Полтавцям показали єдиний в Україні самогонний апарат XVII сторіччя

0

Точно ідентифікувати вік пристрою допоміг скарб – золоті та срібні монети, знайдені поруч. Наймолодша з них датується 1648 роком.

Відреставрований "горілий фонд"

Відреставрований “горілий фонд”

Унікальну знахідку – апарат для виготовлення алкогольних напоїв часів козацтва – у Полтаву привіз В’ячеслав Шерстюк, завідувач обласного Центру археології. Каже, придбав його в одного шукача старовини. Точно знає, що прилад виявили на Хмельниччині, поблизу фортеці Бар. Точно визначити вік знахідки допоміг скарб – виявлені поруч золоті та срібні монети, датовані 1648 роком:

– Власне,  називати знахідку самогонним апаратом некоректно. Скоріше – прилад для виготовлення міцних напоїв. Адже вигнаний таким способом напій мав міцність 20-25 градусів, на відміну від 40-градусного самогону. На думку дослідників, такі апарати возили у продуктовому обозі за козацьким військом, тобто, він похідний. Дуже гарно збережений, повністю всі складові. Зроблений з міді та заліза, а кухоль, з якого пили, олов’яний. Іще один схожий ми знайшли аж у Стокгольмському музеї. На виставку ми передали апарат навіть без реставрації. Але, звісно, над ним треба працювати. Цікаво, що навіть”ремкомплект” зберігся з XVII ст. – шматочки міді, щоб підлатати ємності, якщо якась із них почне текти, – розказав археолог.

Старовинний "самогонний" апарат

Старовинний “самогонний” апарат

На виставці “З минулого в майбутнє”, що два місяці триватиме  у Полтавському краєзнавчому, артефактів багато.  Деякі зразки кахлів та посуду збереглися у кількості буквально кількох десятків екземплярів на весь світ. А іноді – й менше. Найперше завдання виставки – познайомити полтавців з експонатами, що зберігаються у фондах музею, та показати роботу реставраторів. Тому такі виставки проходять раз на кілька років, щоб фахівці встигли підготувати необхідну для них кількість експонатів. А це робота тривала і копітка. Унікальні речі потрапляють у музей звідусіль: з археологічних розкопок, з приватних колекцій і зібрань.

Нині й фондах – біля 300 000 одиниць збереження. І щороку колекція музею поповнюється на 1000тисяч нових. Звісно, що відреставрувати усе й одразу – неможливо. Також не всі види реставрації поки що доступні полтавським реставратора. Тому Полтавський краєзнавчий музей вже багато років співпрацює з фахівцями Харківського реставраційного науково-дослідного центру.

Справжній виклик для музейників – дослідження і реставрація так званого “горілого фонду”. Але нещодавно працювати почали і з цими експонатами – та виявили багато цікавих речей.

19 червня 2018
18 червня 2018