Щеплення від дифтерії для дорослих: як зробити правильно

1

Загроза епідемії дифтерії в Україні цілком реальна, вважають медики. Чому цю хворобу називають смертельно небезпечною і як так сталося, що в Україні знову «піднімають голову» начебто контрольовані інфекції, ми спитали в експерта обласного Департаменту охорони здоров’я Світлани Писаренко.

Вакцина від дифтерії

Вакцина від дифтерії

— Це абсолютно передбачувана ситуація, бо всі вакцинокеровані інфекції, до яких належить і кір, і дифтерія, виникають, коли є недостатній прошарок імунізованого населення. На жаль, починаючи з 2000-рр. у нас поширювалися антивакцинальні настрої у суспільстві, була нестача вакцин, тому відсоток імунізованих дуже впав. Контроль цих інфекцій відбувається при наявності колективного імунітету. Мову про нього можна вести, коли вакциновано 95% населення і більше. У нас за підсумками 2017 року було щеплено всього 58% дітей. Так, у 2016 — взагалі 13%, так що кількість зростає. Але цього явно недостатньо. Дорослих же проти дифтерії щеплено лише 31%. Дорослі у нас забули, що мають вакцинуватися від правця та дифтерії кожні 10 років, — каже Світлана Писаренко.

Звичайний лікарський огляд, вимірювання тиску та температури — підготуватися до вакцинації не складно. Зробити її можна в амбулаторії за місцем проживання. Спитають хіба що про наявність флюорографії.

— Щеплення робиться в плече, внутрішньом’язово. Ще раз наголошую — ніяких сідниць. Бо ще існують якісь старі настанови у головах деяких медиків, які намагаються робити щеплення від дифтерії у сідницю. Ні, тільки у дельтаподібний м’яз плеча. До речі, дітям старше трьох років — так само. Чому — поясню: голочка трисантиметрова, а в сідницях спочатку йде підшкірно-жирова клітковина. Тож препарат до м’язу просто не потрапить, і не буде у нас нормального імунітету. Дорослі легше переносять вакцину, ніж діти. Трапляються здебільшого місцеві реакції: ущільнення, болючість у місці ін’єкції. Можуть триматися десь до тижня. Можна нурофен прийняти або щось подібне, знеболююче, — пояснює експерт.

Вакцина від дифтерії

Вакцина від дифтерії

Зараз на обласному імунологічному складі — близько 100 000 доз вакцин.

— У нас стоять професійні холодильники, наззовні виведені датчики, завдяки яким ми контролюємо температуру. Також є термометри всередині холодильників. Ми контролюємо показники двічі на день. Вакцина зберігається при температурі від 2 до 8 градусів. На кожному флаконі є індикатор. Якщо він світлий, то вакцина правильно зберігалася. Якщо ж темнішає, стає фіолетовим, як коло навколо цього квадратика, то ми можемо говорити про порушення у зберіганні. З початку 2018 року райони Полтавщини уже отримали 40% вакцин від своєї річної потреби. Бо зараз люди активніше ідуть вакцинуватися, ми цьому дуже раді, тому вирішили дещо збільшити запас вакцин на районних складах. Представники районів приїздять у Полтаву зі своїми сумками-холодильниками, з холодовими елементами. Якщо ж це дальні райони, такі як Чорнухинський, Пирятинський, звідки до Полтави їхати більше двох годин, то вони попереджають нас про свій приїзд заздалегідь. І холодові елементи для них готуємо вже ми. Дуже важливо зробити так, щоб оцей холодовий ланцюг не переривався, — розповідає Ольга Бастаногова, завідувач обласного імунологічного центру.

Смертність від дифтерії становить 50%. Підступність її також у так званому бактерієносійстві, коли людина начебто здорова, але є носієм збудника і може заразити інших. У перші дні дифтерія схожа на ангіну або мононуклеоз. Але набагато небезпечніша.

— Дифтерійна бактерія дуже сильна і погано впливає на серцевий м’яз. Викликає його запалення. Хворі часто помирають саме від дифтерійного міокардиту. Крім температури та болю у горлі, специфічним проявом є утворення таких сірих плівок на мигдалинах, у горлі. Вони перекривають просвіт дихальних шляхів. І людина просто не може дихати.

Проти дифтерії антибіотики безсилі. Допомогти може хіба що протидифтерійна сироватка. Довгий час її в Україні не було. Нещодавно ж як гуманітарний вантаж надійшла з Індії. Кілька сотень доз зберігаються на складах ДП «Укрвакцина» і, за потреби, будуть розподілені по регіонах. Але у випадку епідемії на всіх її все одно не вистачить.
(відео — Сергій Чорномаз)

20 марта 2019