«Позитивні жінки»: у Полтаві діє проект підтримки жінок, що живуть з ВІЛ

2

У Полтаві почав діяти проект підтримки жінок з ВІЛ-статусом, який має назву «Розвиток потенціалу спільноти жінок, які живуть з ВІЛ». Його реалізовує БО «Позитивні жінки» — організація, яка існує ще з 2011-го року, однак у 2018-му почала активний розвиток по регіонам. Планується, що регіональні координаторки будуть взаємодіяти з місцевою пресою, давати інтерв’ю та розповсюджувати інформацію щодо проекту.

"Позитивні жінки": у Полтаві під проект підтримки жінок, що живуть з ВІЛ

«Позитивні жінки»: у Полтаві під проект підтримки жінок, що живуть з ВІЛ

Регіональна координаторка у Полтаві — Ольга Моторненко. До неї жінки, які мають ВІЛ-позитивний статус та яким потрібна допомога, можуть звернутися за телефоном 095-328-13-52 або написати на електронну адресу poltava.pw@gmail.com.

Чому виникла потреба у відповідній організації, яка допомагає саме жінкам?

— Є якісь специфічні потреби, які в чоловічому колективі не завжди можна обговорити. Плюс жінки слабші, більш схильні до прояву насильства, причому можуть бути різні види насильства: матеріальне, коли жінка готова миритися з якимись речами для того, щоб не страждали її діти; психологічне насильство, коли жінку принижують постійно і кажуть, що вона ніхто і ніщо, особливо якщо це ВІЛ-інфікована жінка, то чоловік в сімейних відносинах може просто нею маніпулювати, — розповідає Ольга.

Окрім того, ВІЛ-інфіковані жінки часто стикаються з розкриттям їхнього статусу у лікарнях, що викликає далеко не завжди адекватну реакцію.

— Незрозуміло, чому у людей йде негативна реакція на людей, що мають ВІЛ-статус. Люди з ВІЛ нічим не відрізняються від інших. На сьогоднішній день є лікування, завдяки якому можна народжувати здорових дітей, подорожувати до інших країн, розвиватися, — додає регіональна координаторка.

Єдине, що наразі недоступно для ВІЛ-позитивної людини — це можливість стати донором.

Організація «Позитивні жінки» діє у 10-ти регіонах. Вона веде боротьбу за те, щоб ВІЛ-позитивним жінкам надавалися послуги, які на сьогоднішній день вони не можуть отримати. Такі як, наприклад, штучне запліднення та усиновлення дітей.

Ольга Моторенко

Ольга Моторненко

Організація надає різноманітний спектр послуг для жінок, причому не тільки для ВІЛ-позитивних.

Послуги, які зараз працюють:
— групи самодопомоги, на яких жінки обговорюють свої проблеми та діляться досвідом як жити
з ВІЛ;
— супровід до медичних закладів, якщо жінка йде вперше та їй ніяково;
— консультації «рівна-рівній» у телефонному режимі з жінками, які вже давно живуть з ВІЛ і
можуть поділитися своїм досвідом, порадити як жити зі статусом та інше.

Окрім цього, ВІЛ позитивні жінки Полтавщини мають можливість отримати безоплатну правову допомогу від Української Гельсінської спілки з прав людини. До юристів можна звернутися та проконсультуватися з питань, пов’язаних зі статусом, в тому числі випадками дискримінації або насильства.

— Жінки, які не мають ВІЛ-позитивного статусу, можуть бути присутніми на інформаційних заняттях, мати активну позицію, допомагати нам, входити в нашу групу. Якщо це інформаційні, творчі заняття. Зараз ми намагаємося реалізувати задумку «Школа жіночності», у нас є 3 психолога, які відгукнулися і вже почали проводити заняття для наших дівчат. На них ми говоримо, наприклад, про стилі одягу, про те, що зараз модно, про етику спілкування з протилежною статтю та багато іншого, — зазначає Ольга.

На самооцінку жінки, за словами Ольги, завжди впливала наявність ВІЛ-інфекції, тому «Школа жіночності» допомагає їм розкритися і зрозуміти, що вони точно такі ж, як і всі.

Жінка, якій змогли допомогти «Позитивні жінки» — Аліна. Вона має ВІЛ-позитивний статус та наразі працює соціальним робітником у БО «Світло надії».

— Одного разу мені зателефонували і запропонували стати активісткою «Позитивних жінок». У мене життєва позиція активна — я погодилася, поїхала на тренінг. Перший раз це було у лютому, і там я познайомилася з цією організацією. Дуже багато спільного в житті, почуттів, які я свого часу пережила, — розповідає Аліна.

Пізніше Аліна стала й помічницею Ольги у проекті. Разом вони запрошують жінок та розповідають про їхні послуги.

— Активісткою я стала за власним бажанням, тому що я знаю на собі, як це все прожити. Зараз жінки, які до нас приходять, стикаються з тими ж проблемами. Той час, який я виділяю для «Позитивних жінок», є моїм особистим часом, ніхто мене не змушує і не підштовхує. До цього у мене була абсолютно інша діяльність — нерухомість. Я прийшла в «Світло надії», щоб бути ближче до жінок, — додає героїня.

— Така яскрава історія, коли з клієнта організації вона стала тим, хто допомагає і показує себе як прекрасний фахівець, — каже Ольга про колегу.

Наразі Аліні потрібна допомога від «Позитивних жінок» з деяких юридичних питань. Вона зіткнулася з дуже серйозною ситуацією — з ВІЛ-дисидентами.

"Позитивні жінки": у Полтаві під проект підтримки жінок, що живуть з ВІЛ

«Позитивні жінки»: у Полтаві під проект підтримки жінок, що живуть з ВІЛ

— Я поки що не знаю, як я буду надалі це реалізовувати, але мені потрібна інформація. Мій колишній чоловік дезінформує мою дитину, яка теж має ВІЛ-статус. Це триває вже протягом декількох років. Були моменти, коли я могла терпіти і загладжувати ситуацію, тому що на сьогодні дитина матеріально залежить від колишнього чоловіка. Син вже підліток, у якого починається складний період. Він живе зі мною, я взяла на себе відповідальність за прийом препаратів. Зараз все в порядку зі здоров’ям, але коли приїжджає його батько і він проводить час з ним, я спостерігаю великі зміни в поведінці дитини. Мені це дуже не подобається і вплинути я ніяк не можу. Я маю наміри звернутися до організації «Позитивні жінки» за юридичною допомогою. Сподіваюся, що мені допоможуть, — ділиться Аліна.

Окрім усіх цих послуг, «Позитивні жінки» допомагають тим, хто не зможе приїхати до них самостійно.

Close up female doctor holding a red ribbon as a symbol of AIDS

«Позитивні жінки»: у Полтаві діє проект підтримки жінок, що живуть з ВІЛ

— Ми їздимо на стаціонарне відділення центру-СНІДу, тому що там знаходяться жінки, які живуть в районах і навряд чи до нас сюди прийдуть. Це села, в яких часто відбуваються розкриття статусу медпрацівниками, є великий прояв насильства з боку чоловіків до жінок, чутки. Дівчата з таких районів якщо і приїжджають до Полтави, то тільки на обмежений час і по лікування, тому раз на тиждень ми самі приїжджаємо в стаціонар, — розповідає регіональна координаторка Ольга.

Під час таких відвідин жінки розмовляють, обмінюються досвідом.

Координаторка проекту благає жінок не залишатися на самоті:

— Я розумію, дуже складно, але якщо ви знаєте про свій результат, але не дійшли ще до медустанови, або підозрюєте, що можете бути з ВІЛ-статусом — телефонуйте, є консультації фахівців, психологів, ми вислухаємо і підкажемо що робити.

Офіційний сайт проекту «Позитивні жінки»

(Ім’я змінено на прохання героїні)

16 февраля 2019
15 февраля 2019
14 февраля 2019