Сучасні способи позбавитися бурульок

Утеплення покрівлі та використання кабельних систем проти обмерзання дахів і водостоків – з бурульками у Полтаві можна боротися ефективніше, якщо затвердити відповідну програму і скористатися досвідом інших міст.

Червоні бантики, огороджувальні стрічки та застороги: «Обережно, бурульки!» – Полтава нині виглядає, як зона підвищеної небезпеки. У списку на сайті Полтавської мерії тільки вулиць, небезепечних з огляду падіння крижаних брил – 79, а кількість будинків перевалила за півтисячі. Полтавці подекуди змушені пересуватися по проїжджій частині замість тротуарів і весь час дивитися вгору, аби не стати жертвами падіння бурульок.

Збивання бурульок. Фото - "Новини Полтавщини"

Збивання бурульок. Фото – «Новини Полтавщини»

Міські комунальники боряться з бурульками звичним способом – збивають, піднімаючись на автовишці. Звісно, вирішити ситуацію одномоментно по всій Полтаві кілька десятків працівників не здатні. Тож інспекція з контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста періодично нагадує: «забезпечувати ліквідацію льодових наростів, бурульок на дахах, балконах будівель і споруд, ожеледиці на прилеглій до них території, здійснюють балансоутримувачі або їх власники». За невиконання – штраф від 340 до 1700 грн..

Бурульки

Бурульки

Однак уже давно існують більш досконалі і, незважаючи на значні капіталовкладення на етапі реалізації, у підсумку менш затратні способи вирішення проблеми обмерзання дахів і водостоків. Зокрема, однією з причин танення снігу на дахах є втрати тепла через покрівлю. Через відсутність утеплення температура центральної частини даху стає вищою температіри повітря. Сніг тане, вода накопичується на схилах дахів та у жолобах – і перетворюється на бурульки. Отже, утеплення дахів, особливо на старих будинках з дахами складних форм, могло б частково вирішити цю проблему. І водночас, підвищити комфортність життя мешканців. У деяких містах України утеплити дахи (і, відповідно, підвищити енергоефективність будинку та зменшити суми комунальних платежів) місцевим мешканцям допомагає влада. Наприклад, у Луцьку до 70% витрат на це компенсують з міського бюджету, і лише 30% оплачують мешканці. Добре це працює в будинках, де є ОСББ.

Іще один ефективний спосіб – використання кабельних систем проти обмерзання. Цей метод застосовують у північних країнах. Його сенс – не у боротьбі з обмерзанням, що вже утворилося, а в запобіганні цьому.

Кабельна система проти обмерзання

Кабельна система проти обмерзання

Система влаштована просто: на дахи, карнизи та у водостоки вкладають нагрівальні кабелі. Вони гріються, сніг поряд тане, однак більше не перетворюється на лід, а безпечно стікає по водостоках. Кабелі живляться від побутової електромережі з напругою 220В. Звісно, встановлення такої системи вимагає дотримання суворих правил: забезпечення ізоляції і заземлення, наявність на покрівлі датчиків для автоматичного ввімкнення системи при потрібній температурі (хоча можна керувати і в «ручному режимі»), і т.ін.. Утім, усі ці вимоги – цілком реальні, хоч і затратні.

Кабелі

Кабелі

– Щоб це стало реальністю у нашій Полтаві, потрібна, як завжди, воля міської влади. І, звісно, цільова програма, щоб прорахувати доцільність витрат і спрямувати кошти на ці потреби. Нехай навіть спочатку невеликі. Частково до фінансування такої потрібної справи могли б долучитися і самі мешканці. Принаймні, у проблемних будинках. Тим більше, що потрібні кабелі, наскільки мені відомо, виготовляє Одеський кабельний завод. То можна було б ще й вітчизняного виробника підтримати, – ділиться думками Володимир Латиш, голова ОСББ «Сотий».

Однак поки що міські комунальники віддають перевагу перевіреним «дідівським» методам. Скільки коштів було витрачено на збивання бурульок: використання автовишки, оплату пального та ін. – підсумують, вочевидь, уже навесні.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: