Щаслива родина – це можливо

5

Що ми знаємо про щасливу сім’ю? Зрозуміло, що поняття про щастя у кожного різне. Але, погодьтесь, у традиційному розумінні — це сім’я, яка наповнена дитячим сміхом. На жаль, не все залежить від нашої волі, життя постійно дарує нам сюрпризи. Іноді приємні, а іноді не дуже. Головне — розуміти, що багато корисних справ для нас та оточуючих ми можемо зробити самі. Давайте поговоримо про усиновлення!

Щаслива родина – це можливо

Щаслива родина – це можливо

Насамперед, усиновлення це прийняття дитини у свою сім’ю на правах дочки або сина. Усиновлення є пріоритетною формою влаштування дитини, що передбачає побудову постійних і стабільних відносин між дитиною і батьками. При такій формі влаштування дитина втрачає статус сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, але набуває справжніх батьків «назавжди», з усіма правами та обов’язками, які є між біологічними батьками та дітьми.

Якщо ж ви остаточно вирішили змінити своє життя на краще, усиновивши доньку чи сина, то повинні знати, що потрібно для цього зробити.

Для початку, необхідно звернутися до служби у справах дітей за місцем свого проживання (реєстрації). Там ви зможете отримати детальну консультацію фахівців про порядок і умови усиновлення, про права та обов’язки кандидатів в усиновлювачі та усиновлювачів, правові наслідки усиновлення тощо.

Як ви розумієте, для цього потрібен певний пакет документів:

 • заява про взяття на облік кандидатів в усиновителі;
 • копія паспорта;
 • довідка про заробітну плату за останні 6 місяців або копія декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчена податковими органами;
 • копія свідоцтва про шлюб, якщо ви перебуваєте у шлюбі;
 • висновок про стан здоров’я (форму ви зможете отримати у фахівця служби у справах дітей);
 • довідка про наявність чи відсутність судимості;
 • копія документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.

Термін збору документів залежить тільки від вашої активності. Термін дії документів — 1 рік з дня їх видачі, якщо інше не передбачено законодавством України.

Потім протягом 10 робочих днів після отримання всіх документів служба у справах дітей складає акт обстеження ваших житлово-побутових умов і перевіряє надані документи. На підставі документів та співбесіди розглядається питання про можливість стати усиновлювачем. У разі позитивного висновку вас поставлять на облік кандидатів в усиновлювачі.

За бажанням або за рекомендацією служби у справах дітей ви зможете пройти навчання з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Термін навчання варто уточнити у фахівця служби у справах дітей (у кожному регіоні він може бути різним).

Після цього вам видадуть висновок про можливість бути усиновлювачем. Термін дії документу про можливість бути усиновлювачем дійсний 1 рік з моменту видачі. Він може бути продовжений, але не більше, ніж ще на 1 рік .

Інформацію про дітей, які можуть бути усиновлені, ви можете знайти, звернувшись до служби у справах дітей, в якій перебуваєте на обліку, до обласної служби у справах дітей або до департаменту захисту прав дітей та усиновлення Мінсоцполітики. Вам покажуть фотографії, розкажуть про стан здоров’я дитини, її розумовий та фізичний розвиток, а також чи є у неї брати/сестри.

Після отримання інформації про дитину ви отримаєте направлення до служби у справах дітей за місцем перебування дитини для знайомства з нею. Термін дії направлення становить 10 робочих днів від дати видачі. У разі необхідності, він може бути продовжений, але не більше ніж на 10 робочих днів. І лише потім ви зустрінетеся з дитиною і отримаєте більш повну інформацію про неї.

У разі, якщо ви приймаєте рішення про усиновлення цієї дитини, потрібно написати заяву до служби у справах дітей за місцем перебування дитини, яка протягом 10 робочих днів (з моменту надходження заяви) готує проект висновку про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини. Цей висновок ви отримаєте для надання його до суду разом з іншими документами.

Після цього на вас чекає розгляд справи в суді, який завершиться рішенням.

Звертаємо увагу, що існує перелік осіб, які не можуть бути усиновителями:

 • особи, які обмежені у дієздатності;
 • особи, які визнані недієздатними;
 • особи, які позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;
 • особи, які були усиновлювачами (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями) іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу) з їхньої вини;
 • особи, що перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;
 • особи, які зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;
 • особи, які не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу);
 • особи, які страждають на хвороби, перелік яких затверджений Міністерством охорони здоров`я України;
 • особи, які є іноземцями та не перебувають у шлюбі, крім випадків, коли іноземець є родичем дитини;
 • особи, які були засуджені за злочини проти життя і здоров’я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324, 442 Кримінального кодексу, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших злочинів;
 • особи, які за станом здоров`я потребують постійного стороннього догляду;
 • особи, які є особами без громадянства;
 • особи, які перебувають у шлюбі з особою, яка відповідно до пунктів 3-6, 8 і 10 цієї статті не може бути усиновлювачем.

Якщо ж ви не відноситесь до осіб, які перераховані вище і хочете усиновити дитину — не бійтеся. Ми переконані, що ваше життя зміниться на краще!

Анна Швидка, консультант навчально-практичної лабораторії «Юридична клініка «Lex Qourum»

23 марта 2019
22 марта 2019
21 марта 2019