнопкою запустити електрокардіограф або виміряти тиск, а лікар буде консультувати і за потреби виїжджати на виклик. Це, наприклад, працює в Ізраїлі.

Телемедицина в ОТГ

КУ «Полтавський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» сформували 12 проектів над якими планують працювати і які пропонують іншим лікарням.

– Якщо медзакладу це потрібно, цікаво, а телемедичні послуги важливі для ваших мешканців, ми можемо підписати протокол чи меморандум про намір. Ви розглянете його. Після цього до вас приїде група фахівців, які технічно розглянуть можливості розвитку впровадження телемедицини у закладі. Нададуть акт тих необхідних речей, які потрібні з вашого боку, а ми розробляємо умови для реалізації бажань. Поєднаємо телекомунікаційні можливості нашої студії і ваших провайдерів. Усі деталі ми будемо обговорювати з кожною громадою. Це проект який потребує додаткових ресурсів: 1) для того щоб купити ту ж камеру, іншу техніку, вдосконалити інтернет мережу. 2)Для оплати роботи консультантів за обраним напрямком.

Тобто тепер учасники семінару та голови ОТГ мають вирішити, які із напрямків телемедицини, їх та громаду, цікавлять найбільше. Потім підписати документ про співпрацю і спільно з Центром екстреної медицини втілювати ідеї на практиці та надавати пацієнтам сучасні якісні послуги.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: