“Посттравматична рапсодія” прозвучала й в Полтаві

0

31-го березня в кінотеатрі “Wizoria” (РК Колос) відбувся показ “Посттравматичної рапсодії” та зустріч з творчою групою прем’єрного фільму.

"Посттравматична рапсодія" прозвучала й в Полтаві

“Посттравматична рапсодія” прозвучала й в Полтаві

“Посттравматична рапсодія” – це українська епічна драма, екранізація однойменної п’єси Дмитра Корчинського, знята режисером Павлом Когутом. П’єса побачила світ у 2016 році. В 2017 вистава мала успіх на сценах Києва, Маріуполя, Львова, Одеси, Івано-Франківська, Коломиї. Тоді ж з’явилася ідея екранізації. Зйомки стрічки відбулися наприкінці 2017 року.

Вперше фільм вийшов на екрани 2-го березня 2018 року в Києві і з успіхом подорожує Україною.

Серед акторів, що знімалися у фільмі, багато бійців добровольчих батальйонів та Збройних сил України. Зокрема, Артем Безверхий – учасник оборони Донецького аеропорту, боєць 81 десантно-штурмової бригади; Марат Сайфулін, Андрій Ватолкін, Олексій Середюк, Максим Михайлов, Олександр Тищенко, Юрій Горовець – у 2014-2015 були бійцями добровольчих батальйонів “Свята Марія”, “Азов”, “Шахтарськ”; Анатолій Пашинін – відомий російський та український актор, доброволець на боці України (боєць 8-го ОБ УДА “Аратта”) та Юлія Тайра Паєвська (парамедик ASAR “Ангели Тайри”) приїхали для зйомок з фронту.

Полтавський глядач зустрів презентацію аншлагом.

Дмитро Корчинський зазначає:

– Саме добровольці, поза сумнівів, воюють краще від тих, хто прийшов в армію за грошима або не знайшов себе в мирному житті. Цей фільм створений, в першу чергу, добровольцями, про добровольців і для добровольців. Чому? Саме на війні зараз формується справжня національна еліта країни. Країною повинні керувати ті, хто проливає за неї кров. Це практика успішних країн. Наприклад, Їзраїлю. Сьогодні це добровольча армія, завтра – добровольчий уряд.

Виконавець головної ролі, професійний актор Назар Борушок зазначив:

– Виставу ми поставили навіть не за 3 місяці, а повнометражний художній фільм зняли за 3,5 дні. Ми створили інтелектуальне кіно. Можна не дивитися, а лише послухати. Воно побудоване на діалогах.

"Посттравматична рапсодія" прозвучала й в Полтаві

“Посттравматична рапсодія” прозвучала й в Полтаві

 Людина дії Артем Безверхий дуже лаконічно продовжив:

– Давайте дивитися!

В презентації фільму прийняв участь заслужений артист України Тарас Компаніченко, музика якого звучить у фільмі. Він – кобзар, лідер гурту “Хорея Козацька”. Серед пісень є і сучасні, що відповідають подіям, представленим у стрічці.

– Ми живемо в добу становлення української держави, нації. За фільм ніхто не отримав гонорарів. Лише Анатолій Пашинін попросив 120-мм міномет. В фільмі, на відміну від вистави, насправді мало музики, але ми випустили диск “Посттравматична рапсодія”, щоби не втратити музичні артефакти, реконструкції”, – сказав Компаніченко.

Події фільму розгортаються протягом однієї доби 24 серпня 2014 року під Іловайськом. Головний герой – воїн-доброволець АТО.  Одна доба, але різні історичні часи зіштовхуються в його підсвідомості внаслідок контузії. Він потрапляє в різні ситуації та переживає драматичні події, які відбувалися в Україні в минулих століттях. Зустрічається з видатними українськими постатями. Доля його зіштовхує з захисниками та ворогами України минулого часу: Київської Русі року 1223, часів Мазепи 1696 року, махновщини, фашистської навали. Крізь призму подій минувшини відбувається осмислення сучасності.

Чому рапсодія? Цей фільм  музична фантазія з чергуванням різнохарактерних епізодів з віршованими алюзіями на шекспірівські хроніки. Останні кадри “Посттравматичної рапсодії” глядачі зустріли оплесками.

Враженнями від фільму для “Трибуни” поділився Микола Кульчинський, голова “Просвіти”:

– Фільм дуже потужний. Явище в сучасному кіномистецтві. Це артхаусне кіно. Складне для розуміння. Суцільна розгорнута метафора. Не кожен насмілиться використати у фільмі власні поезії. В “Рапсодії” це органічно.

Вже в холі близько 2 годин тривав фактично творчий вечір Тараса Компаніченка з використанням 3 бандур для різнохарактерних творів. А Микола Кульчинський планує провести такий вечір за участі митця вже під відкритим небом у травні на Театральній площі Полтави.

Тетяна Сушко, студентка “Школи сучасної журналістики”

19 жовтня 2018
18 жовтня 2018