Практичний космонавт. 7 фактів про Сергія Корольова

12 січня 1907 року в Житомирі народився Сергій Корольов. Саме він запустив першу міжконтинентальну балістичну ракету, перший штучний супутник Землі та організував перший політ людини в космос. Тож нам є що розповісти про дуже відомого українця Сергія Корольова.

Корольов цитата

Той, хто почав освоєння космосу

У 1946 році радянська влада призначає Корольова головним конструктором балістичних ракет. Майже 10 років вчений працював під грифом цілком таємно, аби незабаром почати освоєння космосу. І йому вдалося.

4 жовтня 1957 року Сергій Корольов керував першим польотом ракети носія, яка вийшла до навколоземної орбіти.

Найточнішу оцінку цій події дав французький фізик Фак Жоліо-Кюрі:

– Це велика перемога людини, що є поворотним пунктом у історії цивілізації. Людина більше не прикована до своєї планети.

Але перші його успіхи розпочалися ще у дитинстві.

Вундеркінд із Житомира

Рано навчившись читати й писати, він відкрив для себе арифметику. Давалась вона йому дуже легко.

– Він мав виняткову пам’ять, — згадувала потім мати, — добре вчився: завзято, наполегливо, без примусу. Він легко запам’ятовував. Навколо в сусідів не було малюків, він не знав галасу й метушні дитячого гурту. Граючись сам, мимоволі мусив виявляти ініціативу, винахідливість, учився мислити самостійно. Силу волі загартовували невдачі. Плакати не годилось.

Стрімка кар’єра

Корольов дуже успішно розпочав свій трудовий шлях.

У свої 26 років він уже обіймав посаду провідного інженера.

К

2 вересня 1933 року у Москві було сформовано Реактивний науково-дослідний інститут (РНДІ). Сергія Корольова було призначено заступником начальника. Згодом Сергій Павлович очолив провідний відділ крилатих ракет, а в 1937 році став начальником групи ракетних апаратів.

Сталінські репресії

Але цей реактивний інститут і згубив його. Розпочалися Сталінські репресії. Тоталітарна машина заарештувала маршала Тухачевського. А оскільки створення реактивного інституту – ініціатива Тухачевського, то під роздачу незабаром потрапили й науковці. Корольов був заарештований за статтями «Підрив державної промисловості», «Різного роду організаційна діяльність, спрямована на підготовку або вчинення передбачених у цьому розділі злочинів».

У справі йшла мова про такі звинувачення:

– У 1936 році вів розробку пороховий крилатої торпеди, знаючи заздалегідь, що основні частини цієї торпеди – прилади з фотоелементами для управління торпедою і наведення її на ціль – не можуть бути виготовлені центральною лабораторією дротового зв’язку. Корольов з метою завантажити інститут непотрібною роботою посилено вів розробку ракетної частини цієї торпеди в двох варіантах. У 1937 році при розробці бокового відсіку торпеди (крилатою) зробив шкідницький розрахунок, в результаті чого дослідні роботи зі створення торпеди були зірвані.

Але будь-якій здравомислячій людині було зрозуміло, що Корольов просто не міг робити безперспективні проекти та давати інституту непотрібну роботу, бо йому би просто на таке не дали грошей.

Корольов арешт

І як можна приписувати «шкідництво» науковцям, які розробляють абсолютно нові конструкції, які ще не знала наука? Навіть слідчі та судді, що займалися його справою розуміли, що ці всі звинувачення притягнуті за вуха, тому замість розстрілу вчений отримав 10 років таборів.

Його відправили на Колиму.

Сталінське звільнення

Писати листи Сталіну про звільнення – марна справа. Але Корольов вірив, що він зможе переконати диктатора у тому, що його знання допоможуть країні.

Він пише Сталіну:

– Метою і мрією мого життя було створення вперше в СРСР такої потужної зброї, як реактивні літаки. Я можу довести мою невинність і хочу працювати далі над ракетними літаками для оборони СРСР.

Замість заслання Корольова відправили працювати у конструкторське бюро Туполєва.

Як гаряча хлібина врятувала життя Корольову

Звільнившись із Гулагу, Корольов мав дістатися до найближчого порту, з якого відпливав корабель. Туди ракетник пішов пішки. Як пише історик Ярослав Голованов, дорогою йому забракло сил, і він просто впав від знемоги, втративши свідомість.

Науковець так і міг лежати на снігу, й померти від переохолодження, однак його життя врятував хліб. Поруч проїздив хлібовоз, на крутому розвороті машину занесло, і з неї випало кілька буханок гарячого хлібу. Одна з них впала біля Корольова. Запах гарячої булки розбурхав конструктора. Він повернувся до свідомості й продовжив путь до порту. На корабель він так і не встиг, довелося чекати іншого.

Як Корольов запрошував генія-полтавця у свою команду

Відомий полтавець Юрій Кондратюк двічі, приїжджаючи до Москви та мав діалог з Сергієм Корольовим. Ракетник прочитав книгу полтавця «Завоювання міжпланетних просторів». Він бачив у молодому вченому перспективу, тож запрошував конструктора до себе будувати ракети. Це була пропозиція на мільйон. Кондратюк майже погодився, але в останній момент сказав своє ні. Чому? Справа у тому, що Кондратюк мав справжнє прізвище Шаргей, і «шифрувався» від радянської влади. Робота у таких наукових установах могла викрити його, і тому він відмовився.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: