Сортуй, а то програєш. У Полтаві говорили про поводження зі сміттям

«Щоб запровадити сортування сміття у місті, потрібно бажання та зусилля громадськості, соціального підприємництва, науковців та влади. На жаль, останній пазл в Полтаві випадає «, – активіст «Еколтава» Микола Рябика.

Сортування сміття

Сортування сміття

У Полтаві говорили про поводження з відходами активісти та підприємці з усієї україни. У нашому місті відбулася перша Майстерня українських сортувальних ініціатив. Окрім полтавських екологічних активістів, на ній були представники Вінниці, Львову, Кривого Рогу, Краматорська, Вишгорода та ін. Ми запитали в організаторів з ГО «Еколтава», що і навіщо це було.

– Ідея в тому, щоб об’єднати представників сортувальних ініціатив в Україні: громадські організації, соціально відповідальний бізнес. Хотіли зібрати в одному місці, провести нетворкінг між нашими організаціями, створити ніби мережу. Бо багато організацій знайомі між собою, але ми не до кінця розуміли, які у кого є ресурси, на яку допомогу один від одного можемо розраховувути при втіленні проектів.

– Основний індикатор успішності заходу– всі познайомилися між собою, презентували свої напрацювання. На наступний день разом працювали над інформаційними матеріалами стосовно сортування відходів, мінімізації їхньої кількості. Протягом наступних тижнів сформуємо методологічні матеріали, які будуть у вільному доступі. І всі зацікавлені, представники громад та колективів зможуть взяти ці рекомендації, визначити індикатори і започаткувати кампанію із сортування у своїх містах чи деінде. В Україні є кліматична мережа, енергетичні мережі, але по відходах у нас такої не було. Тож фундамент до її створення закладений. Люди реально тепер конектяться, спілкуються, розуміють, хто на що здатен. Можна планувати спільні проекти чи, наприклад, допомагати, коли таке комусь з нас потрібно, будуть ресурси – будемо ділитися. Така задумка була.

– Дуже цікаво, що були представники організацій, які тільки починають сортувальну роботу і ще не до кінця розуміють, що і як робити. І паралельно – представники таких потужних організацій, які вже навіть мали досвід написання стратегій поводження з відходами для своїх міст у них. Надія Лінчук із Вінниці розповідала, як відбувається сортування. Там 50-80% населення вже сортує відходи. Це божевільний результат. Бо деякі населені пункти протягом 10-20 років не можуть майже нічого досягти, буквально на 5% рівень сортування підвищився, а вінничани такого результату за кілька років досягли.

– У Вінниці відходи відсортовують на дві фракції – сухі і вологі. Сухі – це полімери, макулатура, а вологі – органіка. Також у них є сортувальна станція, яка реально працює. І потім все пресують і відправляють на переробні потужності. Дуже гарна у них інформкампанія була: яскраві, цікаві брошурки, де доступно пояснено, про які відходи йдеться. Вони там цілу родину супер-героїв створили: тато, мама, син, які правильно поводяться з відходами. Так закладали ці норми у свідомість дітей, у першу чергу. На технічному рівні теж було все логічно зроблено – окремі контейнери для сухих та вологих відходів. Людям спростили сортування до мінімуму. Так і залучили до сортування майже 80% населення.

– Діана за Львову розповідала, як реально за кілька днів писали інформаційну частину загальноміської стратегії поводження з відходами для мера Садового. І вона реально була ухвалена. Це доводить, що громадськість дійсно може впливати на все це. Головне, щоб збігалися бажання громадськості і влади. Щоб влада або дозволяла громадськості це робити, або, принаймні, не заважала.

– Полтавський регіон, якщо дивитися за різними нормативними положеннями, за готовою документацією, то наразі наче в першій трійці серед регіонів України стосовно роботи з відходами. Бо у нас є і План поводження з відходами по області, і Стратегія, розроблена на субрегіональному рівні. Але практичні дії занепадають. Особливо у Полтаві, яка наче має бути флагманом у цьому питанні. Але насправді ми на дуже низькому рівні у поводженні з відходами. У нашому місті все дуже залежить від політичної волі. Тому ми працюємо над розробкою потужної інформаційної кампанії, щоб люди у нашому місті розуміли, що це потрібно, робили самі і вимагали цього. Все починається з побуту. Кожен може почати сортувати та мінімізувати сміття у своєму повсякденному житті. Повірте, якщо люди масово почнуть складати папірець до папірця і вивозити це на пункти прийому, або складати біля сміттєвих баків, щоб відсортоване забрали безхатченки, то це вже буде великий прогрес. Однак якщо говорити про співпрацю влада-громадськість-соціальний бізнес-науковці, то у нас поки що один пазл випадає. І це саме влада. Нам влада говорить, що виділяється 15 млн грн для встановлення сортувальної лінії на Макухівському сміттєзвалищі, але з джерел відомо, що це не так, нічого такого не має – лише запустили інформацію, щоб заспокоїти людей. Ми, громадськість, готові вийти на співпрацю з владою. Завжди відкриті. На жаль, фідбеку від чиновників поки що не маємо.

Наступну МУСІ активісти хочуть провести в Запоріжжі. Там планують об’єднати представників екологічного бізнесу, готових займатися його екологічним спрямуванням.

(інфографіка – Тетяна Домненко, відео – Сергій Чорномаз)

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: