Реальна доступність: пацієнти мають право знати про придбані за бюджетні кошти ліки

Повноцінно запрацював єдиний всеукраїнський портал liky.ua, який об’єднає інформацію про наявність закуплених за бюджетний кошт ліків у всіх медзакладах України. Лікарні Полтавщини приєдналися до нього одними з перших.

Зліва направо: В.Лоза, В. Лисак, Ю. Нестуля

Зліва направо: В.Лоза, В. Лисак, Ю. Нестуля

Дев’яносто дев’ять лікарень Полтавської області уже приєдналися до сервісу liky.ua.

– Ми почали цю роботу відповідно до розпорядження Міністерства охорони здоров’я, яке зобов’язувало нас звітувати про залишки закуплених за бюджетні гроші ліків. Спочатку інформацію про ліки ми публікували на сайті Департаменту охорони здоров’я та офіційних сайтах деяких лікарень. Але потім вирішили, що до порталу треба під’єднати всі лікувальні установи області. Також ми хотіли зробити інформацію більш повною: показувати не тільки ліки, придбані за рахунок державного бюджету, а й ті, що були куплені за разунок місцевих бюджетів. Інститут аналітики та адвокації допоміг нам створити відповідний електронний ресурс, – розказав директор обласного ДОЗ Віктор Лисак.

Спочатку хотіли створити ресурс лише для Полтавської області. Але швидко зрозуміли, що аналогічної бази медпрепаратів потребує вся Україна. Поки що повноцінно до неї приєдналося 5 областей. Дніпропетровська – в розробці. Тому сервіс здійснюватиме поширення в інші регіони за підтримки МФ Відродження та БО «Світло надії».

Позаштатний радник міністра охорони здоров’я Вікторія Лоза показала, як користуватися сайтом:

– Це дійсно досить просто. На порталі liky.ua пацієнт обирає необхідну область, якщо вона уже є клікабельною.

"Доступні ліки"

«Доступні ліки»

– Потім треба ввести у пошуковому віконці назву препарату, наявність якого цікавить.

"Доступні ліки"

«Доступні ліки»

– Отримуємо перелік медичних закладів області, де він є у наявності і в якій кількості.

"Доступні ліки"

«Доступні ліки»

– Власне, щоб користуватися порталом, потрібен лише доступ до інтернету і звичний для вас гаджет. Я, наприклад, заходжу з мобільного телефона. Упевнена, такий ресур – дуже необхідний. Українці мають право знати, які ліки придбані за бюджетний рахунок, і не витрачатися на них. Особливо зараз, коли ми реформуємо систему охорони здоров’я і робимо все для її прозорості і відкритості, – підкреслила спікер.

Один із розробників ресурсу, виконавчий директор ГО «Інститут аналітики та адвокації» Юрій Нестуля каже, що з часом передбачена інтеграція ресурсу у загальноукраїнську систему електронного здоров’я E-Health, куди, окрім лікувальних закладів, приєднаються також усі аптеки та ін.. Це ще більше удосконалить адміністрування: дозволить оперативно відстежувати наявність ліків, формувати замовлення і формулювати потреби.

– Розробники зараз працюють над запуском програми реімбурсації «Достіпні ліки». Скоро користувачі матимуть змогу побачити, які препарати по цій програмі є в аптеках, – сказав він.

– Це особливо актуально зараз, коли МОЗ запускає проект, який дасть нам спільну для всієї країни методологію планування закупівель, – пояснює Лисак.

Очільник ДОЗ вважає, що наявність такого відкритого реєстру підвищує відповідальність медиків. І визнає: випадки, коли лікарі пропонують пацієнтам за власний рахунок придбати те, що насправді є в наявності.

– Реакція має бути обов’язково. Можна звернутися до завідувача відділення або головного лікаря. Можна – до мене або будь-кого з заступників, ми відкриті для спілкування. Можна також подзвонити на «гарячу лінію» – її номер є на сайті – і повідомити про порушення, –

каже головний медик області.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: