Програма “Доступні ліки”: думки лікарів та фармацевтів

Державна програма «Доступні ліки» працює в Україні вже два місяці. За цей час на Полтавщині виписано вже більше 155 000 рецептів на загальну суму понад 4 млн грн. Причому майже 3 млн грн. вже відшкодовано з державного бюджету аптечним меражам, які беруть участь у програмі.

Доступні ліки

Доступні ліки

На відшкодування вартості медичних препаратів від серцево-судинних захворювань, цукрового діабету 2 типу та бронхіальної астми держава планувала витратити 500 млн.грн.. Однак попит на безкоштовні (або за зниженою вартістю) ліки виявився настільки високим, що наразі вже вирішено збільшити суму ще на 250 млн грн..

– Ми ще протягом першого місяця реалізації програми зрозуміли, що цих грошей – 18,5 млн. грн. – Полтавщині на рік не вистачить. Адже кількість людей, які прийшли на обстеження до лікарів первинної ланки і по рецепти, зросла на 50%. Тож звернулися у МОЗ з проханням додати ще 9 млн. грн.. Наразі вже відомо, що ми маємо можливість у липні-вересні виписати рецепти на вдвічі більшу суму, – розказав заступник директора обласного Департаменту охорони здоров’я Ігор Куделич.

Ігор Куделич (другий зліва)

Ігор Куделич (другий зліва)

Деякі райони області свій червневий ліміт рецептів на безкоштовні ліки повністю використали до середини місяця.

Що думають лікарі

Програму відшкодування вартості ліків позитивно сприйняли багато пацієнтів – і це не новина. У тих, хто лікується препартами із затвердженого МОЗ списку, витрати якщо навіть не «вийшли в нуль», то скоротилися у 2-3 рази. Однак серед лікарів думки про держпрограму розділилися.

– Для багатьох моїх пацієнтів ця програма – чи не єдина можливість лікуватися. Які статки у мешканців сіл, всім відомо, а якщо врахувати, що більшість із них пенсіонери – то й поготів. Список не досконалий і міг би бути ширшим, але, я так розумію, держава відшкодовує те, що може. Принаймні, тут є найпоширеніші, найдоступніші, найвживаніші препарати – і вони працюють. Кількість рецептів, які я виписую, збільшилася мало не в половину – і це доказ, що програма потрібна і що вона діє. Значить, мої пацієнти будуть здоровішими, якщо притримуватимуться правил лікування, – ділиться думками сімейний лікар Іван Вусик – єдиний на сім сіл у своєму районі.

Доступні ліки

Доступні ліки

Кардіолог Олександр Мохначев наразі рецепти на безкоштовні ліки не виписує – це прерогатива лікарів первинної ланки. І проти самої ідеї реімбурсації також не заперечує.

– Це – нормальна практика для багатьох країн. Завдяки їй у Польщі препарати від серцево-судинних хвороб коштують втричі дешевше, ніж в Україні, – каже.

Однак до впровадження реімбурсації в Україні, впевнений, підійшли без достатньої підготовки.

– Найперше, що треба було зробити – створити докладні електронні реєстри пацієнтів та лікарів. Інакше неможливо відслідкувати, наскільки правомірно медик виписав рецепт, і можливі зловживання. Взагалі, у мене є сумніви в успішній реалізації програми, коли на медицину в Україні виділяється всього лише близько 3% від ВВП. Це дуже мало у порівнянні з європейськими країнами та США, тож коли ми зможемо досягти їх рівня? Перелік ліків від серцево-судинних хвороб мене, як кардіолога, теж не влаштовує. Сучасних, найефективніших препаратів у ньому просто немає. Наприклад, Симвостатин хорошої чеської фармкомпанії КРКА. Цей препарат є у протоколах лікування, і в МОЗівському списку на відшкодування він теж є. Однак у світовій медичній практиці зараз здебільшого використовують інші статини – більш ефективні і більш дорогі, звісно. Один з найефективніших препаратів проти гіпертензії – периндоприл , який масово використовують у світі вже більше 15 років, у мозівському списку просто відсутній. Тобто, перелік не зовсім не відповідає потребам сучасності. Фактично, у ньому майже немає препаратів, які б я призначив своїм рідним. А особисто я до вибору лікування для пацієнтів підходжу саме з таких позицій, – пояснює кардіолог.

Доступні ліки

Доступні ліки

За словами Олександра Мохначева, серед його хронічних пацієнтів за два місяці збільшилася кількість тих, чий стан погіршився. Каже, цілком можливо – через прийом недостатньо ефективних препаратів. Дехто навіть відмовляється від препаратів за реімбурсацією, віддаючи перевагу набагато дорожчим. При цьому лікар нагадує: причиною кризів часто стають неправильні дії самих пацієнтів. При серцево-судинних захворюваннях важливо дотримуватися схеми лікування. Пропустив одну пігулку, віддавши перевагу вечірці чи пікніку – і погіршення стану цілком можливе.

– Підвищенням тиску страждають майже 60% осіб, старших 18 років. Лікуються – 30%. Однак ефективним лікування є лише для 8-12%. І причин тому немало. До речі, проблема підробок лікарських преператів також нікуди не ділася. В Україні легко купити таблетки, у складі яких замість активних речовин – крейда. Покарання за підробку ліків у нашій країні давно треба зробити жорсткішим. У США, наприклад, за таке пердбачені величезні штрафи та ув’язнення аж до пожиттєвого, – розказує Мохначев.

– Ми зверталися до МОЗ з пропозицією розширити перелік, включивши у нього комбіновані препарати від гіпертонії. Однак нам аргументували, що це не вигідно, вони дорогі. А що дорожчі препарати у списку, то меншій кількості пацієнтів зможуть відшкодувати їх вартість. На це треба зважати. У нинішніх економічних умовах держава змушена зважати не лише на потреби пацієнтів, а й на власні можливості. Тож, сподіваємося, перелік розширять пізніше. Найвживаніші і найбільш часто виписувані препарати у ньому є, і це добре, – прокоментував Ігор Куделич.

Думка фармацевтів

Участь у реалізації державної програми «Доступні ліки» на Полтавщині бере близько 220 аптек, більшість із них – комунального підприємства «Полтавафарм».

– На старті програми, дійсно, мали деякі проблеми. Попит на ліки був настільки високим, що потрібної кількості препаратів спочатку просто не виявилося ні на наших складах, ні в оптових постачальників, ні навіть у виробників. З цим зіткнулися аптеки по всій Україні. Однак ситуацію ми швидко виправили, дефіциту не сталося, – розказує заступник директора підприємства Сергій Горбань.

Полтавафарм

Полтавафарм

За словами Ігоря Куделича, аптеки-учасників програми неабияк вразила запропонована Мністерством охорони здоров’я форма звітності.

– Звіт на півтисячі сторінок – можете собі уявити? Ми розуміли, яку кількість учасників програми ми можемо втратити через це, бо, аби так звітуватися, аптекам довелося б, мабуть, наймати окремого працівника. Тому написали лист у МОЗ з пропозицією спростити форму звітності (і навіть запропонували свій варіант). Оскільки подібні звернення надходили і з інших регіонів, то міністерство наразі призупинило практику звітування за цією складною формою. Поки що звіт подаються у більш простому форматі, а яким він буде у підсумку – побачимо, – розказав він.

За словами фармацевтів, вонихотіли б трохи збільшити свій заробіток на ліках.

– Беручи участь у програмі, ми встановлюємо невелику націнку, яку вимагає МОЗ. Однак думаємо. що вона могла б бути на пару відсотків вищо. Справа в тому, що велика частина комерційних аптек не бере участі у програмі. Вони торгують дорогими ліками і встановлюють націнку, яку вважають за потрібне. До нас же зараз здебільшого приходять пацієнти, які отримують препарати за програмою реінбурсації. На них аптека заробляє мінімально. Однак по ліки, які в програмі не задіяні, пацієнти до нас майже не ходять: побачать черги по безкоштовні ліки – і, щоб не витрачати час, прямують у комерційні аптеки. Виходить, економічно це не дуже вигідно. Зараз ведуться консультації з даного питання, – прокоментував Горбань.

І все-таки зараз програма «Доступні ліки » працює – попри побоювання скептиків, що її навіть запустити не вдасться. Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман уже заявив, що перелік безкоштовних ліків розширять у липні – додадуть до нього ті, що можна призначати дітям. Програмою наразі скористалися більше 1 млн. українців. Наші співвітчизники почали лікуватися, хоча іще недавно, за даними соцопитувань, через брак коштів у лікуванні собі відмовляли понад 40% тих, хто його потребував.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: