Радянсько-американська співпраця на Полтавщині під час Другої світової війни

0

В рамках Днів Америки в Полтаві в інформаційно-ресурсному центрі «Вікно в Америку» відбулася презентація книги Марка Дж. Конверсіно «Спільна війна. Провал операції «Френтік», 1944-1945».

dwqQ-mxxFbQ

Посольство США в Україні, відділ преси та культури реалізує видавничу програму – перекладає книжки американських авторів, котрі можуть бути цікавими та корисними для українського загалу. Зокрема, тематика Другої світової та радянсько-американська операція «Френтік», що втілювалася і на Полтавщині. Незважаючи на численну кількість різнопланової, різноманітної інформації про Другу світову війну, інформації щодо бойових операцій стратегічної авіації США з аеродромів СРСР, зокрема Полтави, фактично не було.

q8tkw9XfOq8

Тепер, окрім вітчизняної історіографії, полтавці можуть побачити і американську монографію, а саме її переклад – «Спільна війна. Провал операції «Френтік», 1944-1945» Марка Дж. Конверсіно, відомого військового історика (США), котрий співпрацює з Полтавським музеєм авіації та космонавтики. Сьогодні він не зміг прибути, адже зараз займається викладацькою та науковою діяльністю в США.

MZQMgExlyWQ

В цій праці присутній альтернативний підхід до аналізу сутності операції. Ми завжди намагаємося акцентувати увагу на історію великих міст: історію Києва, Харкова, однак Полтава теж була залучена до цікавих подій періоду Другової світової війни, – розповідає кандидат історичних наук, науковий співробітник музею Полтавського музею авіації та космонавтики, Владлен Орлов. – Це, зокрема, реалізація операції «Френтік». Саме Полтавський, Пирятинський та Миргородський аеродроми були центрами реалізації цієї операції. І центрами міжнародної співпраці. У січні 1943 року під час таємних переговорів між прем’єр-міністром Великобританії Уінстноном Черчелем та президентом США Рузвельтом виникла ідея: окрім військового шляху, економічне нищення Третього Рейху та країн, союзних з Німеччиною (Угорщина, Словачина,Румінія). Тож, було вирішено долучити до цього процесу Радянський Союз, котрий погодився розмістити на власній території американські авіабази. Серед них найкращі – аеродроми Полтавщини (Полтави Миргорода і Пирятина).

jt5c3IVZVrA

Довідка: Операція «Френтік» – кодова назва спільної радянсько-американської військової операції з човниковим рухом американських бомбардувальників за трикутником Англія – Італія – Полтава у червні 1944 року, метою якої було завдання масових авіаційних ударів по важливих військових і промислових об’єктах Німеччини і її сателітів.

Олена Костиря

17 липня 2018