Служити не можна звільнити. Продовження

1

Полтавський окружний адміністративний суд відмовив військовослужбовцю Ігорю Бутенку у праві звільнитися з лав ЗСУ після майже 4 років служби навіть попри закінчення контракту  кілька місяців тому. Таким чином, бійцю доведеться відслужити іще щонайменше 7 місяців, перш ніж він зможе знову стати цивільним.

Суд

Суд

Військовослужбовцю з Кременчука Ігорю Бутенку Полтавський адміністративний суд не дозволив звільнитися із армії. Суддя С.Клочко не побачив для цього жодних передумов. І, фактично, погодився з позицією відповідачів – представників військової частини, де служить Бутенко. За їхніми словами, після закінчення терміну свого трирічного контракту боєць продовжував отримувати грошове та матеріальне (натільна білизна, берці тощо); не ставив запитань командуванню щодо свого звільнення, не подав рапорт у тримісячний термін до моменту закінчення контракту, як це передбачено.  А отже, продовжував служити добровільно. Тому жодних підстав для звільнення зараз немає.

Нагадаємо, Ігор Бутенко служить старшим солдатом-навідником реактивної артилерійської батареї артдивізіону, має статус учасника бойових дій. Коли термін його трирічного контракту сплив, звільнитися з лав ЗСУ військовослужбовець не зміг. Адже, як виявилося, за півтора місяці до закінчення, 04.01.2017 р., командування частини скористалося  чинною на ту дату редакцією закону «Про військовий обов’язок та військову службу» та, відповідно, наданим йому правом на одностороннє, тобто без згоди військовослужбовця, продовження строку контракту. При цьому з 7.01. 2017 р. вступив у дію Закон №1769-VIII від 6.12.2016 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку проходження військової служби». Згідно з ним, спеціальне «право на звільнення з військової служби набувають військовослужбовці, які уклади контракт на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію та вислужили не менше 24 місяців військової служби за контрактом». Докладніше про обставини справи можна почитати тут.

У судовому засіданні сьогодні Бутенко участі не брав: наразі він перебуває у відрядженні у зоні проведення АТО разом зі своїм підрозділом. Юрист Ірина Мягкова, що представляла інтереси позивача, вважає: командування військової частини могло спеціально відправити Бутенка на фронт саме зараз, щоб він не міг відстоювати свої права у суді.

Нагадаємо також, що адміністративний суд вже вдруге розглядає цю справу. Першого разу позивачеві відмовили у задоволенні позову  на вимогу  військової прокуратури Полтавського гарнізону у зв’язку з настанням строку позовної давності. Однак представникам Бутенка вдалося виграти апеляцію у Харківському апеляційному суді. Він своїм рішенням зобов’язав Полтавський адміністративний повернутися до цього питання. В обох випадках справу розглядав  суддя К.Клочко.

–  Цей суддя взагалі не мав права знову розглядати справу після того, як його попередня спроба не розглядати її провалилася, а ухвала була скасована апеляційним судом. У ст. 37 Кодексу адміністративного судочинства прямо йдеться про те, що “cуддя, який брав участь у вирішенні адміністративної справи в суді першої інстанції, не може брати участі у вирішенні цієї самої справи в судах апеляційної і касаційної інстанцій, а також у новому її розгляді у першій інстанції після скасування попередніх рішення, постанови або ухвали про закриття провадження в адміністративній справі”, – роз’яснює Мягкова.

Під час судового засідання іноді здавалося, що суддя наперед вже вирішив, яким буде його рішення у справі. Особливо, коли дорікнув представнику позивача за те, що вона давала коментарі журналістам.

– Таким “закріпаченням військовослужбовців” суд підриває обороноздатність держави. Бо хто захоче йти служити на контракт після того, як офіційно оголошено: піти з військової служби можна тільки одним шляхом – загинувши або отримавши поранення, і не інакше? Тим більше, що попри зміни у законодавстві, які начебто вже не давали можливості утримувати контрактників на службі проти їхньої волі, нещодавно Міністерство оборони видало нову вказівку, яка, схоже, зовсім позбавить контрактників можливості звільнитися у 2018 році, навіть якщо термін дії їхнього контракту минув, – каже юрист.

Призупинення звільнення

Призупинення звільнення

Зокрема, у документі зазначається, що наразі у Верховній Раді знаходиться на розгляді законопроект, який визначає можливість звільнення зі служби військовослужбовців, що підписали контракт до кінця особливого періоду, та ін.. Голосувати за нього депутати мають на найближчій сесії. Тому з 7.01.2018 і до набрання чинності відповідним Законом України звільнення військовослужбовців тимчасово призупиняється, бо не буде законодавчо врегульоване.

Чи подаватиме військовослужбовець Бутенко апеляцію на рішення Полтавського адміністративного суду, наразі невідомо. Зараз, на фронті, йому, очевидно, не до того.

19 липня 2018
18 липня 2018