Про шість капелюхів мислення

«Метод шести капелюхів» — це один з найдієвіших прийомів з організації мислення, розроблений англійським письменником, психологом і фахівцем в області творчого мислення Едвардом де Боно. Про шість капелюхів мисленняВін допомагає розвивати гнучкість розуму, креативність, приймати правильні рішення.

6 капелюхів

6 капелюхів

В основі методу – концепція паралельного мислення. Як правило, те чи інше рішення народжується в зіткненні думок, у дискусії. При такому підході перевагу часто віддають не найкращому з варіантів, а тому, який зуміли відстояти в полеміці.

При паралельному мисленні різні підходи, думки та ідеї співіснують, а не протиставляються.

Емоції, розгубленість і плутанина — на етапі обговорення все буває. «Метод шести капелюхів» допомагає подолати ці труднощі: ділить процес мислення на шість різних режимів, кожен з яких представлений у вигляді метафоричного капелюха певного кольору. Це дозволяє зосередитися і вчить розглядати усі аспети по черзі, відповідати на всі питання, не пропустивши жодного.

Білий капелюх мислення — це режим фокусування уваги на всій інформації, якою ми володіємо: на фактах і цифрах.

Червоний капелюх — капелюх емоцій, почуттів та інтуїції. Не вдаючись у подробиці і міркування, на цьому етапі висловлюються всі інтуїтивні здогадки. Люди діляться емоціями, що виникають при обговорення того чи іншого рішення. Тут також важливо бути чесним, як із самим собою, так і з іншими.

Жовтий – капелюх позитиву. Одягаючи його, ми думаємо над перевагами, яке дає рішення, розмірковуємо над вигодою і перспективою ідеї. І навіть якщо ідея не обіцяє нічого хорошого, важливо опрацювати оптимістичну сторону і спробувати виявити приховані позитивні ресурси.

Чорний капелюх – протилежність жовтою. У ньому ми повинні мислити критично, оцінювати з різних боків ситуацію, звернути увагу на можливі ризики і таємні загрози, на істотні та уявні недоліки, включити режим пошуку «підводних каменів».

Зелений капелюх — капелюх творчості та креативності, пошуку альтернатив і внесення змін. Генеруйте ідеї, модифікуйте вже існуючі та придивляйтеся до чужих напрацювань.

Синій капелюх — призначений для управління процесом реалізації ідей та роботи над вирішенням завдань, підведення підсумків та обговорення користі та ефективності «методу шести капелюхів».

При роботі в групі цей метод можна розглядати як різновид мозкового штурму.

6 капелюхів

6 капелюхів

Яка послідовність «приміряння» капелюхів?

Першим слід вислухати Білий капелюх – ознайомитися з інформацією про предмет обговорення.

Останнім потрібно вислухати Синій капелюх.

Після Чорного варто надати слово Жовтому – це урівноважить думки й оцінки.

Послідовність «виступів» капелюхів іншого кольору підкаже активність учасників обговорення. Визначається також, виходячи зі змісту завдання або проблеми, що необхідно вирішити.

Чому саме капелюхи?

Капелюх легко одягти — і легко зняти. А значить, можна по черзі приміряти на себе різні, тим самим тренуючи різні типи мислення та даючи собі можливість зрозуміти кожного з учасників дискусії.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: