Прості поради для профілактики серцевих хвороб

Схуднути, покинути палити і регулярно проходити медичні обстеження— не так вже й багато потрібно, щоб зменшити ризик серцево-судинних захворювань.

Інфаркт міокарда

Інфаркт міокарда

Профілактика — завжди дешева та ефективніша, ніж лікування. Нагадаємо, сьогодні в Україні хвороби серцево-судинної системи — головна причина смерті серед населення. При цьому половина випадків зниження смертності від хвороб систем кровообігу пов’язана якраз із зменшення впливу факторів ризику на організм. Хоча поява нових технологій лікування теж має велике значення. Лікар-кардіолог Ольга Скочко радить, що робити, аби уникнути проблем із серцем:

Лікар-кардіолог Ольга Скочко

Лікар-кардіолог Ольга Скочко

1. Покинути палити. Відмова від тютюнопаління зменшує смертність серед осіб, що перенесли інфаркт міокарда, майже наполовину Коли мова йде про профілактику серцевих хвороб, жоден вид паління не може вважатися безпечним. Бездимний тютюн, цигарки з низьким вмістом смол і нікотину, навіть пасивне куріння — усе це призводить до звуження судин периферичних артерій. Відтак, підвищується тиск. Після кожної викуреної цигарки тимчасово збільшується кількість серцевих ударів, значить, скорочується час відпочинку серця, воно скоріше зношується. Однак, щойно людина кидає палити, ризик розвитку серцево-судинних захворювань помітно знижується вже протягом року.

2. Займатися спортом. Адекватні фізичні навантаження знижують загальну смертність на 20-25%. Хвороб системи кровообігу це також стосується. Адже нормалізують рівень артеріального тиску і позитивно впливають на обмінні процеси в організмі. Високі спортивні досягнення не потрібні — достатньо фізкультури. Позитивний вплив чинять аеробні вправи (ходіння у пришвидшеному темпі, плавання, катання на велосипеді) протягом 20-30 хв. 4-5 разів на тиждень. Хоча б 2 години зважених фізичних навантажень на тиждень зменшують ризик смерті від ішемічної хвороби серця на 32%. Людям із зайвою вагою слід пам’ятати, що знизивши її хоча б на 10% (а без фізичних справ досягти цього буде важко), вони знижують також кров’яний тиск, рівень холестерину у крові і ризик розвитку цукрового діабету.

Помірні фізичні навантаження

Помірні фізичні навантаження

3. Здорове харчування. Його основа: продукти, багаті на харчові волокна, фрукти, овочі, морська риба, біле нежирне м’ясо, вироби з твердих сортів пшениці. Жири та транс-жири у харчуванні підвищують ризик ішемічної хвороби серця, тому споживання вершкового масла та, тим більше, маргарину (у т.ч. у виробах) треба обмежити. Так само, обмежити вживання солі, консервованої та рафінованої їжі (у ній багато солі, жирів),якщо зафіксовано підвищення артеріального тиску. На сьогодні найздоровішим у світі вважається середземноморський тип харчування (або дієта).Її ж рекомендовано і для людей с серцево-судинними захворюваннями. Його основа, окрім овочів, також морська риба, оливкове та льняне масло, волоські горіхи). Кількість спожитих калорій повинна відповідати витратам організму на власне функціонування. Тож від некорисних, але енергоємних перекусів (чіпси, батончики, випічка з білого борошна). Від смаженої їжі задля здоров’я серця краще відмовитися або, принаймні, вживати рідко.

Снідати найкраще зерновими кашами. У них – ас поживних речовин, тому знижується ймовірність переїдання протягом дня. Взагалі, щоб уникнути ненажерливості, краще не їсти з книгою, перед телевізором і комп’ютером. Зосередившись лише на їжі, легше вчасно відчути насичення. Взагалі, щоб контролювати свій апетит, рекомендується їсти невеликим порціями по 4-5 разів на день. І завжди пам’ятати, що зайва вага підвищує ризик проблем із серцем та судинами.

Середземноморська кухня

Середземноморська кухня

4. Постійний контроль артеріального тиску. Прилад для його вимірювання повинен бути у кожній родині. Адже підвищений тиск — це серйозний фактор ризику, який може призвести до інфаркту, інсульту, оскільки істотно збільшується навантаження на серце та судини. Наприклад, при зниженні підвищеного систолічного (“верхнього”) тиску навіть на 2–4 мм рт. ст. (наприклад, із 140 до 136 мм рт. ст.), а діастолічного (“нижнього”)— на 6 мм рт. ст. частота виникнення інсультів зменшується на 38%, ішемічних хвороб серця — на 16%.

5. Проходити регулярні медичні обстеження. Без цього не вдасться ні вчасно відслідкувати рівень артеріального тиску, ні слідкувати за рівнем холестерину, ні виявити інші проблеми, які шкодять серцю та судинам. До регулярних медичних обстежень нашим громадянам ще потрібно звикати. Але вчасно виявлені проблеми дозволяють уникнути оперативних втручань, надати допомогу на первинному рівні та дійсно рятують життя.

Нічого складного та надзвичайно дорогого в елементарних засобах профілактики серцево-судинних захворювань немає. Однак ефективність цих дій набагато перевершує всі сподівання.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: