Стильний тренд літа. Як українська вишиванка підкорила Америку

Одного спекотного літнього дня Еріка Блументаль, журналістка The New York Times, написала: Пара вишиванок з джинсовою спідницею – це все, що потрібно, аби мати стильний вигляд. Просто будьте готові, що люди питатимуть у вас звідки вона».

Ось так наш традиційний одяг став справжнім трендом модного літа 2016 року.

Вишиванка

Селянська блузка, що підкорила світ

Пані Блументаль у своїй статті описала вишиванку як «селянську блузку», що увійшла у «всесвітній обіг» завдяки популярному лейблу March 11. Його створили Роберт Міщенко та Світлана Головченко – українці, які живуть у Нью-Йорку.

Крім того, цього літа американський ринок жіночих аксесуарів поповнили українські хустки, сумки і весільні вбрання українського модельєра Юлії Магдич, засновниці однойменного бренду. Декором вбрання від Yuliya Magdych є мотиви народних вишивок. В її моделях широко використовується ручна вишивка. Вишивані сукні бренду продаються по доволі потужним цінам – від 780 до 1920 доларів.

Популяризація української вишиванки почалася ще задовго до виходу на американський ринок брендів March 11 та Yuliya Magdych. Так, у 2015 році вітчизняні дипломати подарували послу США в Україні Джеффрі Пайєтту вишиванку з прапором США.

Паййэт

Ще раніше, восени 2014 року відома українська дизайнерка Оксана Караванська, презентувала свої колекції з серії «haute couture» у США. 28 вересня в Українському національному музеї в Чикаго під час благодійного фешн-бенкету відбувся показ дизайнерських вишиванок модельєрки. Захід став своєрідною преамбулою до старту масштабної етновиставки «Стильне століття шляхетного одягу».

Ще раз Караванська показала американцям українські вишиванки вже восени 2015 року в рамках Ukrainian Chicago Fashion Show.

Караванська

Але не тільки вітчизняні та діаспорні дизайнери пропагують наш традиційний одяг. Давайте пригадаємо, як у травні 2015 році в анексованому Криму учні української школи-гімназії Сімферополя, яку після російської окупації перейменували в «Сімферопольську академічну гімназію», прийшли на «останній дзвоник» у вишиванках.

Сімферополь

Також 2015 року в центрі Москви проукраїнські активісти влаштували мінімарш вишиванок. До флеш-мобу долучились 20 мешканців російської столиці. Вони пройшли московським Арбатом в українському національному вбранні.

Арбат

Українець Микола Карпюк вдягнув вишиванку на оголошення вироку присяжних на суді у Чечні.

Карпюк

Тож бачимо, що модний тренд української вишиванки – це продукт тривалої популяризації традиційного одягу в різних містах, за різних обставин – на показах моди, у судових залах, під час вуличних флеш-мобів та в дипломатичних колах.

А далі ми поговоримо про елементи полтавського вишиваного стилю на американських сорочках.

Полтавські аксесуари на Нью-Йоркській сорочці

Так історично склалося, що сорочки на Полтавщині в основному вишивалися білими нитками. Типовим для нашого краю є стиль білим по білому. В його основі – широке використання рослинних візерунків, великої кількості мережок та різноманітних геометричних фігур. Серед популярних видів швів у білій вишиванці часто зображувалися солов’їні вічка, зерновий вивід та вирізування. Це надавало сорочкам делікатної напівпрозорості, легкості та ажурності.

Вишиванка Полтава

Рукава полтавських вишиванок часто зашивалися складними візерунками, і це у свою чергу формували чіткі геометричні композиції, та густо призбирувалися на рівні передпліччя.

IMG_1322

Фото: Олег Журавльов

Зустрічалися також і сорочки, де поряд з лиштвою до білої нитки додавали кольорову, переважно червону, а іноді вся сорочка вишивалася кольоровою ниткою. В таких випадках уставки та пелена вишивалися занизуванням, а рукава лиштвою. З кольорів найбільш поширеними були чисто червоний або синій.

На початку ХХ століття на Полтавщині почали вишивати сорочки квітками, переважно чорного або червоного кольорів.

Вишиванка Полтава 2

Саме в такому стилі українські дизайнери з Нью-Йорка і зобразили окремі елементи своєї модної колекції. Також в колекції ми зустріли білу сорочку на якій етнічне мереживо вишите саме білою ниткою.

Ірина Власенко, завідувач науково-дослідного відділу етнографії Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського, розповіла нам про історичні особливості полтавських вишиванок.

Як зазначила Ірина Власенко, ці американські вишиванки можна певною мірою віднести до Брокарівського стилю, який поширився в Україні, в тому числі й на Полтавщині у XIX –першій половині XX століття. Ця техніка полягає у компонуванні зображень квітів, віночків, гірлянд, кошиків, ваз. Орнаменти, виконані у такому стилі, потрапили в українську вишивку з російських друкованих видань, які копіювали німецькі, голландські, бельгійські та італійські узори. Аби зробити рекламу своєї продукції більш привабливою, російські та українські бізнесмени того часу друкували своєрідні каталоги товарів, додатки до журналів, які оздоблювали західноєвропейськими узорами.

IMG_1348

Фото: Олег Журавльов

Так, наприклад, мило парфумерів «Брокаръ и К.» рекламувалося з допомогою брошурок, що були розписані такою вишивкою. Це подобалося українським селянам, які брали «брокарівські» малюнки, і використовували їх у традиційній українській вишивці.

Як явище народної культури брокарівська вишивка відігравала свою роль в українському мистецтві, про що засвідчують літературні та архівні джерела. Колорит вишивок – переважно сполучення червоного і чорного кольорів, символів смутку і радості. Найбільшого поширення брокар набув на Полтавщині та Київщині, менший його вплив на вишивку західних регіонів. Тож Нью-Йоркські вишиванки також можемо охрестити, як брокарівські.

Натомість, художники, мистецтвознавці та дослідники народного мистецтва вважали брокарівську вишиванку антихудожнім витвором, який позбавлений глибоких народних традицій. Дослідник російської народної вишивки Галина Маслова відзначала:

– Сухі, натуралістичні зразки, далекі від народного мистецтва, зіграли негативну роль у розвитку російської, а також української вишивки. Вони проникали в села, найбільш близькі до міста, витісняючи місцеві оригінальні вишивки.

Однак, у Нью-Йоркських бутиках цей міксований стиль вишивки схоже переживає свій ренесанс. Місцеві світські левиці купують вишивані сорочки, фотографуються в них та викладають світлини у мережу Instagram.

тренд 2

Тренд 3

Тренд

Вийшов такий собі ефект бумерангу. Західноєвропейська вишивка проникла до України через рекламні каталоги початку ХХ століття, змішалася з полтавським стилем, і урізноманітнивши асортимент вишиваного стилю, через сто років повернулася у західний світ. І це, на нашу думку дуже добре. Адже, кожен народ, повинен дати щось хороше та прекрасне для цього світу. Схоже, що у нас вийшло.

Відео: Сергій Котелевець

Залишити відповідь
Коментувати

3 Коментарі

Я, правда, пишаюся тим, що українська вишиванка зараз так популярна, як в Америці, так і в Європі. І українці все частіше стали носити вишиванки. Я сама просто обожнюю одяг з вишивкою, і в мене є його досить багато. А купую я цей одяг в інтернет-магазині “Етнодім”. Тут дійсно широкий асортимент товарів, при тому, дуже високої якості. І ціни в цьому магазині помірні, особливо враховуючи те, що продаються тут авторські вишиті речі, виготовлені з натуральних тканин. Ось одна з моїх улюблених вишитих блуз, придбаних в цьому магазині, до речі, повністю ручна робота: http://etnodim.com.ua/ua/zhinkam/ua-zhinochi-vishivanki/zhinocha-vishivanka-c24-product.html Я і друзям, і родичам своїм даний магазин порекомендувала, і кожен з них знайшов собі тут щось для себе.

2016-11-16
Вікторія Гордієнко
Відповіcти
1

Україною правда потрібно пишатися і не тільки за вишиванку!

2016-08-16
Полтавка
Відповіcти
0

Наконец-то украинское в тренде )

2016-08-16
Календарь
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: