Полтавцям розповіли, як розуміти сучасне мистецтво

4

29 жовтня в Полтавському художньому музеї імені Миколи Ярошенка провели пізнавальну лекцію щодо розуміння сучасного мистецтва. Спікером виступила Марина Герасименко — художниця, теоретик мистецтва та науковий співробітник музею.

Марина Герасименко

Марина Герасименко

На початку лекції Марина зазначила, що у деяких людей виникає складність не те, що з трактуванням сучасного мистецтва, а й з розумінням самої назви цього напряму. Зокрема, пояснила, з яким часовим проміжком асоціювати «Мodern Art».

– Коли ми говоримо про сучасне мистецтво, ми маємо розуміти, що це процес незавершений. Він твориться і зараз, і ніколи не буде завершеним. Але, все ж таки, більшість науковців сходяться на думці, що модернове мистецтво починається приблизно з 1860 року по 70-ті роки вже 20-го століття. Це великий проміжок часу до якого ми можемо віднести і кубізм, і абстракціонізм, і сюрреалізм тощо, — говорить Марина Герасименко.

Зауважила, що більшість музеїв трактують сучасне мистецтво на свій лад, адже воно багатогранне та всеохоплююче. Спікер не стала описувати окремо кожен з напрямків та запропонувала глядачам ознайомитись з творчістю  5-ти найяскравіших, на її погляд, сучасних митців.

Серед виокремлених Мариною Герасименко художників були Марк Ротко, Джефф Кунс, Ай Вейвей, Марина Абрамович та Дем’єн Герст. Лекторка тлумачила символізм їхньої творчості та наголошувала на несхожості з класичним  мистецтвом. Хтось з них відійшов від форми та ліній, демонструючи на полотнах лише колір. Хтось прославився, як провокативний перформер, демонструючи емоції та закладаючи глибокі ідеї. Дехто змінив матеріал звичних всім речей та епатує суспільство очевидними речами.

– В цьому всьому є контекст без якого сучасне мистецтво не існує. Якщо ми хочемо навчитись розуміти сучасне мистецтво, ми маємо зробити над собою зусилля. Дійти самостійно до основної концепції твору складно, тим більше, у кожного з нас своє бачення того чи іншого. Не потрібно йти на виставку художника порожнім: нічого не читаючи про митця, не цікавлячись його творами, адже так ви, скоріш за все, не зможете вловити основний посил робіт. — порадила Марина Герасименко.

В ході просвітницького заходу висловлювались думки щодо розуміння сучасного мистецтва й присутні. Більшість з них зійшлась на думці, що однаково трактувати художні твори неможливо, адже вони пронизані ідеями  та емоціями, які з’являються вже в самого реципієнта.

– Сучасне мистецтво апелює до людини та змушує її виходити за межі звичного розуміння речей. І, повірте, коли ви самостійно доходите до моменту, коли якимось чином розкриваєте контекст, ви отримуєте колосальне задоволення. Так, безумовно, потрібні медіатори, текстовий супровід, але ж ми відійшли від тих часів, коли автори говорили за нас, коли сенс картини був очевидним та буквальним. Сучасні митці пропонують глядачеві пірнути у свій внутрішній стан.

Зазначимо, що лекція відбулась в рамках виставки творів Руслани Анічиної “Перетин”.

Руслана Анічина

Руслана Анічина

Роботи Руслани Анічиної

Роботи Руслани Анічиної

Цей матеріал підготовлений в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки Національного фонду на підтримку демократії NED

Катерина Балєєва

23 февраля 2019
22 февраля 2019
21 февраля 2019