Що варто знати, коли вас турбують колектори

Трибуна
16 днів. тому

Останнім часом надходить все більше звернень громадян щодо вимагання колекторськими організаціями наявної чи навіть вигаданої кредитної заборгованості. Тому, зараз ми надамо корисні рекомендації як діяти в таких ситуаціях.

Що варто знати, коли вас турбують колектори

Що варто знати, коли вас турбують колектори

Спершу, слід з’ясувати для себе правовий статус колекторів та їхню участь у кредитних правовідносинах. Більшість методів, які застосовують колектори у своїй діяльності, є незаконними. Розглянемо найбільш типові серед них:

  1. Телефонні розмови з боржником, у яких колектор представляється працівником правоохоронних органів та погрожує відкрити кримінальне провадження у разі непогашення заборгованості;
  2. Поширення інформації про боржника та його заборгованість перед кредиторами у будь-який спосіб;
  3. Виїзд за адресою боржника з метою змусити його сплатити заборгованість шляхом погроз або навіть насильства тощо.

Усі ці методи є способами психологічного впливу, для того, щоб змусити особу віддати гроші та розраховані на юридичну необізнаність боржників.

Щодо телефонних розмов – потрібно дізнатися у колектора його прізвище, ім’я та по-батькові, посаду, найменування установи, яку він представляє та просити назвати номер договору, за яким ви маєте грошову заборгованість. Будь-які відомості, які становлять персональні дані про вас говорити не потрібно. Якщо колектори справді набули право грошової вимоги за вашим зобов’язанням, яке ви укладали з банком, вони мають володіти всією необхідною інформацією. Якщо колектори не володіють про вас ніякою інформацією, найімовірніше ви маєте справу з шахраями, тому таке спілкування краще одразу припинити. Крім того, працівники судових та правоохоронних органів ніколи не будуть вимагати у вас виконати грошові зобов’язання перед кредитором, а погрози щодо кримінальної відповідальності за прострочення боргу є безпідставними, оскільки у ваших діях немає складу злочину.

Розповсюдження інформації про боржника та його заборгованість є правопорушенням, за яке передбачена адміністративна відповідальність. Тому у разі, якщо колектори розміщують оголошення, які стосуються вас особисто та ваших персональних даних, зверніться до поліції та вимагайте притягнення колекторів до відповідальності, за порушення законодавства у сфері захисту персональних даних.

Якщо до вас завітали колектори особисто та намагаються потрапити до вашого житла – негайно викликайте поліцію. Колектори не мають права у такий спосіб вимагати виконувати цивільно-правові зобов’язання і, тим більше, якщо їх вимоги мають погрозливий характер або пов’язані з насильством.

Які дії колекторів є законними?

Якщо колекторська компанія набула права вимоги за зобов’язанням боржника, вона має право звертатися до останнього письмово з вимогою або претензією про виконання цивільно-правового обов’язку, попередньо повідомивши про те, що така компанія стала новим кредитором у зобов’язанні. Якщо методи досудового врегулювання спору не діють, така компанія може звернутися до суду з позовом про стягнення заборгованості і у разі задоволення такої вимоги, лише співробітники виконавчої служби мають право примусово стягувати заборгованість з боржника на підставі Закону України «Про виконавче провадження».

Таким чином, потрібно зазначити, що діяльність колекторів не врегульована жодним спеціальним законодавчим актом. Разом з тим, вона прямо не заборонена законом. Колекторські компанії активно беруть участь у врегулюванні спорів боржниками та банками, шляхом викупу права грошової вимоги. Однак, у своїй діяльності колектори часто застосовують методи, які є незаконними та порушують права боржників, тому при спілкуванні з такими особами необхідно перш за все чітко знати свої права та розуміти межі діяльності таких компаній, які іноді вдаються до злочинів з метою стягнути борг. Тож, ми рекомендуємо бути пильними та обережними. І на останок, хочеться зазначити, що юридична обізнаність – це інструмент, який знадобиться за будь-яких обставин, тому кожній людині потрібно знати та вміло користуватися своїми правами.

Готувала консультант Навчально-практичної лабораторії «Юридична клініка «Lex Qourum» Мельникова Ю.

Трибуна
16 днів. тому
Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: