Що варто знати, коли вас турбують колектори

Трибуна
2019-11-04

Останнім часом надходить все більше звернень громадян щодо вимагання колекторськими організаціями наявної чи навіть вигаданої кредитної заборгованості. Тому, зараз ми надамо корисні рекомендації як діяти в таких ситуаціях.

Що варто знати, коли вас турбують колектори

Що варто знати, коли вас турбують колектори

Спершу, слід з’ясувати для себе правовий статус колекторів та їхню участь у кредитних правовідносинах. Більшість методів, які застосовують колектори у своїй діяльності, є незаконними. Розглянемо найбільш типові серед них:

  1. Телефонні розмови з боржником, у яких колектор представляється працівником правоохоронних органів та погрожує відкрити кримінальне провадження у разі непогашення заборгованості;
  2. Поширення інформації про боржника та його заборгованість перед кредиторами у будь-який спосіб;
  3. Виїзд за адресою боржника з метою змусити його сплатити заборгованість шляхом погроз або навіть насильства тощо.

Усі ці методи є способами психологічного впливу, для того, щоб змусити особу віддати гроші та розраховані на юридичну необізнаність боржників.

Щодо телефонних розмов – потрібно дізнатися у колектора його прізвище, ім’я та по-батькові, посаду, найменування установи, яку він представляє та просити назвати номер договору, за яким ви маєте грошову заборгованість. Будь-які відомості, які становлять персональні дані про вас говорити не потрібно. Якщо колектори справді набули право грошової вимоги за вашим зобов’язанням, яке ви укладали з банком, вони мають володіти всією необхідною інформацією. Якщо колектори не володіють про вас ніякою інформацією, найімовірніше ви маєте справу з шахраями, тому таке спілкування краще одразу припинити. Крім того, працівники судових та правоохоронних органів ніколи не будуть вимагати у вас виконати грошові зобов’язання перед кредитором, а погрози щодо кримінальної відповідальності за прострочення боргу є безпідставними, оскільки у ваших діях немає складу злочину.

Розповсюдження інформації про боржника та його заборгованість є правопорушенням, за яке передбачена адміністративна відповідальність. Тому у разі, якщо колектори розміщують оголошення, які стосуються вас особисто та ваших персональних даних, зверніться до поліції та вимагайте притягнення колекторів до відповідальності, за порушення законодавства у сфері захисту персональних даних.

Якщо до вас завітали колектори особисто та намагаються потрапити до вашого житла – негайно викликайте поліцію. Колектори не мають права у такий спосіб вимагати виконувати цивільно-правові зобов’язання і, тим більше, якщо їх вимоги мають погрозливий характер або пов’язані з насильством.

Які дії колекторів є законними?

Якщо колекторська компанія набула права вимоги за зобов’язанням боржника, вона має право звертатися до останнього письмово з вимогою або претензією про виконання цивільно-правового обов’язку, попередньо повідомивши про те, що така компанія стала новим кредитором у зобов’язанні. Якщо методи досудового врегулювання спору не діють, така компанія може звернутися до суду з позовом про стягнення заборгованості і у разі задоволення такої вимоги, лише співробітники виконавчої служби мають право примусово стягувати заборгованість з боржника на підставі Закону України «Про виконавче провадження».

Таким чином, потрібно зазначити, що діяльність колекторів не врегульована жодним спеціальним законодавчим актом. Разом з тим, вона прямо не заборонена законом. Колекторські компанії активно беруть участь у врегулюванні спорів боржниками та банками, шляхом викупу права грошової вимоги. Однак, у своїй діяльності колектори часто застосовують методи, які є незаконними та порушують права боржників, тому при спілкуванні з такими особами необхідно перш за все чітко знати свої права та розуміти межі діяльності таких компаній, які іноді вдаються до злочинів з метою стягнути борг. Тож, ми рекомендуємо бути пильними та обережними. І на останок, хочеться зазначити, що юридична обізнаність – це інструмент, який знадобиться за будь-яких обставин, тому кожній людині потрібно знати та вміло користуватися своїми правами.

Готувала консультант Навчально-практичної лабораторії «Юридична клініка «Lex Qourum» Мельникова Ю.

Трибуна
2019-11-04
Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: