Права ОСББ: чи можна здавати підвали та горища в оренду

В Україні триває процес реформації системи ЖКГ. Одним з її ключових аспектів є створення ОСББ. За останньою статистикою, на Полтавщині вже зареєстровано більше 775 об’єднань.

Права ОСББ: чи можна здавати підвали та горища в оренду

Права ОСББ: чи можна здавати підвали та горища в оренду

Чи мають право ОСББ розпоряджатися своєю нерухомістю, отримувати прибуток з оренди підвальних приміщень і горищ і, наприклад, за цей рахунок віддавати борги будинку? І що робити, якщо ці приміщення, всупереч закону, вже продав забудовник?

— Співвласники багатоквартирного будинку, а у нашому випадку члени ОСББ, мають повне право здавати в оренду спільні, тобто допоміжні, приміщення свого будинку. Щоб вирішити, що підвал чи горище будуть здаватися в оренду, співвласники мають провести загальні збори, — коментує координаторка житлово-комунальних програм Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Бойко.

Гроші, отримані від оренди допоміжних приміщень, йдуть на спільні потреби — в тому числі і на покриття боргів будинку. Стосовно ситуації з забудовником — вона потребує окремого коментаря юриста. Право співвласників будинку визначається законом «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку», який набув чинності з 1 травня.

Як ОСББ здати в оренду допоміжні приміщення в будинку?

По-перше, необхідно визначити, які саме приміщення підпадають під визначення допоміжних. Відповідно до тексту закону, це приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців. Це — підвали та горища, а також комори, інші підсобні приміщення та приміщення для дитячих візків, якщо у будинку такі передбачені.

Кому належать ці приміщення?

Вони є спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку, тобто належать власникам квартир та нежитлових приміщень у цьому будинку. При цьому співвласник не має права претендувати на виділену частку цього спільного майна (наприклад, розширити квартиру за рахунок шматка приміщення для візочків).

Здавати чи не здавати?

Як саме будуть використовуватися допоміжні приміщення, прописується у статуті ОСББ або визначається на загальних зборах співвласників будинку. Це стосується і рішення про здачу цих приміщень в оренду.

Як захиститися від продажу забудовником?

Щоб довести, що приміщення є допоміжним, співвласникам потрібна технічна документація на будинок, де вказані ці приміщення та їхня площа. Необхідні для цього документи — техпаспорт будинку та план поверхів.

Якщо виявилося, що допоміжні приміщення в будинку є, але були продані як нежитлові, ОСББ має право позиватися і повернути їх у власність співвласників будинку. Детальна процедура повернення може залежати від багатьох факторів, у тому числі наявності цієї документації.

— За рішенням співвласників ОСББ має право здавати спільне майно в оренду. В першу чергу співвласники будинку на загальних зборах мають прийняти рішення про те, щоб дозволити правлінню ОСББ здавати приміщення в оренду, та встановити плату за таку діяльність. Для ухвалення такого рішення необхідно набрати понад 2/3 голосів. Далі правління реалізує це рішення та укладає необхідні угоди. При цьому незалежно від того, звідки ОСББ отримує гроші, воно залишається неприбутковою організацією, тобто не сплачує податків на прибуток за умови використання коштів на свою статутну діяльність — утримання будинку. Якщо забудовник незаконно приватизував приміщення, співвласники можуть звернутися до суду з метою захисту свого порушеного права, — говорить юристка, експертка з питань житлового господарства та енергоефективності Марія Осипчук.

Матеріал підготовано VoxUkraine

Залишити відповідь
Коментувати

3 Коментарі

Дуже корисний матеріал,зараз начасі.

2019-05-17
Віталій
Відповіcти
0

Класно,що цими грошима можна розраховуваться за борги.

2019-05-17
Танюшка
Відповіcти
0

Конєшно, якшо підвал буде пустувать, то він буде щавалюватися і якшо люли не хочуть ним користуватися, то краще ж здать!

2019-05-17
Тома
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: