Полтавцям показали фільм про нелегку долю кримських татар

0

19 листопада у Полтавському академічному обласному музично-драматичному театрі імені М. В. Гоголя українець кримськотатарського походження Ахтем Сейтаблаєв презентував полтавцям свою кінострічку про депортацію кримських татар.

Це перший кримськотатарський повноформатний художній фільм та перша художня картина про депортацію кримських татар, яка була знята у 2012 році. Сама ж назва «Хайтарма» у перекладі із кримськотатарської означає «повернення».

Власне фільм, як зауважив автор, про людську гідність, про те, що в будь-яких ситуаціях треба залишатися порядною, співчутливою людиною.

Перед переглядом Ахтем Сейтабаєв безпосередньо звернувся до полтавців, які прийшли подивитися кінострічку. Автор, режисер та паралельно головний герой фільму розпочав своє звернення з обіцянки до наступної зустрічі вже досконало вивчити українську мову.

– Я ще не дуже добре розмовляю українською, але я вчусь. Тому обіцяю, що наступного разу, сподіваюсь, буду розмовляти вже виключно українською мовою, – говорить Ахтем.

IMG_6153

Автор зауважив, що не зважаючи на те, що фільм вже було показано в багатьох країнах та представлено на багатьох фестивалях, найбільша честь та відповідальність для режисера є презентація його саме в Україні.

Після кожного перегляду Ахтем Сейтаблаєв спілкується з публікою, як і сьогодні, проте зазвичай не про самих татар, а про сьогодення, про Україну, про те, що зараз відбувається, про надії, відчаї, дітей і таке інше. Таким чином автор кожного разу по-новому відкриває для себе Україну.

Такі діалоги завжди емоційні, і тоді я розумію наскільки людям цікаво те, що у нас відбувається. Деякі насправді співпереживають, а деякі взагалі вперше для себе відкривають таку країну, як Україна. Так і я для себе відкрив по-новому країну, в якій живу вже майже 25 років, – розповідає режисер.

Також Ахтем зізнався, що колись домовився зі своїми співвітчизниками, що якщо доля їх приведе до Криму, у що вони всі вірили, то там у них обов’язково буде все, включаючи кіно, і що воно буде саме про кримських татар.

Свою ж знімальну групу актор назвав моделлю ідеального людського гуртожитку, де не важливо, який у тебе колір шкіри, до якої релігії належиш, якою мовою ти розмовляєш, бо до зйомок долучилися люди різних національностей.

Також режисер подякував волонтерам, без яких, як він запевнив, не було б зараз і нашої країни, та заступнику начальника управління Вождаєнко Валентині Володимирівні, яка допомогла провести показ у Полтаві.

– Кожен з нас по-своєму волонтер і кожен на своєму місці – театральний режисер, духовний отець, будівельник, військовий. Кожен з нас вносить свою лепту в ту країну, в якій хочемо жити самі, та в якій би жили наші діти. Я живу у великій країні, бо у нашій країні живуть великі люди  – зауважує актор.

Наталя Гостило

21 липня 2018
20 липня 2018