Послуги комунальних підприємств: може, аутсорсинг – дешевший?

Цього року в міських радах по всій Україні взялися за комунальні підприємства (КП). Постає питання: чому?

аутсорсинг-58626772

Проблема ефективності функціонування комунальних підприємств завжди була однією з найбільш актуальних, бо від нього залежить якість життя кожної конкретної людини.

Однак, якість наданих послуг залишає бажати кращого. Причина тому – відсутність конкуренції на ринку та процвітання корупції, яка не зникла після прийняття антикорупційних законів.

Більшість керівників КП отримують по дві тисячі гривень за місяць. Зрозуміло, що з такою заробітною платою вони будуть не працювати, а красти. І – приписувати собі преміальні, коли по факту їхнє підприємство є збитковим.

Влада довго закривала на це очі. «Кризова» ситуація в країні лише нещодавно почала викликати розмови щодо можливості скорочення кількості комунальних підприємств у містах.

Приватні компанії більш ефективні

У розвинених країнах для підвищення конкурентоспроможності підприємств вже давно використовують аутсорсинг (передача компанією частини її завдань або процесів на умовах контракту стороннім виконавцям – приватним підприємствам). Незважаючи на популярність методу, українські компанії досить рідко застосовують подібні схеми, не усвідомлюючи їх позитиву.

Не секрет, що приватні компанії – більш ефективні в управлінні та фінансах, вони мають певні переваги, зокрема, в оподаткуванні. Приватний бізнес, на відміну від комунальних підприємств, не сплачує єдиний податок, що впливає на вартість послуг.

Наприклад, гроші, які кожен рік виділяють на утримання доріг, розподіляються на заробітні плати працівникам, на податки та утримання самого підприємства, в той час, як на виконання їх основного завдання (утримання доріг), грошей не вистачає. Якщо віддати це на аутсорсинг і провести через конкурс, то сума може бути значно меншою.

Все, що можна віддати на виконання приватним підприємствам, необхідно віддавати. Залишити працювати варто лише ті комунальні підприємства, які впливають на життєдіяльність міста: аварійну службу, теплоенерго, водоканал, міський інформаційний центр та ін. Основна функція комунальних підприємств – створювати робочі місця, в той час, як міська влада повинна створювати умови для того, щоб саме приватний сектор створював ці робочі місця.

Аутсорсинг в ЖКГ

Розглянемо використання такого механізму підвищення ефективності роботи підприємств, як аутсорсинг з урахуванням специфіки галузі житлово-комунального господарства.

Однією з проблем функціонування галузі ЖКГ залишається заборгованість населення перед комунальними підприємствами, яка з підвищення тарифів має тенденцію до збільшення.

www.segodnya.ua

Наприкінці літа минулого року полтавці заборгували майже за 3 місяці. Цей показник до кінця 2015 року знизився до 2 місяців. Фахівці говорять, що в середньому за житлово-комунальні послуги населення розраховується на 98%. Найбільша заборгованість – за газ, потім – за опалення і гаряче водопостачання.

За словами начальника відділу статистики соціальних послуг ГУ статистики у Полтавській області Тетяни Григоренко, заборгованість існує постійно.

Як правило, причиною неплатежів є те, що оплата за комунальні послуги надто висока в порівнянні з доходами громадян. Однак, основною причиною даної ситуації є відсутність культури платежів за фактично спожиті послуги та недосконалість законодавства в сфері врегулювання заборгованості.

Крім того, відсутність можливості застосування дієвих заходів з боку ЖКГ щодо усунення великої кількості боргів посилює неефективне стягнення заборгованості.

Близько 50% неплатників мають стабільні доходи, але не мають бажання платити. Як правило, підприємства ЖКГ не знайомі з технологією стягнення заборгованості і не мають достатнього кваліфікованого кадрового ресурсу для забезпечення якісної роботи з повернення боргів.

У зв’язку з цим комунальні підприємства можуть виявитися заручниками ситуації, оскільки високий рівень заборгованості змушує скорочувати штат і затримувати платежі за спожиті послуги (оренда приміщення, комунальні послуги та ін.).

Уникнути цього можна тоді, коли сама галузь ЖКГ модернізується. В першу чергу це стосується прозорості фінансових потоків і готовності самих підприємств до передачі стягнення боргів на аутсорсинг (передати приватним організаціям на умовах договору певних бізнес-процесів або певних функцій, що спеціалізуються у цьому питанні).

1450520376_istock_consulting_large_low

Аутсорсинг: переваги та недоліки

Як і будь-яке явище, аутсорсинг має як свої незаперечні переваги, так і суттєві недоліки. Розглянемо переваги використання аутсорсингу в діяльності комунальних підприємства.

Переваги:

– робота на контрактній основі, як правило – один рік;

– зниження вартості за послуги: скорочення і контроль витрат; економія на податках на зарплату; звільнення внутрішніх ресурсів компанії для інших цілей;

– підвищення якості надання послуг: фокусування компанії на основній діяльності; використання спеціалізованого обладнання, знань, технологій;

– зниження ризиків, пов’язаних з реалізацією: використання конкуренції на ринку; скорочення впливу некерованих факторів (нестача комплектуючих); поділ і часткова передача робіт іншій компанії; додатковий доступ до ресурсів – підвищення інвестиційної привабливості підприємства.

До недоліків можна віднести:

– рівень професіоналізму співробітників аутсорсера може виявитися недостатнім для виконання робіт або надання послуг на належному рівні;

– недостатність важелів керуючого впливу, що може привести до зниження ефективності процесів і збільшення витрат на обслуговування;

– наявність ризиків порушення збереження майна, безпеки і витоку відомостей конфіденційного характеру.

autsorsing_1

Якщо компанія-аутсорсер надає, наприклад, неякісні послуги – після завершення дії контракту (чи його розірвання), замовник підшуковує іншого виконавця. Сьогодні ж комунальне підприємство працює на постійній основі та з року в рік надає однакові, часом не досить якісні, послуги.

Головне джерело економії витрат за допомогою аутсорсингу – підвищення ефективності підприємства та поява можливості звільнити відповідні організаційні, фінансові та людські ресурси для розвитку нових напрямків або концентрації на вже існуючих. Аутсорсинг дасть можливість знизити вартість і підвищити якість послуг, тож є ефективним інструментом реформування ЖКГ.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: