Розподіл політичних сил Полтавської міської ради

3

Результати виборів до Полтавської міської ради не здивували. Головною несподіванкою можна назвати, мабуть, лише високий результат ВО «Свобода», яка набрала понад 10% голосів полтавців і делегувала у міський представницький орган шість висуванців. Також перевершили очікування результати «Рідного міста». Ця політична партія посіла друге місце після провладної «Солідарність».

1_1

Результати голосування, згідно інформації ЦВК, виглядають так:

1. Блок Петра Порошенка «Солідарність» — 13 238 або 12,68%;

2. Політична партія «Рідне місто» — 12 340 або 11,82%;

3. Політична партія «Совість України» — 12 237 або 11,72%;

4. Всеукраїнське об’єднання «Свобода» — 11 022 або 10,56%;

5. «Партія Простих Людей Сергія Капліна» — 9 239 або 8,85%;

6. Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» — 7 637 або 7,31%;

7. Політична партія «Об’єднання «Самопоміч» — 6 861 або 6,57%.

Майже подолали прохідний 5-відсотковий бар’єр УКРОП, «Сила Людей» та Радикальна Партія Ляшка, які мали результати відповідно 4,9%, 4,4% та 4,2%. Але ці політичні сили делегували своїх представників до районних у місті рад і, все ж таки, матимуть певний вплив на управління містом. Якщо у випадку із УКРОПом та «Силою Людей» можна стверджувати, що партії є практично новоствореними та мають усі шанси показати позитивну динаміку результатів у майбутньому, то «ляшківцям» треба змінювати або корегувати організаційну чи кадрову політику партійної міської структури.

Зрозуміло, що склад депутатів від деяких партій може змінитися. Наприклад, вже зараз колишній голова Полтавської ОДА та лідер партії «Рідне місто» Олександр Удовіченко поступився місцем у міськраді, пройшовши до лав обласної влади, а вакантне місце займе Оксана Деркач.

Деякі факти дають змогу виявити недоліки та переваги нової виборчої системи. Наприклад:

— на теперішній момент без представництва у раді залишилося 14 виборчих округів по місту Полтава (це округи № 3, 11,12,15,17,25, 27, 28, 30, 31, 34, 36, 40 та 42);

— натомість 9 округів отримали у «користування» по два обраних депутати;

— партіям стало значно важче впливати на те, щоб депутатами стали «потрібні люди» із партійного списку одразу після виборів, проте вони мають можливість робити це після остаточних результатів виборів;

— найвищі результати у процентному відношенні показали представники БПП Павлій Віталій Юрійович (22,1%) та Матвєєва Майя Кадирівна (21,5%), проте у абсолютному відношенні, якщо рахувати кількість голосів, першість мають Матвєєва Майя Кадирівна (531 голос), та представниця партії «Рідне Місто» – Світлана Іванівна Нестуля (501 голос).

— показником, який гарантує потрапляння у склад депутатів Полтавської міської ради, стала цифра 15,89%.

Певні висновки щодо роботи новообраного складу Полтавської міської ради можна зробити уже зараз:

У раді не буде явної більшості певної політичної сили. На відміну від попереднього складу міської ради, у якій владна партія Олександра Мамая – «Совість України» – мала переважну більшість у складі 35 із 50 депутатів, міська рада сьомого скликання буде радою ситуативної більшості, а більшість рішень буде схвалюватися із згодою різних політичних сил.

Секретар міської ради може стати неформально найвпливовішою фігурою у міській владі, якщо ним стане нейтральна та частково аполітична людина із відсутністю негативу до усіх політичних сил. Головною задачею секретаря буде налагодити контакти із депутатськими фракціями та забезпечити прийняття хоча б чисто господарських та соціальних рішень.

У раді будуть фракції, які не стануть частиною більшості, створеною будь-яким із потенційно можливих міських голів. Саме від них буде залежати прийняття або неприйняття резонансних рішень Полтавської міської ради.

10 (1)

Ймовірні кандидати на посаду секретаря Полтавської міської ради:

1. Оксана Деркач;

2. Олександр Шамота;

3. Олег Білоножко або Ігор Окіпнюк.

Розстановка сил у міській раді має такий вигляд, але, можливо, певні переміщення у внутрішньопартійних списках будуть мати місце:

7

«Солідарність – Блок Петра Порошенка». Має у активі 8 депутатських місць. Першим номером у партійному списку став кандидат на посаду міського голови Андрій Матковський. Показник провладної сили у місті (12,68%) є нижчим, ніж результат по області (15,84%), та значно нижчим, ніж середньоукраїнський результат (19,4%). Серед обраних депутатів від політичної сили можна виділити «перебіжчика» із партії «Совість України» Віталія Павлія, відомого записом нецензурної телефонної розмови із чинним міським головою, та одіозного громадського діяча Сергія Чередніченко. Вірогідно, у міській раді партія буде співпрацювати із «Партією Простих Людей Сергія Капліна». Практично виключена коаліція із «Совістю України», партією «Рідне Місто» та «Свободою».

3_1

«Рідне Місто». Із показником 11,82% партія отримала 7 мандатів. Очолив партійний список голова партії Олександр Удовіченко, який посів третє місце на виборах міського голови. Представниками партії у раді будуть екс-секретар міської ради Оксана Деркач, доцент Полтавського університету економіки та торгівлі Світлана Нестуля, голова правління «Полтавського заводу медичного скла» Олександр Кудацький та інші представники політичної сили. Партії «закидають» коаліцію із «Совістю України», але одночасно відомо про «непрості» стосунки лідерів партій.

«Совість України». Партія чинного мера показала значно нижчі показники, отримавши лише 7 депутатських мандатів, на відміну від результатів 2010 року. Список традиційно очолив сам Олександр Мамай. Жоден із діючих «совісних» депутатів міської ради не потрапив у прохідну частину списку, але оскільки партія є досить авторитарною, варто чекати переміщень та перетасовок у партійному списку. У разі перемоги Мамая на виборах міського голови він буде шукати союзників у раді, в разі перемоги лідера БПП, – скоріш усього, піде в опозицію.

4

ВО «Свобода». До Полтавської міської ради партія потрапила вперше за свою історію. «Свободівці» завели до ради міста 6 членів партії із результатом у 10,56%. Серед депутатів від «Свободи» – троє учасників АТО, а середній вік майбутньої фракції – 31 рік. Очолив список Юліан Матвійчук, який тривалий час перебував на посаді заступника командира артилерійського дивізіону полку «Азов». У будь якому разі, Свобода відкрито не піде до коаліції з жодної із можливих, а голосувати буде, виходячи із конкретної ситуації.

«Батьківщина». За результатами виборів 5 людей будуть представляти партію Юлії Тимошенко. Політична сила показала майже вдвічі менший результат, якщо порівнювати із результатом по Полтавській області. Першим номером у списку став головний лікар ТОВ «Євромед» Олег Бєлоножко. Депутатами від Батьківщини також стали бізнесмен, власник ТЦ «Конкорд» Андрій Соколов та багаторічний член БЮТ Анатолій Клименко. Ймовірно, партія готова буде створити більшість із будь-якими політичними силами на вигідних для себе та своїх депутатів умовах.

3

«Партія Простих Людей». Новостворена партія депутата Верховної Ради України Сергія Капліна отримала майже дев’ять відсотків та 5 депутатських місць. Непоганий результат, як для нової сили, але все ж таки значно нижчий, ніж індивідуальний рейтинг Капліна. Список «простих людей» очолив Олександр Шамота, депутат минулого скликання міської ради та борець із Олександром Мамаєм. Політична сила вже підписала меморандум про співпрацю із «Солідарністю» та кандидатом Матковським, тому у наступному скликанні стане союзником пропрезидентської сили у коаліції або в опозиції.

1

«Самопоміч». Політична сила львівського міського голови Андрія Садового показала результат, який їй і прогнозували експерти. Трохи більше 6,5% дає змогу отримати 4 депутатських крісла у міській раді. Депутатами стали кандидат у мери від «Самопомочі» і перший номер партійного списку Ігор Окіпнюк, а також ще три представники об’єднання. Фракція, ймовірно, готова співпрацювати із усіма силами, які будуть формувати більшість.

3_3

Можливі варіанти створення більшості:

а) Міським головою обраний Олександр Мамай:

Представництво партії «Совість України» – 7 чоловік. Велику ймовірність має підтримка «Совісті» депутатами із політичної партії «Рідне Місто», за умови обрання секретарем Полтавської міської ради Оксани Деркач, яка працювала на цій посаді у тандемі із діючим мером останні п’ять років. Цей союз може підтримати фракція ВО «Батьківщини» та «Самопомочі», при умові передачі представникам цих партій деяких депутатських комісій. «Свобода» залишається в опозиції, та підтримує лише ті рішення, які вважає доречними.

Отже, за таким розкладом відносна більшість буде складати 23 мандати. Але треба врахувати, що деякі представники вище окреслених партій можуть мати принципово протилежну позицію та піти в опозицію до більшості. Та навіть за умови повної підтримки 23 депутатів із 42, більшість є досить нестійкою та дуже залежить від того, як депутати будуть відвідувати сесії.

б) Міським головою обраний Андрій Матковський.

«Солідарність» провела до міської ради вісім депутатів, і вже встигла прогнозовано домовитися із «простими людьми», які мають в активі п’ять новообраних представників. Теоретично, на співпрацю також можуть піти «батьківщинівці» та «Самопоміч». Також можливо, що посада секретаря міської ради буде залишена для представників цих двох сил, а перший номер ППЛ стане одним із заступників міського голови. ВО «Свобода» також голосує виходячи із конкретної ситуації.

За такою схемою відносна більшість буде мати в активі 22 депутати, але ризики залишаються такими ж, як і першому варіанті. Для втрати можливості стійко приймати рішення не з’явитися на засідання сесії достатньо двом депутатам із чотирьох фракцій.

Олексій Сердюков, програмний директор «Інституту аналітики та адвокації» спеціально для інтернет-видання «Трибуна»

20 липня 2018
19 липня 2018