Регіони закупили тестів на ВІЛ на 1,1 млн грн

Трибуна
2019-04-23
1

Під час дослідження фахівці Інституту аналітики і адвокації виявили, що за липень-вересень 2018 року на закупівлю тест-систем для виявлення/підтвердження ВІЛ-інфекції у 12 регіонах України витратили 1,1 млн грн. У фокусі дослідження знаходяться лише регіони, в яких впроваджується програма PEPFAR, тобто області з найвищим рівнем поширеності ВІЛ-інфекції. Встановлений показник — щонайменше втричі нижчий від обсягу коштів, які витратили на засоби тестування у першому та другому кварталах 2018 року.

Низькі обсяги витрат в першу чергу пов’язані зі зменшенням кількості закупівель тест-систем у регіонах, оскільки вартість тестів впродовж 9 місяців коливається не суттєво. Разом із тим погіршилась тенденція із заощадження коштів на торгах. Відтак зафіксували рекордно низький відсоток конкурентних процедур у закупівлях тест-систем — 63%.

100% прямих угод уклали у Кіровоградській та Черкаській областях. Натомість у Миколаївській та Одеській областях усі закупівлі тест-систем, оголошені протягом липня-вересня, були проведені за конкурентними процедурами, — пояснила Олена Дмитренко, консультант напрямку моніторингу закупівель ІАА.

За обсягами коштів, витрачених на придбання тест-систем у третьому кварталі, лідирує Дніпропетровська область. Лікарні цього регіону придбали тест-систем на майже 250 тис. грн. 

На наступній інфографіці розглянемо витрати на тестування за видами тестів у розрізі регіонів:

За підсумками 9 місяців 2018 року у м. Київ спрямували більше 6 млн грн коштів місцевих бюджетів на виявлення та підтвердження ВІЛ-інфекції. Значні обсяги витрат зафіксували також у Донецькому регіоні — 1,3 млн грн. Більшість фінансів витрачена на придбання експрес-тестів, проходження яких є набагато простішим та швидшим для пацієнтів.

Цікавим також є показник оціночних витрат на одного жителя регіону, який набагато точніше ілюструє об’єми витрачених коштів для кожної окремої області.  

Розглянемо його у наступній інфографіці:

З огляду на кількість населення регіону та обсяги коштів, витрачені на придбання тестів, найбільші витрати на людину забезпечили у м. Київ, Чернігівській та Черкаській областях. Разом з тим нагадаємо, що за рівнем поширеності епідемії першу трійку областей складають Одеська, Дніпропетровська та Миколаївська.

Під час аналізу відмітили зміни у структурі постачальників тест-систем. Відтак у третьому кварталі 2018 року у 60% закупівель постачальниками стали представники малого бізнесу — фізичні особи-підприємці. Якщо порівняти із попереднім кварталом 2018 року, то показник становив 30% від всіх постачальників.

Зазначимо, що, крім коштів місцевих бюджетів, існує ще щонайменше два джерела фінансування діагностики ВІЛ-інфекції: державний бюджет та кошти міжнародних організацій. Тому частина потреби у тестуванні, яка існує, може бути покрита саме за рахунок цих ресурсів. Це важливо, оскільки в обсягах витрачених власне лікарнями коштів протягом трьох кварталів не спостерігається приросту.

Довідково: Матеріал створений ГО «Інститут аналітики та адвокації» у рамках проекту «Regional monitoring and analysis for 100% of Life», за фінансової підтримки БО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ», в рамках реалізації проекту HealthLink: «Прискорення зусиль з протидії ВІЛ в Україні», за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст є відповідальністю Інститут аналітики і адвокації і не обов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів Америки.

Прес-служба ГО «Інститут аналітики та адвокації»

Залишити відповідь
Коментувати

1 Коментар

Добре,що все це регулюється і контролюється.

2019-04-24
Даша
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: