Полтавські посіпаки. Частина І

Бути помічником депутата Верховної Ради України – справа цікава і, як показує практика, корисна і перспективна. За задумом та логікою помічники повинні допомагати народному обранцю: вивчати та аналізувати матеріали, працювати з документами, надавати юридичну та організаційну підтримку, формувати законодавчі ініціативи. Загалом усіляко допомагати депутату займатися нормотворчою діяльністю – основним напрямком роботи народного депутата. Вони мають право бути присутніми на засіданнях парламенту (крім закритих), працювати у комітетах, входити до складу спеціальних і тимчасових комісій ВР. Утримання помічників депутатів коштує державі приблизно 107 мільйонів гривень на рік.

Частина I

За законом України «Про статус народного депутата України» обранець може мати до 31 помічників. А чотири помічники-консультанти, згідно з Законом України «Про державну службу» отримують ранг державного службовця і заробітну плату. Інші працюють на громадських засадах.

У реальних умовах української політики помічники-консультанти мають значно більш широке коло неформальних обов’язків. Помічники займаються іміджем та піаром депутата, пишуть палкі промови для публічних виступів та дебатів, домовляються про ефіри та курують співпрацю зі ЗМІ. Але існує також «темна» сторона їхньої діяльності. Помічники депутатів – це практично невидима армія лобістів, яка кожен день проводить ціленаправлену та методичну «роботу» у кулуарах Верховної Ради України. Вартість послуг залежить від складності та масштабу питання, яке потрібно вирішити: від направлення депутатського запиту до прийняття відповідного законопроекту. Через помічників вирішуються питання розподілу державних посад, виділення коштів на виборчі округи та багато іншого і цікавого. Хто вони, «сірі кардинали» української політики?

Крокуючи за шефом

Минулим помічникам-консультантам теперішнього губернатора Валерія Головка «фартить» із державними посадами. Із 34-х помічників, які допомагали депутату Верховної Ради сьомого скликання, аж 17 спеціалістів працюють на державній службі. Із них троє – керівники районних адміністрацій Полтавщини, генеральний директор ОДТРК «Лтава» та його заступник, міський голова Хоролу та керівник державного підприємства. Один із помічників Головка – Ігор Карімов претендує на посаду голови Полтавської обласної митниці. З одного боку розставляти на місця перевірених членів своєї команди є логічним рішенням, але де знаходиться тонка грань між будівництвом вертикалі та «кумівством»?

Особливої уваги заслуговує помічник-консультант народного депутата Головка – Олег Кирпот. За період роботи начальником департаменту матеріально-технічного постачання «Укртрансгазу» у 2006-2007-х роках його неодноразово звинувачували у відкатах та інших корупційних схемах, про що свідчать матеріали журналістських розслідувань проекту «Наші Гроші» та сайту zavtra.com.ua. Особливо дивним здається той факт, що помічником-консультантом Валерія Головка Кирпот став після того, як був помічений у декількох скандалах.

golovko ост---

Сергій Каплін: колишні конкуренти, депутати та медіамагнати

Перелік помічників-консультантів Сергія Капліна, як і напрямки діяльності народного депутата, доволі широкий. Очікувано, помічниками одіозного нардепа стали лідери його новоствореної політичної сили «Партія простих людей» – Валерій Прядко та Олександр Шамота. Одним із помічників Капліна є власник та генеральний директор «112-го телеканалу» Андрій Подщипков, що частково виправдовує доволі часте потрапляння депутата у ефір останнього. Інформаційні ресурси засвідчують також перебування у помічниках народного обранця чоловіка на ім’я Петро Фарило. Пан Петро балотувався у депутати Верховної Ради України у 2014 році на 144-му окрузі, саме там і обирався Сергій Каплін. Можна припустити, що під час роботи на окрузі політики «здружилися», а переможець взяв у помічники переможеного. Але той факт, що Петро Фарило був помічником-консультантом Капліна і у минулому скликанні ВР розбиває вщент таку версію подій. І одночасно народжує версію «технічного» кандидата. Також заслуговує уваги персона Сергій Мамояна, депутата Полтавської обласної ради та голови комісії із питань паливно-енергетичного комплексу, однієї із найбільш «солодких» комісій ради. Щоб протягнути його до обласної ради, партії довелося «посунути» двох людей, які були вище за списком. До речі, пан Мамоян має свій власний веб-сайт http://www.mamoyan.net/.

kaplin5

Із помічників депутата – у депутати місцевих рад

Із списку помічників-консультантів депутата Верховної Ради, тепер уже екс-свободівця Юрія Бублика, багато депутатів, які обралися до місцевих рад саме у 2015 році. Представницькі мандати команда Бублика отримала у Полтавській, Лубенській, Сумській, Прилуцькій радах, а також у Ленінській та Київській районних радах міста Полтави. Загалом помічники Юрія Васильовича систематично розосереджені по всій північно-східній частині України, що дуже схоже на вплив центрального апарату партії у підборі спеціалістів народному депутату. Після виходу Бублика із лав ВО «Свободи», із політиком у зв’язці залишились працювати Андрій Олефіренко та Анастасія Похідняк, але із партії вони поки що не вийшли. У помічниках Бублика також значаться бізнесмени, власники харківської компанії «Квант-Плюс» Юрій Капустян та Едуард Гнітько. Загалом серед помічників депутата Верховної Ради багато молоді, на яких ,вочевидь, і робить ставку на майбутнє депутат парламенту України двох каденцій Юрій Бублик.

12695197_1676472495955865_943439651_o

Тарас Кутовий: виважений підхід до підбору кадрів + людина Кличка

Народний депутат України Тарас Кутовий потужно заявив про себе на Полтавщині, перемігши на виборах до Верховної Ради України у 2012 році на окрузі конкурента, якого неформально підтримувала тоді правляча Партія Регіонів. У 2014 році політик знову одержав переконливу перемогу, показавши один із найкращих результатів у відсотках по Україні. Серед помічників-консультантів Кутового до 2015 року значився Юрій Змій, але згодом він перейшов до роботи у апараті Комітету ВР із аграрної політики України, що у свою чергу підтверджує інформацію щодо можливого призначення Кутового на посаду «аграрного» міністра. Помічниками народного депутата також є доктор права та політичний аналітик, які вочевидь допомагають депутату ВР саме у нормотворчій діяльності.

Але без скандального помічника-консультанта не обійшлося. Такий собі Богдан Баласинович, який був помічником Кутового та радником міського голови Києва Віталія Кличка, неодноразово потрапляв у камери столичних журналістів-розслідувачів із різних приводів: спроба вирубки Біличаньского лісу, будівництва сміттєпереробних заводів для «сім’ї». Баласинович офіційно був помічником Миколи Азарова та помічником-консультантом депутата ВР Юлії Льовочкіної – сестри колишнього керівника Адміністрації Президента Януковича.

12696426_1676472482622533_764706428_o

Команда президента на Полтавщині

При подальшому вивченні полтавських політиків вдалося встановити також деякі цікаві факти. Новоспечений голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький у четвертому скликанні допомагав народному депутату Кирилу Поліщуку. А колегою майбутнього очільника був саме Сергій Філь, який після обрання Біленького став керівником апарату Полтавської обласної ради. Що стосується Поліщука, то обирався він по одному з округів Київщини в 2003 році, а після обрання увійшов до фракції Партії Регіонів. Свого часу його пов’язували із «космічним» Леонідом Черновецьким.

12636809_1676472429289205_136409335_o

Громадський діяч та депутат Полтавської міської ради від партії «Солідарність – Блок Петра Порошенка» Сергій Чередніченко у далекому 2002 році «допомагав» тодішньому парламентарю-соціалісту Миколі Карнауху. Народний депутат Карнаух обирався від одного з округів Полтавщини, він магістр права та адвокат.

12669997_1676472415955873_975393696_o

Цікаві партійні «шефи» були у першого заступника голови Полтавської ОДА – Андрія Пісоцького. Крім чинного очільника адміністрації Головка, пан Пісоцький був помічником одного із найяскравіших партійноих функціонерів Партії Регіонів – Євгена Кушнарьова. Свого часу Кушнарьов був першим міським головою Харкова, керівником адміністрації президента Кучми та головою Харківської обласної ради. У 2005 обрався народним депутатом України, а у 2007 загинув за загадкових обставинах під час полювання.

До Кушнарьова Андрій Пісоцький був помічником консультантом Володимира Кафарського – юриста та політолога зі Львівщини.

12669354_1676472442622537_2022300887_o

Вже екс-голова, але чинний депутат Полтавської обласної ради Петро Ворона також досвідчений помічник-консультант. У четвертій каденції політик консультував чинного на той час депутата Верховної Ради Миколу Кульчинського. Під час сьомої каденції був помічником-консультантом аж двох народних депутатів-ударівців: Геннадія Ткачука та самого майбутнього міського голови столиці, боксера Віталія Кличка.

1-

Геннадій Коваленко, який претендував на посаду голови обласної ради, був помічником депутата Верховної ради Андрій Пишного – людини із найближчого оточення Арсенія Яценюка. На даний момент Пишний є головою правління АТ «Ощадбанк».

12669848_1676472412622540_1962116651_o

Інші цікаві зв’язки полтавських політиків

Бізнесмен і останнім часом громадський діяч Геннадій Сікалов також неодноразово був помічником депутатів ВР. У 2006 році Сікалов був помічником-консультантом Миколи Лісіна, українського олігарха та бізнес партнера іншого олігарха Миколи Злочевського. Основною сферою інтересів бізнесу Злочевського – Лісіна було видобування природного газу та нафти на Україні, велика частина яких видобувається саме на Полтавщині. Микола Лісін загинув у автокатастрофі у квітні 2011 року.

У 2007 році Геннадій Сікалов був помічником депутата Сергія Хоровського, який увійшов до складу парламенту за списками партії «Наша Україна», але згодом увійшов до фракції Регіонів.

12636895_1676472425955872_1211776319_o

Андрій Баранов випробував свої сили на майже усі виборні посади полтавського та українського політикуму: на посаду міського голови, депутата обласної та міської рад, народного депутата України. Паралельно і сам допомагав парламентарям. Політик був помічником Олега Надоші, екс-мера Кремечуга та народного депутата-тушки (Батьківщина-ПР), та Юрій Костенка, лідера Української Народної Партії.

12637138_1676472435955871_21836744_o

За матеріалами сайту posipaky.info

Олексій Сердюков

Залишити відповідь
Коментувати

4 Коментарі

Ниче се…Сикалов и Лисин? Not bad

2016-02-03
Игорь Ж-Ж
Відповіcти
0

Интересно девки пляшут. А Каплин што с Жиденко еще дружит? Шо у него работают люди с полтавы новой

2016-02-03
Совесть Шамоты
Відповіcти
0

Коли Жиденко пішов від Капліна, він забрав з собою частину команди. Шалва Ісаян опинивсяв команді Лева.

2016-02-03
Карамболь
0

Так кто от кого убежал? Лев Каплина создал

2016-02-03
Совесть Шамоты
0

Останні новини:

Читайте також: