Що таке суд присяжних та як стати одним з них?

Трибуна
2019-06-15
2

Не так давно в Україні почали залучати до участі у судовому процесі присяжних. Технічно – це різновид розгляду справ у суді, при якому рішення по суті справи приймають непрофесійні судді. 

Що таке суд присяжних та як стати одним з них в Україні

Перше судове засідання нового формату відбулось у квітні 2013-го року. Тепер же ця практика поступово стає нормою. Для того, аби стати присяжним, громадянин України має звернутися до місцевої ради із заявою про включення його/її до відповідного списку. Подані кандидатами документи розглядаються органом місцевого самоврядування для погодження в порядку черговості та формуються у списки присяжних. У разі відповідності такої особи встановленим у законі вимогам до присяжних, місцева рада своїм рішенням включає її до списку присяжних. Список присяжних направляється у відповідний суд.

Для забезпечення прозорості роботи системи присяжних для у часті у кожній конкретній справі відбирає автоматизована система документообігу суду. Їх залучають до здійснення правосуддя на строк не більше одного місяця на рік або на більший термін (для закінчення розгляду справи, розпочатої за їхньої участі).

Що ж до обов’язків, то тут присяжний зобов’язаний вчасно з’явитися на запрошення суду для участі в судовому засіданні. Щоправда за відсутність без поважних причин передбачена адміністративна відповідальність. Також присяжні мають певні привілеї — на час виконання ним обов’язків зі здійснення правосуддя роботодавець зобов’язаний увільнити присяжного від роботи. Відмова в увільненні від роботи вважається неповагою до суду. При цьому, за присяжними на час виконання ними обов’язків у суді за місцем основної роботи зберігаються всі гарантії та пільги, передбачені законом.

Час виконання народним засідателем чи присяжним обов’язків у суді зараховується до всіх видів трудового стажу. Присяжних не можна звільнити з роботи або перевести на іншу роботу без його згоди під час виконання ним обов’язків у суді. Також присяжним відшкодовуються витрати на проїзд і наймання житла, виплачуються добові. Зазначені виплати здійснюються територіальними управліннями Державної судової адміністрації України за рахунок коштів Державного бюджету України.

Зазначимо, на присяжних поширюються гарантії незалежності і недоторканності суддів, установлені законом, на час виконання ними обов’язків із здійснення правосуддя. За обґрунтованим клопотанням  присяжного заходи безпеки щодо нього можуть уживатися і після закінчення виконання цих обов’язків.

Матеріал підготував начальник ГТУЮ у Полтавській області Олег Тимченко

Залишити відповідь
Коментувати

2 Коментарі

Не знала ,що в Україні є суд присяжних.

2019-06-16
Наталі
Відповіcти
0

Бачила фільми з присяжним, це цікава форма правосуддя.

2019-06-16
Катя
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: