Позиція Асоціації “Українське Хризотилове Об’єднання” щодо заборони азбесту

5

Асоціація “Українське Хризотилове Об’єднання” вважає заяву МОЗ про прийняття цього Наказу передчасною, оскільки Наказ приймався непрозоро та без будь-якого обговорення з представниками галузі.

Азбест

Азбест

Заборону азбесту ініціювало Міністерство охорони здоров’я України, бо він належить до 1 категорії небезпечних сполук з канцерогенною дією, тобто провокує онкологічні захворювання.

Заступник міністра Оксана Сивак аргументує це тим, що у Міжнародне агентство із вивчення раку відносить азбест до 1 категорії небезпечних сполук, що мають канцерогенну дію. Найзгубніше азбестовий пил, який неодмінно виділяється при використанні азбесту у виробництві, діє на дихальну систему. Викликає, зокрема, рак легенів, мезотеліому і азбестоз.  ВООЗ повідомляє, що близько 125 млн. людей у світі зазнають впливу азбесту на своїх робочих місцях. У 2004 р. він, фактично, став причиною смерті 107 тис. людей.

Асоціація “Українське Хризотилове Об’єднання” у свою чергу вважає, що екстраполяція даних про смертність у європейських країнах, де використовувався амфіболовий азбест, на Україну, яка завжди використовувала хризотил азбест, є некоректною, оскільки різні види азбесту відрізняються за своєю структурою та властивостями і становлять різний ризик для здоров’я людини.

За оцінками Інституту економіки та прогнозування Національної Академії наук впровадження цього Наказу буде коштувати економіці України приблизно 854,9 млрд. грн. при недоведеній шкоді хризотил азбесту для здоров’я людини, особливо при його контрольованому використанні. При цьому основні витрати ляжуть на плечі пересічних громадян та держбюджет України. Заборона матиме своїм наслідком негайну зупинку підприємств, зростання безробіття та втрати засобів до існування тисячами робітників та членами їхніх родин, оскільки галузь неспроможна протягом 6 місяців перейти на виробництво замінників, використання яких в кліматичних умовах України не вивчено, і історія використання таких матеріалів – відсутня”, – пишуть у прес-службі асоціації.

“Українське Хризотилове Об’єднання” заявляє, що хризотил-цементні матеріали (шифер, плоский лист, труби) є безпечними та не становлять загрози для життя наших громадян, що доведено багаторічним досвідом їхнього використання, науково-медичними даними та висновками Санітарно-епідеміологічної служби Міністерства охорони здоров’я України та багатьох інших країн.

20 вересня 2018
19 вересня 2018