Стамбульська конвенція проти насильства: що і навіщо

16 травня біля стін Верховної Ради небайдужі вимагатимуть від депутатів ратифікувати Стамбульську конвенцію про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами. Зокрема, це дасть змогу визнати прояви домашнього насильства кримінальним злочином.

Домашнє насильство

Домашнє насильство

У 2011 році Україна стала одним із перших підписантів Конвенції Ради Європи(Стамбульської конвенції) про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами. Однак ратифікувати цей документ наші зааконотворці досі не спромоглися. Експертка у питаннях домашньго насильства Галина Корнієнко називає декілька причин того, що домашнє насильство в Україні дрсі не криміналізовано. Зокрема, шалений спротив духовенства і навіть депутатського корпусу.

– Депутатів та священників лякає поняття «гендер». Вони бачать у цьому якусь «загрозу традиційним устоям» та навіть «інституту родини», Хоча поняття домашнього насильства не зводиться до стосунків «чоловік-дружина». Цікаво, що для ратифікації Стамбульської конвенції потрібно ухвалити в Україні закон, який би криміналізував домашнє насильство. І один зі священників, представників Ради, запитав у розробників: “Чи можна зробити так, щоб за домашнє насильство кримінальна відповідальність наступала для всіх, крім священників та військових?”. Виявляється, це і стало однією з причин не рекомендувати до ратифікації. Але для мене набагато тривожнішим є той факт, що до цієї рекомендації так охоче прислухалися українські законодавці, – розказала експертка.

Тим більше, що у Стамбільській конвенції поняття» домашнього насильства» не обмежується також родиною. Адже під це підпадає, зокрема, насильство, яке може чинити колишній чоловік по відношенню до своєї дружини, якщо вони, розлучені, змушені проживати на одній площі або зустрічатися з інших причин, які часто не залежать від волі однієї зі сторін. Також метою Конвенції є недопущення виключення певних груп потерпілих на підставі їхнього шлюбного статусу або сексуальної орієнтації.

Що дасть ратифікація?

  1. Буде створено національну телефонну лінію довіри для того, щоб кожен був впевнений, що отримає інформацію або допомогу, якої потребує.
  2. Правоохоронні органи будуть зобов’язані забезпечити повагу та компетентне ставлення правоохоронних органів до вас влюдини у моменти, коли вона повідомляє про випадки травмування: побиття партнером, сексуальні домагання – та проводити належне розслідування.
  3. Правоохоронні органи будуть уповноважені невідкладно змусити теперішнього чи колишнього партнера, чоловіка або хлопця покинути житло для гарантування безпеки постраждалої особи (ізолювати кривдника).
  4. Конвенція створює перелік кримінальних правопорушень, серед яких – переслідування, сексуальне домагання та психологічне насильство. Правоохоронні органи можна повідомити про злочин. Називати речі своїми іменами допомагає вирішити проблему.
  5. Гарантує комплексну допомогу потерпілій особі й ефективне покарання кривдника.

Конвенція захищає не лише жінок, а також чоловіків, які, хоч і рідше, можуть бути жертвами домашнього насильства. А також дітей, адже, навіть якщо насильство не торкається їх безпосередньо, вони все одно визнаються потерпілими від нього. Тому що навіть постійне спостереження за домашнім насильством травмує психіку дитини.

Конвенція засвідчує, що насильство стосовно жінок та домашнє насильство не може вважатися особистою справою, а держави повинні попереджувати насильство, захищати потерпілих та застосовувати до кривдників кримінальне правосуддя.

З текстом Конвенції можна ознайомитися тут.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: