Сімейні лікарі тестуватимуть пацієнтів на ВІЛ

2

Протягом квітня-червня 2018 року у 12 регіонах України, де рівень поширеності ВІЛ-інфекції найвищий, через електронну систему закупівель лікарні придбали 102,3 тисячі швидких та лабораторних тестів для виявлення ВІЛ.

Сімейні лікарі тестуватимуть пацієнтів на ВІЛ

Сімейні лікарі тестуватимуть пацієнтів на ВІЛ

Під час дослідження фахівці Інституту аналітики і адвокації виявили, що у цих регіонах діють кілька проектів, які, додатково до закупівель з державного та місцевого бюджетів, забезпечують лікарні швидкими тестами.

За цей період тестів закупили у 5 разів менше, ніж протягом першого кварталу 2018 року.

— Зменшення обсягів закупівель тестів, що припадає на цей період, характерне для сфери медичних закупівель, адже пік оголошення закупівель щорічно припадає на лютий-березень. Ця особливість пов’язана, в першу чергу, із нюансами бюджетного фінансування, — пояснила Олена Дмитренко, менеджер напрямку моніторингу закупівель ІАА.

76% усіх закуплених тест-систем припадає на три регіони України. Найбільшу кількість тестів придбали у Донецькому регіоні — 43,3 тисячі штук (як і минулого року). У другому кварталі 2018 року на Херсонщині закупили 19,2 тис. тест-систем та 15,5 тис. — у Кіровоградській області. Зазначимо, що попереднього періоду ці регіони разом придбали всього 460 одиниць тестів.

Зважаючи на відмінності у використанні тест-систем під час боротьби з епідемією, традиційно розподілили придбані тести на 2 види: лабораторні та швидкі. Обсяги закуплених тестів різного виду у розрізі регіонів виглядають так.

Серед замовників під час дослідження відмітили велику кількість лікарень різного профілю. На думку аналітиків, така тенденція є позитивною, адже дозволяє охопити тестуванням ширше коло пацієнтів, а відповідно підвищити рівень виявлення інфекції та у перспективі зупинити поширення епідемії.

30% лікарень, які закуповували тести протягом квітня-червня 2018 року, надають медичну допомогу на первинній ланці. Важливо також і те, що в рамках реформи охорони здоров’я, яка триває, сімейні лікарі отримають можливість тестувати на ВІЛ своїх пацієнтів самостійно у закладі, в якому працюють.

Аналітики ІАА відзначають, що збільшення обсягів придбання тест-систем лікарнями первинної ланки однозначно можна відзначити як позитивний показник спрощення процесу тестування на ВІЛ для пацієнтів. Оскільки чим більші запаси тест систем в лікарнях, де надають медичні послуги сімейні лікарі, тим більшій кількості своїх пацієнтів вони зможуть запропонувати таке тестування пройти. А також протестувати тих, хто самостійно виявив бажання дізнатись про свій статус.

Довідково: Матеріал створений ГО «Інститут аналітики та адвокації» у рамках проекту «Regional monitoring and analysis for 100% of Life» за фінансової підтримки БО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» в рамках реалізації проекту HealthLink: «Прискорення зусиль з протидії ВІЛ в Україні» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст є відповідальністю Інститут аналітики і адвокації і не обов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів Америки.

Прес-служба ГО «Інститут аналітики та адвокації»

22 февраля 2019
21 февраля 2019